Dodgers sezonun son haftasında ne için oynamak zorunda?

Uzaylı

New member
Dave Roberts, Dodgers’ın normal sezonun son yolculuğuna Salı günü Denver’da Colorado Rockies karşısında çift kafalı bir maçla başlamasından ne kadar heyecanlandığı sorulduğunda kahkaha attı. İçeride Dodgers’ın menajeri yüzünü buruşturuyordu.

Roberts, “Boş bir günün ardından geldiği için minnettarım” dedi. “Colorado ideal değil… evet, bunu sabırsızlıkla beklemiyorum. Bunu en iyi şekilde yönetmeye ve atlatmaya çalışacağız.”

Coors Field beyzbolunun en vurucu dostu parkını oluşturan aynı koşullar aynı zamanda burayı kas gerginlikleri için bir cennet haline getiriyor; yüksek rakım ve ince, kuru hava çoğu zaman oyuncuları yumuşak doku yaralanmalarına karşı daha duyarlı hale getiren dehidrasyona neden oluyor.

Ve Ulusal Lig Batı şampiyonu Dodgers’ın (96-59), yedi yıl içinde olası beşinci 100 galibiyet sezonuna doğru ilerlerken ihtiyaç duyduğu son şey, play-off’lar için kadroyu, rotasyonu veya zorlu mücadeleyi alt üst edebilecek bir sakatlıktır.

Ancak 16 Eylül’de Seattle’da 11 yıl içinde 10. lig şampiyonluğunu elde eden Dodgers’ın aynı zamanda aciliyet duygusuyla oynaması ve Ekim ayına girerken onlara ivme kazandıracak rekabet avantajı ile oynaması gerekiyor; bu, geçen sezon eksik oldukları bir şeydi. Franchise rekoru olan 111 oyun kazandı ve ilk turda San Diego Padres’e yenildi.

Pazar günkü, ikinci kaleci Mookie Betts’in beşinci vuruşta iki ağ mücevheri içeren, San Francisco’ya karşı 3-2’lik dramatik galibiyeti, daha yakın olan Evan Phillips’in dokuzuncu atışta ve Shelby Miller’ın 10’uncu atışta Houdini benzeri kaçış hareketleri gibi oyunlar, ve Chris Taylor’ın Giants’a daha yakın olan Camilo Doval’ın 160 km/saatlik hızlı topuyla oyun kazandıran vuruşu sadece yardımcı olabilir.

Roberts, “Hala bir takımı sahaya sürmek zorundasınız ve sahaya çıkıp oynayan her oyuncunun sakatlanma şansı her zaman vardır” dedi. “Potansiyel olarak aşırıya kaçabilir misin? [by playing regulars too much]? Elbette. Ama aynı zamanda erkeklerin hâlâ hazırlanıyormuş gibi hissetmeleri gereken bir psikolojik kısmı da var.”

Normal sezonun bu son iki haftası, Ekim ayına doğru ilerlerken ayaklarını gaz pedalında tutmak isteyen ancak kafa contasını patlatabilecekleri noktaya kadar olmayan Roberts ve Dodgers için bir dengeleme eylemi.

Bu, sol kasık gerginliği nedeniyle üç hafta kaçıran ve 8 Eylül’deki dönüşünden bu yana vuruşunu bulan, tabanda 1.190’lık skorla 0.375 (56’ya 21) vuruş yapan JD Martinez gibi atanmış smaçör JD Martinez için zorlayıcı olabilir. -artı yavaşlama yüzdesi, son 15 maçında altı homers, dört double ve 20 RBI.

Temmuz ortasından bu yana kasık sorunuyla mücadele eden Martinez, “Kesinlikle bunu hala zaman zaman hissediyorum… ama benim için en önemli şey oynamak; her gün orada olduğumda elimden gelenin en iyisini yapıyorum” dedi. 107 maçta hala 0,902 OPS, 31 homers ve 98 RBI ile 0,273’lük vuruş yapıyor.

