Dodgers’ın yeniden bir araya gelmesi, Mookie Betts ve JD Martinez’i yeniden yıldız zirvelerine getirdi

Uzaylı

New member
Dodgers, bu kış JD Martinez’i serbest oyuncu olarak imzalamaya yaklaşırken, Andrew Friedman süperstar sağ saha oyuncusuna ulaştı.

Dodgers’ın beyzbol operasyonları başkanının, beş kez All-Star ve üç kez Silver Slugger Ödülü sahibi olan ve belirgin bir sezon dışı cirodan geçen bir hücumu desteklemeye yardımcı olabilecek Martinez için bir desteğe ihtiyacı yoktu.

Ancak Friedman, Mookie Betts’in Martinez’le hemen hemen herkes kadar yakın ilişkisi olduğunu biliyordu – ikisi takım arkadaşlarından vuran ortaklara, Boston Red Sox ile birkaç sezon boyunca en iyi arkadaşlara dönüşüyor.

Betts, “Bu sadece benim oğlum,” dedi. “Bunu beyzbolla bir tutmak zor.”

Dodgers, Martinez ile bir yıllık, 10 milyon dolarlık bir anlaşmaya yaklaşırken, Friedman, eski MVP’nin kıdemli vurucunun Dodgers’ın genç, geçiş yapan 2023 takımını nasıl etkileyebileceğini düşündüğünü duymak için can atarak Betts’in payını aradı.

“Açıkçası, Mookie’nin ilişkisi ve bize ne katacağına dair ilk elden bilgisi. [batting] kafes kültürü bir faktördü,” dedi Friedman. “Sadece hazırlık seviyesi, rakip atıcılar hakkında düşünme şekli, diğer adamları etkileme açısından bunun nasıl bir kuvvet çarpanı olacağı.”

İmza öncesinde söylenmeyenler: Martinez’in varlığının Betts’in oyununu ne kadar güçlendirebileceği de.

Her biri sağlam ama olağanüstü olmayan 2022 sezonlarından çıkan eski takım arkadaşlarının yeniden bir araya gelmesi, her biri için nasıl geri dönüş performanslarıyla sonuçlanabilir?

Friedman, “O zamanlar bunu ne kadar hesaba kattığımızı bilmiyorum,” dedi. “Ama harika bir ilişkileri var.”

Sezonun bu noktasında, Dodgers’ın yıldız ikilisinden almayı umduğu faydalar, hem Martinez hem de Betts’in bir kez daha birbirlerinin huzurunda gelişmesiyle çoktan aşıldı.

Geçen ay bir sırt yaralanmasından döndüğünden beri, Martinez ana dallardaki en ateşli oyunculardan biri olarak ortaya çıktı. Son 30 maçında, MLB’de ev koşularında üçüncü (12), yavaşlama yüzdesinde yedinci (.641) ve temel artı yavaşlama yüzdesinde (.940) 18. sırada yer aldı.

Baseball Reference’ın her şeyi kapsayan OPS+ metriğine göre Martinez, bu sezon en üretken dördüncü Dodgers vurucusu olarak derecelendirildi ve yalnızca Freddie Freeman, Will Smith ve Betts’in ardından geldi.

Betts, son zamanlarda benzer bir gözyaşı yaşadı. İlk 36 maçında 0,246 ve 0,819 OPS ile vuruş yaptıktan sonra, Martinez’den bu yana 10 home run, 22 RBI ve daha fazla yürüyüş (20) toplamanın yanı sıra 0,982 OPS ile 0,287 vuruş yapıyor – Martinez’den bu yana 12 Mayıs’ta dönüş

Dodgers’ın sağ saha oyuncusu Mookie Betts, 2 Haziran’da Dodger Stadyumu’nda New York Yankees’e karşı önde giden bir sayı yaptı.

(Gary Coronado/Haberler)

2019’da Dodgers’ın kadrosuna katılmadan önce on yıl önce Martinez’in özel eğitmen olarak değişmesine yardım eden vurucu koç Robert Van Scoyoc ile birlikte, sürekli olarak video yiyip bitiren, oyun planları tasarlayan ve şimdiye kadarkileri parçalara ayıran detay odaklı bir üçlü oluşturdular. -Swing’lerini geliştirmek için gelişen görev.

Van Scoyoc, “İkisi de kendi kendine vurucu,” dedi. “Her ikisi de belirli zamanlarda hareketlerini değiştirdiler ve bunu sürdürmek için ne kadar çaba gerektiğini anlıyorlar.”

Ve Dodgers bunu tam olarak beklese de beklemese de, tüm takım için bir nimet haline geldi, kadroları şimdi beş yıl içinde bir bağa sahip All-Star’a bağlı bir çift olası vurucu tarafından destekleniyor.

“Vurmaktan mı bahsediyoruz? Evet. Oyun hakkında konuşalım mı? Evet, dedi Betts. “Ama oğlumun burada olması çok güzel.”

