ABD, WBC çeyrek finalinde Venezuela’yı yendi; José Altuve sakatlandı

Uzaylı

New member
miami —

Cumartesi gecesi Amerika Birleşik Devletleri ile Venezuela arasındaki çeyrek final karşılaşması aynı anda Dünya Beyzbol Klasiği ile ilgili harika ve rahatsız edici her şeyi temsil ediyordu.

Çoğu gece memleketi Miami Marlins için seyrek nüfuslu olan LoanDepot Park, Venezuela yanlısı bir kalabalıkla ağzına kadar doluydu. Son turnuva şampiyonu olan ABD Takımının heyecan verici bir tahterevalli maçını 9-7 kazanarak Pazar günü yarı finalde Küba ile oynamasını izledi. Ancak Ekim benzeri hezeyanın arasına sıkıştırılmış, savunan Dünya Serisi şampiyonları için yaklaşan Major League Beyzbol sezonunun gidişatını değiştirebilecek bir vızıltıydı.

Beşinci vuruşun sonunda hiç çıkış olmadan oldu. 5-2 geride kalan Venezuela, ABD Takımının sağ kolu Daniel Bard’a karşı ikinci ve üçüncü sırada yer aldı. Houston Astros yıldızı ikinci kaleci José Altuve, Venezuela’nın önde giden vurucusu, plakadaydı. Yer sallanıyordu.

Colorado Rockies’in daha yakını olan Bard, Altuve’nin vuruşunda arka stopa seken çılgın bir adım atmıştı. Bir sonraki, Altuve’nin sağ başparmağından sekti. Eski MVP, acı içinde kıvranarak yere düştü. Aniden, sessizlik.

Altuve hemen oyundan çıktı. Daha önce dört turnuva maçında namağlup olan Venezuela, gecenin en iyi oyuncularından birini geride bıraktı. Astros, normal sezonun başlangıcında en iyi oyuncuları olmadan yaşayıp yaşamayacaklarını merak ediyordu.

32 yaşındaki Altuve, sağ başparmağı sargılı olarak Venezuela’nın kulüp binasından çıktı. Gazetecileri selamladı ancak yarası hakkında konuşmayı bırakmayı reddetti.

Venezuela’nın menajeri ve Astros’un ilk temel koçu Omar López, “Çok endişeliyim” dedi. “Üzgünüm. Hayal kırıklığına uğradım.”

Venezuelalı José Altuve beşinci vuruşta sağ baş parmağından bir atışla vuruldu. Houston Astros’un Pazar günü sakatlık hakkında bir güncelleme yapması bekleniyor.

(Wilfredo Lee / Associated Press)

Üç devre sonra, ABD Takımının 9 numaralı vurucusu Trea Turner, Venezuelalılara bir darbe daha sağladı ve devam eden bir grand slam için Silvino Bracho’dan sol saha duvarının üzerinden 0-2’lik bir değişikliği parçaladı. Eski Dodgers stoperi bağırdı ve ilk aşamaya doğru zıpladı. Takım arkadaşları onu kendi sahasında topladı. ABD takımı koçu Ken Griffey Jr. sığınakta ona sarıldı.

Washington Nationals ile 2019 Dünya Serisi şampiyonu Turner, “Bireysel olarak, bunun muhtemelen sahip olduğum en büyük hit olduğunu düşünüyorum” dedi.

WBC tarihinde ABD için üçüncü grand slam olan patlama, bu turnuvadaki bir başka büyüleyici sekanstı, tıpkı Altuve’nin sakatlığından sonra beşinci vuruşun sonunun nasıl bittiği gibi.

Kariyeri 12 yıl önce yiplemelerle raydan çıkan Bard, başka bir çılgın atış daha yaptı ve Anthony Santander’i neredeyse bacağından vurarak eve bir Venezuela koşusu daha getirdi. Santander sonunda üsleri yüklemek ve Bard’ı kovalamak için yürüyüşe çıktı.

Luis Arraez, Salvador Pérez sol saha çizgisinde oyunu eşitleyen bir dublöre çıkmadan önce Jason Adam’ı bir RBI sahasında karşıladı. İki saha sonra, Ronald Acuña Jr., Venezuela’yı 6-5 öne geçirmek için derin orta sahada Mike Trout’a bir kurban uçuşu başlattı.

Arraez, Venezuela’nın liderliğini ikiye katlamak için sağ saha faul direğinden tek başına home run – gecenin ikinci homer’ı – ekledi. Marlins iç saha oyuncusu, bir büyük veya küçük lig maçında hiçbir zaman birden fazla home run yapmadı. Çaba yeterli değildi.

Birkaç dakika sonra Venezuela, Altuve’nin sağ elinin değerlendirildiğini duyurdu. Astros’un Pazar günü bir güncelleme sağlaması bekleniyor.

López, “Antrenörüm Tomás Vera’nın onu oyundan çıkarması 10 saniye sürdü ve ben ‘Aman Tanrım’ dedim” dedi. “Ne olacağını göreceğiz. Hemen José için, tüm takım için dua etmeye başladım.”

Sonunda Altuve, bu WBC’de önemli sakatlıklar yaşayan yıldızlar olarak New York Mets’e daha yakın Edwin Díaz’a katılabilir. Díaz, Porto Riko’nun Çarşamba günü Dominik Cumhuriyeti’ni yenmesini kutlarken sağ dizindeki patellar tendonu yırttı. Kasım ayında Mets onu beş yıllık, 102 milyon dolarlık bir sözleşmeyle imzaladıktan sonra sezonu kaçıracak.

Her ikisi de farklı şekillerde ucube yaralanmalardır. Altuve’nin sakatlığı bir bahar antrenman maçında olmuş olabilir mi? Elbette. Oyunun yoğunluğu, Bard’ın vahşiliğini hesaba katmış olabilir mi? Bu da mümkün. Ama bu Astros için önemli değil. Şimdi bir süperstar olmadan ne kadar kalacaklarını merak ediyorlar.