Dodgers, Fernando Valenzuela’nın 34 numaralı formasını emekliye ayırdı

Uzaylı

New member
Enrico Fernando Valenzuela, adını efsanevi atıcıdan almadı ama yine de bir Dodgers hayranı oldu.

55 yaşındaki kamyon şoförü, takımın Brooklyn günlerinden beri destekçisi olan babasının onu 1974 Dünya Serisi maçına nasıl götürdüğünü hatırlıyor. Los Angeles Dodgers seriyi Oakland Athletics’e kaptırmış olsa da, bu deneyim o zamanlar 6 yaşında olan oyuncuyu ömür boyu bir hayrana dönüştürmek için yeterliydi.

Valenzuela, Cuma günü Colorado Rockies’e karşı kendi sahasında oynayacağı maç için hemen bilet aldığını söyledi. Ekip Şubat ayında duyuruldu üç günlük bir kutlama kapsamında nihayet 34 numaralı forma numarasını emekli ederek, franchise tarihinin en sevilen oyuncularından biri olan Fernando Valenzuela’yı onurlandıracağını söyledi.

Babasının imkanı olmadığı için karısı ve çocuklarıyla birlikte orada olmak istedi ve bu nedenle Valenzuela’lar Cuma sabahı Gilbert, Ariz’den altı saatlik bir yolculuk yaparak “El Toro’nun” göreve başlamasına tanık olan 49.315 hayran arasında yer aldı. oyun öncesi törende içi boş Onur Yüzüğü.

“O bir Valenzuela oldu, ben de bir Valenzuela’yım ve bu sadece pastanın kreması. Ve babamın şerefine,” diye ekledi, işaret parmağını yukarı doğru işaret ederek. “Dodger mavisi. Gökyüzü mavi değil mi?”

Meksikalı atıcının 1981’deki muhteşem çaylak sezonundan 40 yıldan fazla bir süre sonra, Fernandomania bir kez daha Chavez Ravine’i vurmuştu.

“Fernando hayatımdaki en eski anımdır. O benim ailemin kültürünün bir parçası ve bugünü kaçıramazdım” dedi Daniel James Aguilar.

Monterey Park’ta büyüyen ancak şu anda Claremont’ta yaşayan 66 yaşındaki arkadaşı Roberto Muñoz, “Meksikalılar olarak bizi temsil etti” diye ekledi. “Angelenos olarak bizi temsil etti. Büyük adamlar olarak bizi temsil etti!”

Aguilar ve Muñoz, diğer arkadaşlarıyla birlikte ilk sahaya iki saatten fazla bir süre kala Dodger Stadyumu’na gelip Valenzuela formalarını giymişlerdi. Muñoz hemen kendisinin imzalı olduğuna dikkat çekti ve imzayı on yıldan fazla bir süre önce babasıyla katıldığı bir buluşma ve selamlama toplantısında aldığını hatırlattı.

Babası geçen yıl vefat eden Munoz, Valenzuela için “O bir beyefendiydi ve babama bir kralmış gibi davrandı” dedi. “O benim için çok şey ifade ediyor.”

Saat tam 18.34’te Valenzuela, mariachi eşliğinde sahaya çıktı ve taraftarlar ve stadyum çalışanları tarafından ayakta alkışlandı. Birkaç dakika önce, Morgan Freeman’ın anlattığı bir anma montajı stadyumun büyük ekranlarında oynadı. Etchohuaquila, Sonora’dan gelen, ikonik çılgınlığı serinin dördüncü şampiyonluğunu kazanmasına yardımcı olan ve takımın hayran kitlesinin yapısını sonsuza kadar değiştiren 20 yaşındaki genç, tombul bir gencin hikayesini yeniden anlattı.

“Ailem için, arkadaşlarım için ve benim için, Fernando bir simgeden daha fazlasıydı; o bizim tepedeki kahramanımızdı ve Güney Körfezi’nden Vadi’ye, Doğu Yakası’ndan Batı Yakası’na ve ötesine kadar hepimize ilham verdi. Senatör Alex Padilla (D-Calif.) bir konuşmasında şunları söyledi.

California’dan gelen kıdemsiz ABD senatörü, “El Toro”ya saygı duruşunda bulunmak üzere hazır bulunan aydınlar arasındaydı. Diğerleri arasında Dodgers’ın eski İspanyol sesi ve Valenzuela’nın uzun süredir arkadaşı olan Jaime Jarrín; Hall of Fame üyesi Sandy Koufax; Valenzuela’nın eski takım arkadaşı ve yakalayıcısı Mike Scioscia; ve şu anki Dodgers oyuncusu ve Meksikalı arkadaşı Julio Urías.

Övgü dolu konuşmaların ve ailesi ile Meksikalı boks efsanesi Julio Cesar Chavez’in gönderdiği video tebrik mesajının ardından Valenzuela podyuma çıktı ve Dodger Stadyumu ayakta alkışlanırken orada durdu.

“10 yılı aşkın bir süredir Dodgers’ın bir parçası olmak benim için büyük bir zevk” dedi. “Çok teşekkür ederim. Teşekkürler.”

Dodgers’ın 6-1’lik galibiyetiyle sonuçlanan maçın ardından taraftarlara Valenzuela temalı bir drone gösterisi ikram edildi. LED ışıklarla donatılmış yüzlerce makine, Valenzuela’nın gece gökyüzündeki meşhur açılışını yeniden yaratırken, eski Dodgers atıcısı ve takımın şu anki renk yorumcusu Orel Hershiser’in bir klibi, stadyumun PA sistemi aracılığıyla duyulabiliyordu.

“Geldiğin gün her şey değişti!”