Dodgers'ın Mookie Betts'i kısa stopere taşıması yanlış yönlendirilmiş, çıldırtıcı

Uzaylı

New member
Mookie'ye bulaşma!

Dodgers neden Mookie'yle uğraşıyor?

Normal sezonun başlamasına iki haftadan az bir süre kala Mookie Betts'i ikinci aşamadan stoper pozisyonuna taşımak, Gavin Lux'ın attığı en çılgın atıştan bile çok daha kötü bir hatadır.

Betts'ten pozisyon değiştirmesi isteniyor çünkü bütün kış bunu çözmek zorunda kalmalarına rağmen Dodgers, Lux'ın berbat bir stoper olduğuna karar verdi.

Geçen sezona kadar stoperde hiç büyük lig anı geçirmemiş olmasına rağmen, Betts'ten pozisyon değiştirmesi isteniyor; burada 16 maçın tamamına çıktı ve tüm maç boyunca stoper oynadığında yalnızca altı maça çıktı.

Geçen yıl Ulusal Lig MVP oylamasını ikinci sırada tamamlamış olmasına rağmen sağ sahadan ikinci aşamaya geçerek sonunda rahatladığı Betts'ten pozisyon değiştirmesi isteniyor.

İki sezonda iki pozisyon değişikliği. Orijinal pozisyonunda altı Altın Eldiven kazanan bir adam için. Bunların hepsi, Dodgers'ın sopasını kadroda istemesi nedeniyle ikinci aşamada Betts'in yerini alacak olan Lux'a uyum sağlamak için.

Dodgers'ın Mookie Betts'i, 14 Şubat'ta Phoenix'teki Camelback Ranch'te bahar antrenmanı antrenmanı sırasında topa doğru koşuyor.

(Ashley Landis / Associated Press)

Ne? Neden?

Dodgers neden süper yıldızlarına güvenlik ağı gibi davranıyor?

Sezon başında ondan yeni bir iş öğrenmesini isteyerek neden en iyi oyuncularından birinin becerilerini ve zihniyetini sarsma riskini göze alsınlar ki?

Bu, takımların yaşlanan tecrübeli oyuncularla veya istekli çaylaklarla yaptığı bir şeydir. Bu, yedi kez All Star kazanmış takımların yapabileceği bir şey değil.

Kısa stopere mi ihtiyaçları var? Bu dolu kadroda stoper oynayabilirdim. Miguel Rojas kesinlikle stoper oynayabilirdi. Geçen sezon 121 maçta bunu sıklıkla zekice yaptı. Yani vuramaz. Yani herkes vuracak.

Buradaki en büyük sorun Dodgers'ın yeni bir stoper bulmak için bu kadar beklememesiydi. Kesinlikle Lux'un altı bahar maçına dayanarak Lux'tan vazgeçtiklerine inanmak imkansız. D'Angelo Russell'dan daha fazla zıplama pasları attı ama yine de diz ameliyatının ardından iyileşme sürecinde ve sadece altı maçtı.

Lux'ın orada çalışmayacağından çok önceden şüpheleniyorlardı ve geçen kış yerine birini bulmaları gerekiyordu. Serbest oyuncular için 1 milyar dolardan fazla para harcadılar, Willy Adames'i Milwaukee Brewers'tan almanın bir yolunu bulmuş olabileceklerini düşünürdünüz. Onunla takas yapabilirlerdi, belki Brewers'ı gönderebilirlerdi – bingo! — Gavin Lux!

Bunun yerine beklediler, kumar oynadılar ve kaybettiler ve şimdi en özverili oyuncularından borçlarını ödemelerini istiyorlar.

Bunun her tarafına özensizce karalanmış bir sorun var.

Lux ikinci aşamada Betts'in yerini alacak, burada dört yılda 153 başlama yaptı ve Dodgers bunu sanki onun ruhu ve hücumları için iyi bir hamleymiş gibi çeviriyor ve…gerçekten mi?

Yönetici Dave Roberts Lux hakkında gazetecilere şunları söyledi: “Bu pozisyon değişikliği, bazı şeyleri hafifletmeli – baskı demek istemiyorum – ama ne kadar endişesi varsa,” dedi.

Dodgers'dan Gavin Lux, Mookie Betts ve JD Martinez, Phoenix'teki bahar antrenmanı sırasında koşuyor

Dodgers'dan Gavin Lux (solda), Mookie Betts ve JD Martinez, 20 Şubat'ta Phoenix'te yapılan bahar antrenmanı sırasında koşuyor.

