Dodgers yıldızı Shohei Ohtani ünlü köpeğinin adını açıkladı

Uzaylı

New member
Shohei Ohtani’nin köpeğinin adı Japonca bir isim olan Dekopin’dir. Ancak onun Amerikalı adı Decoy, perşembe günü Dodger Stadyumu’nda Dodgers’la yaptığı tanıtım basın toplantısında açıklanan iki yönlü yıldız.

“Adı Dekopin. Buradaki insanlar için telaffuzun zor olduğunu düşünüyorum” dedi Ohtani Japonca. “Asıl adı Decoy’du. Bu yüzden buradaki insanlara bunu açıkladığım zaman onu Tuzak olarak tanıtıyorum çünkü bu daha kolay.”

Japonca’da “dekopin”, parmağın birinin alnına hafif veya şakacı bir hareketini tanımlamak için kullanılan terimdir.

Dekopin, geçen ay Ohtani’nin MLB Network’te Amerikan Ligi’nin en değerli oyuncusu seçilmesiyle kamuoyuna tanıtılmıştı. MLB spikerleri ödül finalistleriyle röportaj yaparken yavru, Ohtani’nin yanındaki kanepede sakince yatıyordu. Ohtani resmen MVP seçildiğinde Dekopin’e çak bir beşlik verdi.

O zamandan beri Decoy, beyzbolla ilgilenenler tarafından sevimli bir şekilde En Değerli Köpek yavrusu olarak anılıyor.

Ohtani, 16 Kasım’da ikinci AL MVP’sini kazandı ve oy birliğiyle ödülü iki kez kazanan tek oyuncu oldu. Ödülü ilk kez 2021 sezonunun ardından kazandı.

Ohtani, 2023 sezonunu tümsekte 10-5’lik bir rekorla, 3,14 kazanılan koşu ortalamasıyla, 0,184 rakip vuruş ortalamasıyla ve 23 başlangıçta (132 vuruş atışında) 167 vuruşla tamamladı. Bu başlangıçların 13’ünde kazanılmış bir koşudan veya daha azından vazgeçti.

Sırada Ohtani, 44 home run, 0,412 taban yüzdesi ve 78 ekstra taban vuruşuyla Amerikan Ligi’ne liderlik ederken, 0,654 ağır ağır vuruş yüzdesi ve 1,066 taban artı ağır ağır vuruş yüzdesiyle majörlere liderlik etti. Ayrıca 20 üs çaldı.

Ohtani’nin Eylül ayında ikinci Tommy John ameliyatını geçirmesinin ardından 2025 yılına kadar tekrar sahaya çıkması beklenmiyor.

Personel yazarı Dylan Hernández bu rapora katkıda bulunmuştur.