Dodger Stadyumu’nda faul sonucu öldürülen karısının yasını tutan koca hâlâ

Uzaylı

New member
Beş yıl sonra, faul topu hala çığlık atıyor, yolculuğu hala sessiz, sonsuz bir etki.

Erwin Goldbloom her gece yatmadan önce Camarillo’daki sessiz evinin ofisine gidiyor ve bilgisayarında bir YouTube videosu izliyor.

Nat King Cole’un “Fascination” şarkısını söylemesinin sesi.

Bu onların şarkısıydı.

“Çok güzeldi” diyor.

Beş yıl önce Linda Goldbloom, 59 yıllık kocasına Cumartesi gecesi San Diego Padres’e karşı oynayacağı maç için Dodger Stadyumu’na kadar eşlik etmişti.

En iyi koltuğa sahipti. Mükemmel bir görüşü vardı. Lojman katı, üçüncü sıra, giriş plakasının sağ tarafında, koridorda Erwin onun yanında, vurucular tam önünde.

Mavi giymişti. Yüksek sesle tezahürat yaptı. Yedinci vuruşta ayağa kalktı ve şarkı söyledi. Dokuzuncu atışın başlangıcına doğru tek turluk bir düello yaklaşırken tekrar yerine oturdu ve sahaya odaklandı.

Daha sonra yüzüne faul topu çarptı ve onu öldürdü.

Beş yıl sonra, 90 yaşındaki Erwin, sonsuz bir zulüm ağı üzerinde düşünürken, her gece bir aşk şarkısıyla merhum karısının ruhuna serenat yapar.

O gece Dodger Stadı’ndaki 53.528 kişiden top neden onu buldu? Ona bu kadar çok hayat veren bir oyun nasıl bu kadar doğrudan ölümüne neden olabilir?

Peki koruyucu ağ neden bu kadar alçaktı?

Acı, Dodgers’ın başlangıçta onun ölümünü kabul etmemesi ve Erwin’in kızı Jana Brody’nin yaklaşık altı ay sonra ESPN ile iletişime geçmesine kadar kamuoyu tarafından tanınmaması nedeniyle daha da arttı.

Aslına bakılırsa, bu, birinci lig tarihinde faul topundan kaynaklanan ikinci ölüm olmasına rağmen, pek çok kişinin bunu şimdilerde duyma ihtimali oldukça yüksek.

Beş yıl sonra dul kocası her gün bu hastalıkla yaşıyor.

Erwin gözyaşlarını bastırarak, “Hayat adil değil” diyor. “Keşke onun yerinde ben olsaydım.”

Bu onların 10 maçlık sezonluk bilet tahsisinin son gecesiydi. Bu, potansiyel olarak son oyunun son vuruşuydu. Eve dönmeye çok yaklaşmışlardı.

Tipik Los Angeles tarzında, diğer birçok seyirci zaten otoparka yönelmişti ama Goldbloom’lar değil.

Erwin, “Hiçbir oyunu bitmeden bırakmadık” dedi. “Biz gerçek hayranlarız.”

Aslında onlar, 20 yılı aşkın bir süredir kısmi sezonluk biletleri olan ve Kolezyum’daki flört günlerine kadar uzanan bir Dodgers geçmişine sahip, iflah olmaz kişilerdi.

World Series maçlarına, playoff maçlarına ve hatta Sandy Koufax’ın mükemmel maçına katıldılar. Dodgers’ı koşulsuz sevdiler ve maviye bürünmüş bir hayat kurdular.

Jana, “Annem öğle yemeğini hazırlamayı ve maçlara gitmeyi çok isterdi” diye anımsıyor. “Babamla birlikte olmak eğlenceli ve kolay bir zamandı.”

Linda, CBS radyosunda ve daha sonra giyim mağazalarında çalıştı; Erwin, Pierce College’da güreş koçluğu yaptı ve sağlık ve beden eğitimi dersleri verirken aynı zamanda ünlü bir güreş hakemi oldu. West Hills’te üç çocuk ve yedi torunla birlikte güçlü bir aile hayatı kurmuşlardı.

Erwin Goldbloom, kendisi ve beş yıl önce Dodger Stadyumu’nda faul sonucu öldürülen eşi Linda’yı gösteren bir fotoğraf tutuyor.

(Allen J. Schaben / Haberler)

“Sinirlendim çünkü Dodgers sanki ‘Biz bunun üstündeyiz, insanların bilmesini istemiyoruz çünkü maça gelmeyecekler’ diyordu. Onlara göre bu sadece başka bir olaydı.”
— Erwin Goldbloom, faul topunun isabet etmesi sonucu karısının ölümü üzerine

İkisi de emekli olduktan sonra Dodgers oyunları onların eğlencesi, randevu geceleri ve patlamış mısır kokulu bağlarıydı.

25 Ağustos 2018 Cumartesi günü böyle bir olaydı. Son biletlerini Padres’e karşı oynadıkları maç için kullandılar. Onlara Erwin’in erkek kardeşi ve yengesi Michael ve Eve Goldbloom da eşlik etti.

