Dodgers'ın Brooklyn ve Los Angeles'taki atıcısı Carl Erskine hayatını kaybetti

Uzaylı

New member
Yaşayan son Brooklyn Dodgers'lardan biri olan ve 1950'lerde takımı Los Angeles'a gitmeden önce takımı dört Dünya Serisine taşıyan atış rotasyonunun dayanak noktası olan Carl Erskine, memleketi Anderson, Ind.'de hayatını kaybetti.

Hayatının ilerleyen dönemlerinde kendini hayır işlerine adayan düşünceli bir adam olan Erskine, kısa bir hastalıktan sonra Salı sabahı erken saatlerde hayatını kaybetti. 97 yaşındaydı.

Yazar Roger Kahn tarafından “Yazın Oğlanları” olarak anılan neredeyse efsanevi bir oyuncu grubunun parçası olan Erskine, Pee Wee Reese, Duke Snider, Roy Campanella ve takımdaki en yakın arkadaşı olan Jackie Robinson ile birlikte oynadı. Erskine, hayatının ilerleyen dönemlerinde kendisine hayatın en önemli derslerinden bazılarını – hoşgörü, sabır, özen ve anlayış – öğrettiği için Robinson'a teşekkür etti.

Erskine, Major League Baseball'da ilk Siyah oyuncu olduktan sonra Robinson'a yöneltilen ırkçı alaylar karşısında şaşkına döndüğünü söyledi. Robinson'un ölüm tehditleri aldığını, yoldayken beyaz takım arkadaşlarıyla otellerde kalmasının genellikle yasaklandığını ve onunla oynamayı reddeden takım arkadaşlarının olduğunu söyledi. Atlanta'da siyahi taraftarların bilet alamadıklarını ve Robinson'un maçını sağ saha çitinin arkasındaki setten izlemek zorunda kaldıklarını söyledi.

Yıllar sonra Atlanta'yı ziyaret ettiğinde, bir zamanlar Siyah taraftarların toplandığı yerde Henry Aaron'un bir heykelini fark ettiğini söyledi. 2013'te Times köşe yazarı Patt Morrison'a “Bu ileriye doğru atılmış büyük bir adım” demişti.

Sahada, Erskine, Brooklyn ve Los Angeles'ta Dodgers'da geçirdiği 12 sezonda, güçlü üstten viraj topuyla ve başlangıç atıcısı olarak güvenilirliğiyle tanınıyordu. 1959 sezonunun başlarında emekli olduğunda, 122 galibiyet ve 78 mağlubiyetten oluşan bir rekora sahipti ve kazanılan koşu ortalaması 4.00'di. İki gol atamayan oyuncu attı: 1952'de Chicago Cubs'a karşı, bir saatlik yağmur gecikmesi de dahil, bir rahatlama atıcısını yürüttükten sonra mükemmel bir oyunu kaçırdı; ve 1956'da takımın korkulu rakipleri New York Giants'a karşı.

Erskine, ikincisinin özellikle tatlı olduğunu söyledi, çünkü maç gününde Giants gözlemcisi Tom Sheehan'ın bir New York gazetesinde Robinson ve Campanella'nın çok yaşlı olması nedeniyle Dodgers'ın artık güçlü bir güç olmadığını ve Erskine'in “daha iyi bir performans gösteremeyeceğini” söylediği aktarılmıştı. Attığı çöple kazanamaz.”

Erskine 2012'de şöyle demişti: “Son çıkıştan sonra Jackie, izcinin oturduğu Giants sığınağına koştu ve makaleyi arka cebinden çıkardı ve ona salladı ve 'Bu çöpü beğendin mi?' diye bağırdı.” röportaj. “New York'ta Giants'la rekabetimiz işte bu kadar şiddetliydi.”

Erskine'in kariyerinin en önemli anı muhtemelen 1953 Dünya Serisinin 3. Maçında Dodgers'ın diğer şehirler arası düşmanı New York Yankees'e karşı geldi. 1. Maçın başlarında bombalanıp uzaklaştırıldıktan sonra Erskine, 3. Maçın başlangıç oyuncusu olarak geri döndü ve Brooklyn'deki Ebbets Field'ı 3-2 yenerek, dört kez gelecekteki Hall of Fame oyuncusu Mickey Mantle da dahil olmak üzere 14 vuruşçuyla o zamanki Dünya Serisi rekorunu kırdı. .