Cuma günü San Francisco Giants’a karşı RBI teklisi yapan Dodgers’ın birinci kalecisi Freddie Freeman, bu sezon biri hariç tüm maçlarda oynadı.

(Alex Gallardo / Associated Press)

“Açık-açık şeyler beni biraz yıpratıyor. Sahadaki performansım beni gerçekten üzdü. Vücudumun her gün nerede olduğunu bilmeden bir düzene girmek zor çünkü her gün orada değilim. Rehabilitasyon ve egzersizlerime dikkat etmeli ve ileriye dönük her şeyin yolunda olması için parmaklarımı çapraz tutmalıyım.”

36 yaşındaki Martinez’in Salı günkü doubleheader maçının her ikisini de oynama şansı çok az, ancak bazı oyuncuların oynaması gerekecek. Eylül ayının genişletilmiş 28 kişilik kadroları takımların 14 atıcı ve 14 pozisyon oyuncusu taşımasına izin verse de, sezonun ilk beş ayında olduğu gibi Eylül ayındaki çift kafalı oyunlara fazladan bir oyuncu eklenemiyor.

Sağ elini kullanan Ryan Pepiot’un ilk oyunda bir “açılıştan” sonra toplu vuruşlar yapması planlanıyor. Sağ elini kullanan diğer çaylak Bobby Miller gece içkisine başlayacak.

Roberts, 155 maçtan yalnızca birini kaçıran birinci kaleci ve NL’nin en değerli oyuncu adayı Freddie Freeman’ın “her ikisini de oynamak için lobi yapmasını” bekliyor. Teknik direktör, MVP yarışında kayan Betts ile iki maç hakkında konuşacak.

Betts, 28 Ağustos maçlarında 1.355 OPS, 11 homers, 10 double ve 30 RBI ile 0,455’e ulaşarak Atlanta Braves yıldızı Ronald Acuña Jr.’ın önünde lider oldu, ancak üretimi 0,355’lik bir eylül ayında düştü. 19 maçta 0,746 OPS, bir homer, dört double ve yedi RBI ile 242’yi vurdu.

“Dürüst olmak gerekirse elimizde sadece [seven] Maç kaldı ve Mookie ile Freddie’nin bu MVP için iyi bir performans sergilemesini istiyorum,” dedi Roberts. “Herkes Colorado’nun smaçör dostu bir yer olduğunu biliyor ve eğer birkaç vuruş yapabilirler ve birkaç gol atabilirlerse, istatistiklerini doldurabilirlerse ve birkaç beyzbol maçı kazanırsak, buna tamamen hazırım.”

Dodgers’ın NLDS’nin 7 Ekim’deki başlangıcından önce dinlenmesi ve toparlanması için beş günü olacak, dolayısıyla Roberts sezonun herhangi bir haftasında olduğu gibi bu son haftada da müdavimleriyle oynayacak. Ayrıca önümüzdeki hafta Dodger Stadyumu’nda bazı yüksek yoğunluklu takım içi maçlar sahnelemeyi planlıyor.

Elbette, Max Muncy’nin 2021 normal sezonunun son gününde Muncy’nin ilk aşamada garip bir çarpışma sonucu sol dirsek bağını yırttığı ve Dodgers’ın kaybettiği sakatlık gibi sakatlıklardan kaçınmak için bazı oyuncuları balonlu naylonla sarmak istiyor. play-off’lar için 36 sayılık, 94-RBI sopası. Ancak bunu yapmak ne mümkün, ne de akıllıca.

Roberts, “Max’in çok öngörülemeyen durumuna bakarsanız, birisinin hâlâ ilk aşamada oynaması gerekiyor” dedi. “Geriye dönüp belirli sonuçlara bakmıyorum ve bunu farklı şekilde yapmamız gerektiğini söylemiyorum.

“O gün sekiz oyuncuyla daha oynadık ve o gün ligdeki oyuncular da oynadı ve sezonun son gününde Max’in yaptığı gibi sakatlanan başka bir darbe oyuncusu hatırlamıyorum. Bu sadece sporun bir parçası.”