79 yaşındaki Erwin ve Linda üçüncü sırada oturuyordu; Michael ve Eve ise tam arkalarında oturuyordu.

Oyun dokuzuncu tura ulaştığında, Dodgers tümsekte Kenley Jansen ile 3-2 öndeydi. Tipik bir Jansen nefesini tutma zamanıydı. Çiftler arasındaki boş konuşma sona erdi.

Eve, “Beyzbolu biliyoruz, maçı izlemeye odaklanmıştık, dönüp sohbet etmiyorduk” diye anımsıyor. “Ne olduğunu tam olarak gördüm ve dün gibi hatırlıyorum.”

Atış, önceki plaka görünümünde hedefini tutturan iri yarı bir dev olan 1,80 boyunda, 285 kiloluk Franmil Reyes ile başladı.

Jansen onu bir topla başlattı, ardından çağrılan bir vuruş ve ardından başka bir topla.

Daha sonra Reyes topuklarından fırladı ve sahanın kenarını yakaladı ve topu kabarcıklar halinde kale arkası filelerin üzerinden geri gönderdi.

Tepki verecek zaman yoktu. Hareket edecek zaman yoktu. Bir anda top Linda’nın sağ yanağına çarptı ve o hemen koltuğuna çöktü.

Tam arkasında oturan Eve, bir şeylerin çok yanlış olduğunu hemen anladı.

“O top bir şimşek gibi, beyaz bir şimşek gibi geri geldi” diye hatırlıyor. “O stadyumdaki neredeyse her koltuğa oturdum ve bir topun tribünlere bu kadar hızlı geri döndüğünü hiç görmedim.”

Top Linda’ya o kadar sert çarptı ki, yüzünden sekerek üstündeki sıraya doğru sekti, Michael’ın göğsünden sekti ve ardından birkaç sıra yukarıya çarptı.

Eve, “Linda’nın hiç şansı olmadı” diye hatırlıyor. “’Aman Tanrım, kafasına çarptı’ dedim.”

Erwin hızla ayağa kalktı ve onun üzerine eğildi.

“İyi misin?” O sordu.

“İyi değilim” dedi.

Birlikte geçen bir ömürden sonra bu onların son konuşmasıydı.

Sağlık personeli geldiğinde Linda yürüyemiyordu, bu yüzden iki acil tıp teknisyeni onu koridordan yukarı taşıyıp bir ambulansa bindirdi ve onu şu anda Los Angeles Genel Tıp Merkezi olan yere götürdü.

Erwin ön koltuğa bindi. Kusmasını duymadı. Sağlık görevlilerinin solunum tüpü taktığını görmedi. Başlangıçta durumunun vahim doğasını fark edemedi. Faul topları gerçekten öldürücü değil, değil mi?

“İçeri gireceğini, çıkış yapacağını, birkaç belge imzalayacağını ve eve gideceğimizi sanıyordum” diye anımsıyor.

Eve hiç varamadı. Acil beyin ameliyatı geçirdi ve bilinci bir daha asla geri gelmedi. Dört gün sonra öldü.

Los Angeles County adli tabibinin raporunda ölüm nedeni “künt kuvvet travması geçmişine bağlı akut kafa içi kanama” olarak sıralandı. Sakatlığın nedeni olarak faul topunu gösterdi.

Aile, akrabalarına ve arkadaşlarına onun ölümünü duyuran bir e-posta göndererek “sonunun aniden Dodgers Stadyumu’nda bir faul topuyla geldiğini” belirtti.

Faul topuyla ölüm. Adli tabibin raporu açıktı. Aile bunu saklamaya çalışmadı. Ama kimse bunu kabul etmek istemiyor gibiydi.

Dodgers, yaklaşık altı ay boyunca ölümü açıklamadı ve daha sonra New York Times’a şunu söyledi: “Dodger’lar genellikle Dodger Stadyumu’nda meydana gelen kazalarla ilgili haber yapmıyorlar. İlgili kişilerin ve ailelerinin mahremiyetine saygı duyduğumuz için bunu yapmaktan kaçınıyoruz.”

Medyanın ne olduğu hakkında hiçbir fikri yoktu ve oyun raporlarında olaydan bahsetmedi; sadece Padres’ten Austin Hedges dokuzuncu turda sayıyı eşitledikten sonra Dodgers’ın 12. turda 5-4 kazandığını belirtti. Hikayenin sonu.

Eğer muhabirler nihai ölümden haberdar olsaydı, bu sadece Linda’nın hayatına duyulan saygıdan dolayı değil, aynı zamanda Major League Baseball tarihinde bir taraftarın faul sonucu öldüğü ikinci olay olduğu için de büyük manşetlere konu olurdu. top… ama aynı zamanda ilk ölümün de Dodger Stadyumu’nda olması nedeniyle. 14 yaşındaki Alan Fish, 1970 yılında Manny Mota’nın sopasıyla aldığı faul sonucu hayatını kaybetti.

