Dodgers koçu Mark Prior, öğretme anı olarak 2003 NLCS’yi kullanıyor

Uzaylı

New member
Chicago —

En ünlü kamera çekimi Moisés Alou’ya aittir.

Chicago Cubs dış saha oyuncusu faul yapmak için koşar ve bir duvara sıçrar. Kolunu uzatıyor, eldiveni başının üzerine kaldırıyor. Sonra, tiksintiyle geri tepti, Cubs’ın Dünya Serisine ulaşmasına yardımcı olabilecek bir açılır pencere, bunun yerine rezil bir şekilde Steve Bartman’ın kollarından zıpladı.

Bununla birlikte, Fox’un 2003 Ulusal Lig Şampiyonası Serisi yayınının bir sonraki kamera açısı, bu hikayenin başka bir önemli parçasını anlatıyor – Dodgers’ın son atış mükemmelliği koşusu ile çok daha alakalı.

Up, Mark Prior’ın bir görüntüsünü parlattı – inanamayarak dış sahaya bakan, yakında rollercoaster oyunculuk kariyerinin en belirleyici anı haline gelecek şeyi sindirmeye çalışan.

Prior, “Bazen bu dalgalanmalar bir çeşit kartopu olabiliyor,” dedi. “Bu, açıkçası, aşırı.”

Yirmi yıl sonra Prior, Dodgers atış koçu olarak dördüncü sezonunda ve tepede neredeyse benzersiz bir başarı elde eden bir ekibe liderlik ediyor.

Son üç sezonda Dodgers, ERA, WHIP ve Galibiyet Üstü Takım takımlarında birincilere liderlik etti. Ve bu yıl Prior’ın grubundan yavaş bir başlangıca rağmen – takım Pazartesi günü ilk 23 maçta 4,37 ERA ile 18. sırada girdi – 42 yaşındaki oyuncu, gelişmiş atış zekasını komuta eden, açık fikirli bir varlıkla birleştirerek gerçek bir üne sahip. .

Dodgers’ın ası ve geleceğin Hall of Famer’ı Clayton Kershaw, geçen yılın sonlarında Prior için “Mark’ın çok güçlü olduğunu düşünüyorum ve buna gerçekten saygı duyuyorum” dedi. “Bazen birine duymak istemeyeceği bir mesajı iletmek kolay değildir. Ancak [he’ll tell us], ‘Yumuşak olmayı bırak. Ya da git bu adamı bul. Ya da grev yapmıyorsun. Ya da infaz etmiyorsun.’ ‘Kızgınsın anlıyorum ama düzelt şunu’ gibi. Ve buna çok saygı duyuyorum.”

Gerçekten de, atış koçu yardımcısı ve mekanik gurusu Connor McGuiness’ten takım koçu Danny Lehmann’daki bir analitik dehasına, diğer ikinci lig ve ön büro seslerinden oluşan tüm bir kadroya kadar geniş bir “koşma önleme departmanına” sahip bir Dodgers takımı için – Prior’ın yetenekli ama sıkıntılı bir oyuncu olarak geçmişi, onu operasyon için etkili bir kanal haline getirdi.

“Muhtemelen ilişki kurabileceğim geniş bir oyuncu grubu varmış gibi hissediyorum” dedi. “Bilgi artık çok kolay elde edilebilir. Ancak oyundaki nüansların çoğu, küçük şeyler – uzun süre oynayan oyuncular için deneyimlerdir. [you use] umarım erkekleri anı yakalamaları için eğitmeye çalışmak.

“Anı yakalamak”, Prior’ın Ekim 2003’te Wrigley Field’daki o uğursuz gecede yapamadığı bir şeydi.

USC’den ikinci sırada draft edilmesinden sadece iki yıl sonra, o zamanlar 23 yaşındaki Cy Young Ödülü adayıydı ve ilk kez All-Star oldu ve Cubs’ı uzun zamandır beklenen bir Dünya Serisine göndermenin eşiğindeydi.

“Bence bu, her birinin değerini ve ne kadar değerli olduğunu pekiştirdi. Atıcılarımızla konuştuğumuz şeyler. Bu ne yapabilir, oyunu nasıl etkileyebilir.”
– Dodgers koçu Mark Prior’ı 2003 NLCS sırasında kötü şöhretli bir oyunda atıyor.

