Dodgers yıldızı Mookie Betts yine MVP seviyesinde oynuyor

Uzaylı

New member
BALTİMORE —

All-Star tatilinden birkaç hafta önce Mookie Betts, JD Martinez’i aradı.

Betts, bu yılki Home Run Derbisine katılmaya yeni karar vermişti ve Dodgers takım arkadaşından, etkinlikte home run’ları nasıl vuracağı konusunda değil, daha çok, bittiğinde yükselen sezonuna devam etmesine yardımcı olmak için biraz rehberlik istedi.

“Salıncağım bozulursa,” dedi Betts, “yapabilecek misin? [help me] geri almak?”

Geçen haftaki All-Star medya gününde konuşmayı yeniden anlatan Martinez güldü.

Ben, ‘Senin vuruşun daha önce berbattı. Ve onu geri almayı başardık,’ diye yanıtladı Martinez.

Görünüşe göre, bu tür endişeler asılsız.

Dodgers Cuma günü yeniden oynamaya başladığından beri, Betts sezonun ilk yarısında belirlediği yüksek tempoya devam etti ve son birkaç sezonda eksik olan bir süperstar formunu yeniden keşfetti.

Hafta sonu New York’a yaptığı bir gezi sırasında Betts, Cumartesi günü sezonun 27. homer’ını patlatarak ve Mets’e karşı galibiyet serisine üç RBI ekleyerek 13 vuruşta yedi vuruş yaptı.

Baltimore’da Pazartesi günkü seri açılışında bir başka isabetin ardından – güvenli bir şekilde ulaştığı 15 maçın 14’ünü yaptı – Betts Salı günü 0,972 taban artı yavaşlama yüzdesi ile oyuna girdi ve sadece Atlanta Braves’in Ronald Acuña Jr’ını geride bıraktı. (1.007) Ulusal Lig’de.

Bu sonuçlar, menajer Dave Roberts’ı Pazar günü bir açıklama yapmaya sevk etti.

Roberts, “Bence MVP’yi kazanmaya çalışıyor,” dedi. “Süperstar oyuncuları belirli şeyler motive eder ve bence o da bu sohbete dahil oldu. O havuç şimdi orada.”

Betts, Roberts’a amacının bu olduğunu söylemiş miydi?

“Hayır,” dedi müdür. “Onu yeterince iyi tanıyorum.”

Bu, Roberts’ın, Betts’in bu sezonki oyununu anlatmak kadar önemli olabilecek başka bir gözlemi not etmesine yol açtı.

Roberts, “Bu grup adamla birlikte olduğu sürece, zihinsel olarak iyi bir noktada olduğunu biliyorum,” dedi. “Son birkaç yılda çeşitli nedenlerle gelip giden onu her gördüğümde çok fazla neşe duyuyorum.”

Gerçekten de hepsi birbiriyle bağlantılı görünüyor – Betts’in güçlü oyunu, bu yılki kadroya olan yakınlığı ve 2020’de kulüpteki ilk sezonundan bu yana tutarlı bir şekilde ulaşamadığı bir seviye olan MVP kalitesinde prodüksiyona dönüşü.

2021’de Betts, sadece 122 maç oynarken kariyerinin en düşük 0,264’ünü vuran bir kalça yaralanması ile sınırlıydı.

Mookie Betts, 20 Mayıs’ta St. Louis Cardinals’a karşı ilk maçına çıkan JD Martinez’i tebrik ediyor. Betts, beyzboldaki en iyi arkadaşlarından biriyle yeniden bir araya gelmenin keyfini çıkardı. İkili, 2018 Dünya Serisi şampiyonu Boston Red Sox’un kilit üyeleriydi.

(Jeff Roberson / Associated Press)

Geçen yıl Betts’in sağlığı daha iyiydi ama oyunu istikrarsızdı. Mayıs ve Ağustos aylarında, kariyerinin en yüksek olduğu 35 home run’unun 21’ini vurduğu iki harika ay geçirdi. Ancak bu yıl bahar antrenmanına geldiğinde, 2023’te daha istikrarlı bir varlık olmayı hedefleyerek sezon boyunca peşini bırakmayan soğuk dönemlerden şikayet etti.

Nisan ayına kadar 0,235 vuruş yaptıktan sonra, Betts tam da bunu yaptı. 1 Mayıs’tan bu yana 63 maçta 0,305 vuruş ortalaması, 23 home run ve 57 RBI’si var. O zamanlar, sadece Angels’ın iki yönlü yıldızı Shohei Ohtani, bir vurucu kadar yedekten fazla galibiyet biriktirdi (hem o hem de Betts 3.9’a sahip).

Betts, son oyunu hakkında “Mutlaka hit almak zorunda değil,” dedi. “Daha çok vuruşların kalitesi ve sağlam temas, doğru sahalarda sallanma. Darbe alıp almadığınızı kontrol edemezsiniz. Bu üç şeyi yapıyor ve isabet alma şansımı en üst düzeye çıkarıyormuşum gibi hissediyorum. Gerçekten tutarlı olmak istediğim şey bu.”

Betts’in mekaniğinde veya plakaya yaklaşımında bir şey değişti mi?

“Söylemesi zor,” dedi. “Yani, pek çok mekanik şey ve his yaşadım ve sanırım sonunda mekanik bir işaret ve his buldum ve işe yarayan şeyleri defalarca tekrarlayabiliyorum. Bence her şey birbiriyle bağlantılı.

Görünüşe göre yenilenen tavrı da öyle.

Dodgers’ın birincil sağ saha oyuncusu Betts, bu yıl son 71 maçın 33’ünde başladığı iç sahaya dönüşün tadını çıkardı.

Sadece Boston’daki takım arkadaşı değil (2018’deki MVP sezonunda Betts’in vuruşunu yeniden tasarlamasına yardım ettiği) ve aynı zamanda oyundaki en yakın arkadaşlarından biri olan Martinez ile yeniden bir araya gelmenin keyfini çıkardı.

Geçen hafta All-Star Maçından sonra Freddie Freeman ile bazı iyi niyetli alayların ortasında Betts, bu yılki Dodgers kadrosundaki bağlara da dikkat çekti ve onu “parçası olduğum en iyi erkek gruplarından biri” olarak nitelendirdi.

Roberts’a göre tüm bunlar, Betts’i kulüp binasında daha parlak bir ışık haline getirdi, takım arkadaşlarıyla şakalaşmaya, medya üyeleriyle etkileşime geçmeye ve süperstar kişiliğinin tüm dikkatleri üzerine çekmesine daha istekli oldu.

Roberts, “Mookie şu anda bulunduğu yerdeyken, bence herkes bu duyguyu hissediyor,” dedi. “Devam ettiğimiz iyi bir hava.”

En son örnek Pazartesi öğleden sonra geldi.

Mets’e ekstra vuruş kaybı ve önceki gece Baltimore’a geç varışın ardından Roberts, sessiz bir oyun öncesi sahne beklentisiyle basketbol sahasına geldi.

Bunun yerine, “Erkekler eğitim odasında gülüyor ve birbirleriyle dalga geçiyorlardı” dedi. “Ve Mookie tam ortasındaydı.”