Erwin, “İnsanların Linda’ya ne olduğunu ve tribünlerde oturmanın tehlikelerini bilmesi gerekiyordu ama bunlar göz ardı edildi ve ben bunu anlayamadım” diyor. “Dodgers neden dün geceki maçta bir kadının öldüğünü söylemedi? Bu onların yapması gereken bir şey değil mi?”

Beş yıl sonra öfke hâlâ devam ediyor.

“Sinirlendim çünkü Dodgers sanki ‘Biz bunun üstündeyiz, insanların bilmesini istemiyoruz çünkü maça gelmeyecekler’ diyormuş gibi.” diyor. “Onlar için bu sadece başka bir olaydı.”

Yaklaşık altı ay sonra, kamuoyunun anlayış eksikliğinden aynı derecede rahatsız olan ve trajedinin daha koruyucu ağlarla önlenebileceğinden emin olan Brody, ESPN’den William Weinbaum aracılığıyla annesinin ölümünü kamuoyuna duyurdu.

“Ne zaman onun hikâyesini insanlara anlatsam, ağızları açık kalıyor ve Dodgers’ın bir şey yapıp yapmadığını soruyorlardı” diye anımsıyor. “Yapmadılar ve bu değişmek zorundaydı.”

Ölümle yüz yüze kalan Dodgers, New York Times’a yaptığı açıklamanın yanı sıra ESPN’e de şunları söyledi: “Bay. ve Bayan Goldbloom, düzenli olarak maçlara katılan büyük Dodgers hayranlarıydı. Bu trajik kazadan ve Bayan Goldbloom’un vefatından dolayı derin üzüntü duyduk. Sorun Dodgers ve Goldbloom ailesi arasında çözüldü. Bu konu hakkında daha fazla yorum yapamayız.”

Bu beşinci yıl dönümü hikayesi için iletişime geçildiğinde Dodgers daha fazla yorum yapmayı bir kez daha reddetti.

Aile, takımların faul topundan kaynaklanan yaralanmalardan sorumlu olmadığını belirten yasal bir terim olan Beyzbol Kuralı nedeniyle Dodgers’ı başarılı bir şekilde dava edemedi. Sonunda ekiple gizli bir miktar konusunda anlaştılar, ardından Brody, tüm ekipleri koruyucu ağları genişletmeye ve yükseltmeye zorlamayı amaçlayan bir tanıtım saldırısına başladı.

Kaza anında, 30 takımın tamamının iç saha plakasının arkasından sığınakların uzak ucuna kadar ağ kurduğu ilk sezondu. Ancak bu Linda’nın hayatını kurtarmaya yetmedi, bu yüzden Jana ve Erwin, ekipler ağların yüksekliğini ve uzunluğunu artırmaya başlayıncaya kadar medya röportajlarını sürdürmeye devam etti.

Sonunda, Linda’nın ölümünden bir yıl sonra, Dodgers, Linda’nın hayatını kurtarmaya yetecek kadar, saha plakasının arkasındaki ve her iki sığınağın üzerindeki filelere sekiz fit ekledi. Ayrıca ağları sığınakların ötesine ve saha seviyesindeki koltukların önündeki dirsek kıvrımına kadar uzattılar. O zamandan beri, her takım ağları genişletti ve tüm ikinci lig takımlarının 2025 sezonunun başlangıcına kadar ağları takmaları gerekiyor.

Brody’nin “Ağların Arkasında Oturun!” adlı kitabı Ailesinin yaşadığı trajediyi ve ardından gelen arayışı anlatıyor, yalnızca değişimin bu kadar yavaş gelmemesini diliyor.

“Bu haberi duyurmak bu kadar uzun sürdüğü için kızgınım” diyor. “Şimdi de ikinci lig beyzbolunun 2025’e kadar vakti olduğunu mu söylüyorlar? Bu üç yıllık bir yaralanmaya eşdeğer.”

Yine de beş yıl sonra Erwin’in tek tesellisi bu.

“Ne zaman fileye çarpan bir faul görsem, birinin hayatını kurtardığımı düşünüyorum” diyor.

Hâlâ beyzbol izliyor ama bunu tek başına, kanepesinden yapıyor. Sezonluk biletlerini teslim etti ve karısının gömülü olduğu yerden sadece 10 mil uzakta bulunan Dodger Stadyumu’na bir daha asla adım atmayacak.

“Oraya geri dönemem. Çok zor. Çok fazla anı var” diyor.

Ancak oyuncuları suçlamıyor. Halen televizyonda Dodgers’a tezahürat yapıyor. Linda’nın da onunla birlikte tezahürat yapacağını biliyor.

“O erken yatardı, ben de uyanık kalıp maçların sonunu izlerdim ama onun her zaman orada olduğunu biliyordum” diyor. “O her zaman bir Dodger hayranıydı.”

Beş yıl sonra, Erwin’in yaz akşamları artık Joe Davis ve Orel Hershiser’la değil, Nat King Cole’la bitiyor; rahmetli eşinin anıları, her türlü faul topundan sonsuza dek daha güçlü.

“Bu şarkıyı çok sevdik” diyor.