Potansiyel bir perçinleme altıncı maçında Florida Marlins’te 3-0 önde olan Prior, sekizinci vuruşta Luis Castillo sol saha çizgisinden aşağı bir top kaldırdığında önemli bir saniyeyi tetiklemiş olabileceğini düşündü.

Prior, “Çıkış belli değildi,” dedi.

Ama sonunda ne olduğunu asla hayal edemezdi.

Bartman – kulaklık takan, balıkçı yakalı Cubs hayranı, kısa süre sonra Chicago tarafından habersiz ön sıra müdahalesi nedeniyle kötülendi – Alou’nun sıçrayan bir yakalamayı tamamlamasını engelledi. Ve oradan, her şey sarmallaştı.

Üst merkez Steve Bartman, Chicago Cubs sol saha oyuncusu Moises Alou’nun 2003 Ulusal Lig Şampiyonası Serisinin 6. Maçı sırasında faul topunu yakalamasını engelliyor.

(Morry Gash / Associated Press)

Prior, Castillo’yu bir sonraki adımda tam sayıyla yürüdü. Ivan Rodriguez bundan sonra iki vuruşlu bir RBI single’ı sıraladı. Stoper Alex Gonzalez, potansiyel bir ikili oynama topunda maliyetli bir hata yaptı. Ve Derrek Lee, skoru eşitleyen ilk adım çifti için Prior’ı pusuya düşürdükten sonra, sırık gibi sağ elini kullanan oyuncu, vuruşun geri kalanını sığınaktan izledi – oyunu ve seriyi alt üst eden sekiz turluk bir ralli.

Prior, geçen hafta Dodgers’la birlikte Wrigley Field’a yıllık seyahatlerini yaparken, “Geri dönüp videoyu izliyorsunuz,” dedi, “sekiz saha sonra, dokuz saha sonra, berabere biten bir top oyunu, sonra onlar” bir sayı öndeyim ve oyundan çıktım ve işler çığ gibi büyüyor.”

“Bence bu, her birinin değerini ve ne kadar değerli olduğunu pekiştiren bir şeyse,” diye ekledi. “Atıcılarımızla konuştuğumuz şeyler. Bu ne yapabilir, oyunu nasıl etkileyebilir.”

Önceki diziyi öfkeden çok pişmanlıkla anlatıyor; Oyunculuk kariyerinin bir daha asla eskisi gibi olmayacağı bir gece için her zaman kendini suçlamış ve Bartman’ı asla suçlamamıştı.

2003’teki çıkış kampanyasının ardından Prior, 18-6’lık bir rekor ve 2.43 ERA ile 211 vuruşluk ağır bir iş yükünde gezinirken, sakatlıklar ana ligdeki son üç sezonunu yavaş yavaş raydan çıkardı ve yolun geri kalanında 4.27 ERA ile 18-17’ye gitti.

2004’te dirsek ağrısı ve Aşil tendonu incindi, ardından 2005’te onu sınırlayan daha fazla dirsek sorunu yaşadı. 2006’da omzu ağrımaya başladı. Ve ertesi yıl, labrumunu, kapsülünü ve döndürücü manşetini düzeltmek için rekonstrüktif bir ameliyat geçirdi – 27. yaş gününden önce Cubs’la ve bir lig oyuncusu olarak zamanını bitirmek dışında hepsi.

Buna rağmen Prior, oyun günlerinin birçok bölümünü hala değerli kılıyor.

“Oynamak için bir ayrıcalık” olarak gördüğü Wrigley Field’daki atış deneyimlerini sevgiyle yansıtıyor.

Greg Maddux ve Kerry Wood’dan Sammy Sosa, Aramis Ramirez ve tabii ki sadece dokuz ikinci lig maçından sonra çağrıldıktan sonra büyük ölçüde güvendiği Alou’ya kadar Chicago’daki eski takım arkadaşlarından övgüyle söz ediyor.

Mark Prior, Peoria, Arizona'da 2007 bahar eğitim maçında Seattle Mariners'a karşı sahaya çıkıyor.