Erskine, “Kulüp binasına girip yazarlar gelip bana söyleyene kadar plaktan haberim yoktu” dedi. “Bunu PA sistemi üzerinden duyurdular ama ben tepede ne yaptığım dışında her şeyden o kadar habersizdim ki duymadım bile.”

Dodgers sonunda seriyi dörde ikiye kaybetti. Dünya Serisi galibiyet rekoru, Dodger arkadaşı Sandy Koufax'ın Dodgers taramasına giderken 1. Maçta 15 Yankee'yi vurduğu 1963 yılına kadar devam etti.

5 fit 10 ve 165 pound olarak listelenen Erskine, büyük ligdeki ilk maçına 25 Temmuz 1948'de Pittsburgh'daki Forbes Field'da Pirates'e karşı çıktı. Dodgers'ın 5-3 geride olduğu yedinci turun sonlarından itibaren oyuna girdi ve golsüz bir atış yaptı, iki vuruş yaparak, o zamanlar Ulusal Lig'in iç saha lideri olan geleceğin Hall of Famer'ı Ralph Kiner'ı sıraya sokmadan önce oyuna girdi. vuruş sonu ikili oyuna dönüştü.

Erskine bir çimdik vuruşu nedeniyle kaldırıldı ve Dodgers sekizinci turun zirvesinde üç tur attı ve kazanmaya devam ederek ona ilk zaferini verdi.

11 gün sonra Cubs'a karşı oynadığı üçüncü büyük lig maçında Erskine, sağ omzundaki bir kası çekti ve bu sakatlığı hiçbir zaman tam olarak iyileşemedi. Kariyerinin geri kalanını acı içinde geçirdi.

Erskine, “Hiçbir zaman kolu ağrıyan bir atıcı olarak bilinmek istemedim, bu yüzden bu konuda pek bir şey söylemedim” dedi. “Elimden geldiğince tek başıma tedavi gördüm. Bol bol kortizon iğnesi yaptım. Ancak kariyerim boyunca hiçbir zaman starttan vazgeçmedim.”

Emekli olduğunda, 12 büyük lig sezonunun 11'inde galibiyet rekoru vardı.

Erskine'in en iyi sezonu 1953'te geldi; 20 maç kazanırken sadece altısını kaybetti; buna 3.54 ERA derlerken artık duyulmamış 16 tam oyun da dahil. Erskine'in de katkısıyla Dodgers, o yıl Ulusal Lig flamasını kazandı ve ardından seriyi üç maça ikiye önde götürerek kalp kırıcı bir Dünya Serisini daha Yankees'e kaptırdı.

Dodgers'ın önceki beş denemeden sonra nihayet Yankees'i yendiği 1955 Dünya Serisinde Erskine 4. Oyuna başladı. Üç vuruşta üç koşudan vazgeçti ve bir çimdik vuruşu nedeniyle kaldırıldı. Dodgers maçı 8-5 kazanmaya devam etti.

Dodgers üç gün sonra Seriyi kazandığında Erskine, o anı bu kadar uzun süre bekleyen bir takımın zıt duygularını hatırlıyor. Final çıkışı kaydedildiğinde, Dodgers tümsekteki gürültülü bir kutlamada başlangıç oyuncusu Johnny Podres'e saldırdı.

Erskine, “Fakat kulüp binamıza doğru rampadan yukarı çıkarken, sonunda Dünya Serisinde Yankees'i yendiğimizi fark ettikten sonra, şamatacı olmaktan ziyade saygılı davrandık” dedi. “Yazarlar gelmeden önce kulüp binasında gürültü yoktu ve birden fazla oyuncunun gözleri yaşarmıştı.”

1957 sezonunun sonunda, takım Los Angeles'a taşınmaya hazırlanırken Erskine emekliliği düşünüyordu. Ancak Robinson'un Giants'a takas olması (“düşman” için oynamak yerine emekli olması) ve Campanella'nın bir araba kazasında felç olması nedeniyle Dodgers'ın sahibi Walter O'Malley, takımın önemli isimlerinden birini daha kaybetmeyi göze alamadı ve Erskine'e sordu. bir yıl daha.

Erskine kabul etti ve 18 Nisan 1958'de Los Angeles Memorial Coliseum'da, Dodgers'ın takımın yeni memleketindeki ilk normal sezon maçı için, Erskine'in övgüyü almasıyla yendikleri, artık San Francisco Giants'a karşı tümseğin üzerindeydi. kazanmak. Ertesi yıl 32 yaşında emekli oldu.