(Ross D. Franklin / Associated Press)

Sadece merak ediyorum… Peki ya Betts üzerindeki artan baskı?

“[Lux] Roberts, “saldırı açısından tam da böyle bir tehdit” dedi. “Bu yüzden bizim organizasyon olarak onu kadroya sokmanın bir yolunu bulmak için elimizden gelen her şeyi yapmamızın akıllıca bir şey olduğunu düşünüyorum.”

Elbette. Mookie Betts'in Gavin Lux'u kadronun dışında tutmasını asla istemezsiniz. Allah korusun.

Geçişin Cuma günü duyurulmasından kısa bir süre sonra Betts gazetecilerle iyimser bir tavırla konuşmaya başladı.

“Burada hepimiz aynı taraftayız” dedi. “Ne olacağı umurumuzda değil. Sadece kazanmak istiyoruz. Oraya nasıl varacağımız umurumuzda değil… beni istediğiniz yere koyabilirsiniz. Elmasın üzerinde olduğum sürece elimden gelenin en iyisini yapacağım ve bundan sonra ne olacağını göreceğiz.”

Ama sonra Betts'in dumanı tüten bir karmaşanın alıcısı olduğunu kabul etmesiyle ortalık biraz karardı.

“Bu benim önüme konulan görev ve kimsenin umurunda değil” dedi. “Neler yaşadığım kimsenin umurunda değil. Neler yaşayacağım umurumda değil. Hangi gün Kore'de olursak olalım, gitmeye hazır olacağım.”

Stoper oynamanın en büyük zorluğu sorulduğunda şöyle dedi: “Her şey. Stoper oynamakta her şey zordur ama birisinin bunu yapması gerekiyor.”

Geçen yıl orada oynanan 16 maçın işe yarayıp yaramadığı sorulduğunda şöyle dedi: “Hayır… Orada öyle bir his yoktu. Şimdi… sadece farklı bir his var, farklı bir rutin var.”

Stoper oynamanın diğer pozisyonlara göre daha zorlu olup olmadığı sorulduğunda şöyle dedi: “Hiç yapmadım o yüzden bilmiyorum. Bunu birlikte öğrenmek üzereyiz.”

Takıma girerken dilini ısıran bir adamın sesini duyan var mı?

Umut verici görünüyor. Bekleyemiyorum.

Dodgers'dan Mookie Betts takım arkadaşlarına beşlik çakıyor ve golün ardından kutlama yapıyor.

Dodgers'ın Mookie Betts'i, 3 Mart'ta Phoenix'te Colorado Rockies'e karşı oynanan bahar antrenmanı maçında Shohei Ohtani'nin üçlük atmasının ardından sığınaktaki takım arkadaşlarına beşlik çaktı.

(Ashley Landis / Associated Press)

Ve unutmayın, tüm bu yeni heyecan, liderliğiyle ilgili soruların ortasında, geçen sonbahardaki sezon sonrası 11'e 0'ın bakışları altında sezona zaten girmekte olan bir adamın üzerine kurulu. Dodgers'ın kefaret sezonuna Betts'in dikkatini dağıtacak şeyleri minimumda tutarak başlamak isteyeceğini mi düşünüyorsunuz? Sadece söylüyorum.

Bu hareket, elbette, mevcut Dodger kültürünün çıldırtıcı motifiyle doludur.

Birkaç istisna dışında çoğu oyuncu, dev mavi bir makinenin çarklarından başka bir şey değildir. Analitik açıdan anlamlı olan herhangi bir kombinasyon halinde karıştırılabilir, yeniden düzenlenebilir ve yeniden işlenebilirler.

Rahatlatıcılar hiçbir rolü doldurmazlar ve her rolü yerine getirirler. Başlangıçlar bir gün rotasyonda olabilir ve akşam karanlığında Oklahoma City'de olabilirler. İç saha oyuncuları dış saha oyuncularıdır. Herkes her şeydir.

Bu felsefe, 100 galibiyetlik normal sezonlar oluşturmada kelimenin tam anlamıyla her üssü kapsayan, çok yönlü yeteneklerle dolu derin bir organizasyon oluşturmakta son derece başarılı olsa da, bazen kontrolden çıkıyor.

Bu hareket amok'un gerçek tanımıdır.

Mookie'ye bulaşarak, yanlış zamanda, yanlış pozisyonda, yanlış adama bulaşmış oluyorlar.

Eğer bu işe yaramazsa, sırada ne olacağını kim bilebilir?

Shohei Ohtani, o eldiveni hazır bulundur.