Mark Prior, Peoria, Arizona’da 2007 bahar eğitim maçında Seattle Mariners’a karşı sahaya çıkıyor.

(Elaine Thompson / Associated Press)

“Genç oyunculara nasıl profesyonel olunacağını, nasıl davranılacağını, nasıl rekabet edileceğini, oyunların nasıl yönetileceğini öğretmekten gurur duyan bir grup gerçekten iyi eski oyuncu buldum” dedi. “Tam bir sezon geçirmenin bile zihinsel ve duygusal olarak vücudunuzda nasıl bir şey olduğunu gösteren ikinci lig deneyimlerim olmadı. Bu yüzden, bence bu şeylerin çoğu o adamlardan yardım aldı.

Bu dersler o kadar etkiliydi ki, kariyerinin ikinci yarısında, 2010-2013 yılları arasında dört sezon boyunca küçük liglerde yardımcı olarak ve kısaca bağımsız top olarak kendi kıdemli rolünü benimsediğinde Prior’ın bakış açısını etkiledi.

Prior, “Aşağıda olmaktan ve genç adamların gelip gelişmesini izlemenin bir parçası olmaktan gerçekten keyif aldım,” dedi. “Yaşlı adam olarak, bazı gazilerimin bana daha genç biri gibi davrandığı gibi, bu adamlara yardım etmek için elimden gelen her türlü bilgiyi iletmenin bir tür yükümlülüğüm olduğunu hissettim.”

İşte o zaman, Prior’ın koçluk felsefesinin ilkeleri şekillenmeye başladı ve genç bir büyük lig fenomeni olarak ve daha yaşlı, daha akıllı bir bakış açısıyla öğrendiği her şeyi yeniden uyguladı.

Kendi deyimiyle “açıklık ve ikna”nın önemini gördü, “çünkü eğer zihniniz orada bulanıksa ve emin değilseniz, o zaman uygulamanızda ortaya çıkar.”

Prior’ın 2013’teki son profesyonel sezonunda, Cincinnati Reds ile son bir başarısız geri dönüş girişiminde bulunduğunda, atış koordinatörleri Mark Riggins ona daha açık sözlü ve dürüst bir yaklaşımın nasıl işe yarayabileceğini hatırlattı.

“Oldu [the end of spring and time to find out] Herhangi biriyle kampı kırıp kırmayacağım, ”diye hatırladı Prior. “Düz bir şekilde ‘Bilmiyoruz’ gibiydi. Size yarın haber vereceğiz.’ Ben de 12 saat oturmaya karşı bunu takdir ettim.

O yaz daha fazla omuz yaralanması kariyerine son verdiğinde, Prior nihayet San Diego Padres ile öğretim rolüne geçti ve 2015’te ikinci lig atış koordinatörü olarak atanmadan önce birkaç sezon ön bürolarında çalıştı.

Dodgers atış koçu Mark Prior, Phoenix'te 1 Mart'ta yapılan bahar antrenmanı sırasında atıcı Clayton Kershaw ile konuşuyor.

Dodgers atış koçu Mark Prior, Phoenix’te 1 Mart’ta yapılan bahar antrenmanı sırasında atıcı Clayton Kershaw ile konuşuyor.

(Ross D. Franklin / Associated Press)

2018’de Dodgers, Prior’u boğa güreşi koçu olarak işe aldı. Ve baş atış koçu Rick Honeycutt iki yıl sonra emekli olduğunda, Prior onun halefi olarak terfi etti – onunla birlikte bir oyuncu olarak, tüm sakatlıklara, aksiliklere ve rezil sezon sonrası hatalarına rağmen yapmayacağı çok çeşitli inişler ve çıkışlar getirdi. deneyim ticareti.

“Koçlar olarak bizim işimizin bu oyunu olabildiğince basit hale getirmek olduğunu düşünüyorum” dedi. “Ve ister zirvede olmak, ister incinmek veya beysboldan çıkmak olsun, bana yardımcı olabileceğini ve en azından diğer insanların kariyerlerini daha iyi bir yöne doğru itebileceğini düşündüğüm birçok deneyimim var. ”