Erskine en son 2008'deki açılış gününde, takımın Los Angeles'taki 50. yıldönümü münasebetiyle Dodger Stadyumu'nda sahaya çıkmıştı. Hoparlörlerde “Field of Dreams” beyzbol filminin müzikleri çalınırken Erskine, maç öncesi tören sırasında sahaya çıkan 50 Dodger harikasından biriydi. Ayrıca o gün Koufax ve Don Newcombe ile birlikte aynı anda ilk atışı yapan üç Dodgers atıcısından biriydi.

Robinson'un 1947'de beyzbolun sözde renk bariyerini kırmasının 60. yıldönümü öncesinde Erskine, McGraw Hill Publishing'in kendisinden Robinson'un takım arkadaşı olmanın nasıl bir şey olduğu hakkında yazmasını istediğini söyledi.

Ortak yazar Burton Harris'le birlikte yazdığı “Jackie Robinson'dan Öğrendiklerim”de Erskine, Robinson'un takım arkadaşı ve yakın arkadaşı olarak yaşadığı deneyimlerin onu hayattaki bir başka zorlu mücadeleye hazırlamaya yardımcı olduğunu yazdı: Down sendromlu bir çocuğun ebeveyni olmak.

Erskine'in dördüncü çocuğu Jimmy, 1960 yılında genetik bozuklukla doğdu; bu dönemde toplumun ne bozukluğu anladığı ne de hastalığa sahip çocukları tam olarak kabul ettiği bir dönem vardı.

Erskine, Morrison'a şunları söyledi: “Jackie'nin, çevremde olup bitenlere, Jimmy'ye ve toplumun Down sendromunu ve diğer doğum kusurlarını kabul etmemesine karşı enerji ve öfkeyi nasıl yönlendireceğimi bana öğretmek için hayatıma girdiğini sık sık hissettim.”

“Jackie'nin etkisi Amerikalıların olaylara farklı bakmalarını sağladı.”

Erskine'nin oğlu, Özel Olimpiyatlarda yüzücü olarak yarışmaya devam etti ve Erskine'in kitabındaki Jimmy ile ilgili bölüm, artık Özel Olimpiyatlar tarafından dağıtılan bir broşürde birleştirildi. Erskine ve eşi Betty daha sonra Özel Olimpiyatlar için para toplamak amacıyla kar amacı gütmeyen bir kuruluş kurdu.

Jimmy, Anderson'daki bir Applebee's restoranında çalışmaya devam etti; burada Erskine onu her gün bırakıp geri alıyordu. Jimmy 2023'te 63 yaşında öldü.

Dodgers, “Carl bir All-Star, bir Dünya Serisi Şampiyonu, eşitlik arayışında Jackie Robinson'un ve daha fazlasının gerçek bir müttefiki ve oğlu Jimmy'den ilham alan, özel ihtiyaçları olanların öncü savunucusuydu” dedi. ifade.

Carl Daniel Erskine, 13 Aralık 1926'da Anderson'da doğdu. Gençken ve lise takımında American Legion beyzbolu oynadı. 1945-46'da Donanma'ya alındı ve terhis edildiğinde Dodgers organizasyonuna katıldı. Büyük liglere ulaşmadan önce küçük liglerde dört sezon oynadı.

Beyzbol kariyerinin ardından Erskine, Anderson'a döndü ve First National Bank of Madison County'ye katılmadan önce dört yıl boyunca sigorta sattı ve daha sonra başkanı oldu. Ayrıca bir dönem Indiana Bankers Assn'de başkan olarak görev yaptı. Erskine, 1999 yılında bankacılıktan emekli oldu.

Ancak Erskine beyzbolu sisteminden çıkaramadı ve küçük bir özel Hıristiyan koleji olan Anderson Üniversitesi'nde 12 sezon boyunca koçluk yaptı ve dört konferans şampiyonluğu kazandı. Aynı zamanda Hıristiyan Sporcular Kardeşliği'nin kurucu üyesiydi. 1971'de Brooklyn'deki, Ebbets Field'ın eski bölgesinden çok da uzak olmayan Erskine Caddesi, eski atıcının adını aldı.

Bazı takım arkadaşlarının yüksek profilli yaşamlarının aksine, Erskine “mülayim” olmaktan belli bir gurur duyuyordu.

“Bir memleketim vardı, bir takımda oynadım, bir karım oldu, bir sayı vuruşu yaptım” dedi. “Fantezi bir şey yok.”

Stanton Haberler'ın eski editörüdür.