2018’de ilk takım arkadaşı olduklarında, Martinez ve Betts başlangıçta birbirlerine çok az şey söylediler, Red Sox’un o sezon dışı 110 milyon dolarlık imza sahibi, kulübün yerli, aşırı yetenekli sağ saha oyuncusu hakkında ne yapacağından tam olarak emin değil.

“İlk üç gün,” diye hatırladı Martinez gülerek, “benimle gerçekten konuşmadı bile.”

O baharın başlarında, Boston’un o zamanki beyzbol operasyonları başkanı Dave Dombrowski, Martinez’i ofisine çağırdığında ve onu yeni takım arkadaşına ulaşması için cesaretlendirdiğinde bu durum değişti.

Martinez, “Bu, birlikte çalışmamı gerçekten istedikleri bir adam,” dedi. “Odaklanacak biri.”

Böylece bir gün Martinez kafeste Betts’e yaklaştı. Ona salıncağı hakkında sorular sormaya başladı.

Hemen, ikisi arasında bir şey tıklandı; kuru zekaları, doğrudan diyalogları ve neredeyse anında hissedilen bir bağlantı kuran iyi huylu çılgınlıkları.

“Benzer espri anlayışı,” dedi Martinez sırıtarak.

Betts ekledi: “Birbirimizle s— konuşmayı seviyoruz. Bütün bu tür şeyler.”

O andan itibaren Martinez, ikisinin “kalçadan bağlı” olduğunu söyledi. Betts’in tanımladığı gibi, bağları hızla “beyzboldan daha derin” hale gelse de, birbirlerine yeni kariyer zirveleri elde etmelerinde yardımcı oldular.

Betts, 2018’de sert bir vuruş değişikliği geçirdi ve beyzbolun fırlatma açısı devrimine katılarak beklenmedik, ancak durdurulamaz, güçlü bir lider adama dönüştü – MVP’si sırasında 32 home run ile .346’lık vuruş yaparken, MVP’si sırasında yavaşlama yüzdesinde (.640) en büyüklere liderlik etti -kazanan kampanya.

Betts, bu ayın başlarında, “Kendimi hala normal, tipik, üsse önde gelen bir vurucu olarak görüyorum,” dedi, 5 fit 9, 180 kiloluk çerçevesine rağmen yavaşlama becerisi sıkışmıştı. “Ama bir şekilde geri çekil ve bak, profilim kesinlikle değişti.”

Ve bu değişiklik tam olarak nasıl gerçekleşti?

Betts, “Sanırım, JD ve Rob muhtemelen bunun ana nedenleriydi,” dedi. “18’de.”

Gerçekten de, Red Sox koçu Tim Hyers ve yardımcısı Andy Barkett, Betts’in bazı salıncak değişikliklerine öncülük etmesine yardımcı olurken, onları sağlamlaştırmaya yardımcı olan Martinez ve Van Scoyoc’du.

Betts, “Açıkçası çok çalıştım,” dedi. “Ama bugün olduğum kişiden bu dördü tek başına sorumluydu, gerçekten.”

Betts, başlangıçta yeni vuruşuna uyum sağlamak için mücadele ederken, o bahar Martinez’e çok eğildi.

“Sanırım ikiye 50’ye falan gittim,” dedi Betts, 20’ye ikiye gerçek kamp başlangıcını sadece biraz abartarak. “Ne yaptığım hakkında hiçbir fikrimin olmadığı bir bölgeye giriyordum.”

Betts, Martinez aracılığıyla, Martinez’in kariyerinin başlarında benzer, fırlatma açısına dayalı bir salıncak dönüşümü ile sporun önde gelen tembellerinden biri olmasına yardımcı olan Van Scoyoc ile de bir ilişki kurdu.

“[J.D.] ve Rob öğretmenler gibiydi, ”dedi Betts. “Bu tür şeyleri hiç duymamıştım. Bu yüzden onlarla konuşmak zorunda kaldım.”

Boston Red Sox'tan Mookie Betts, solda, 26 Eylül 2018'de JD Martinez'in Baltimore Orioles'e karşı yaptığı home run'u kutluyor.

Mookie Betts, solda ve JD Martinez, 26 Eylül 2018’de Baltimore Orioles’e karşı Martinez’in kendi sahasında yaptığı sayıyı kutlarken, o sezon World Series’de Dodgers’ı yenen Boston Red Sox takımının bir parçasıydı.

(Michael Dwyer / Associated Press)

Ve Martinez o sezon kendi kariyer yılını yaşıyor olsa da – MLB yüksekliğinde 130 RBI topluyor ve Betts tarafından perde arkasından itilirken MVP oylamasını dördüncü bitiriyor – aynı zamanda Betts’in dönüşü hakkında tavsiye vermek için zaman ayırdı.

Betts, “Bana ne yapmam gerektiğini söyledi,” dedi. “Salıncakta vurmam gereken ilkeler.”

Betts, Martinez’in sık sık ona vuruş kafesinde “testler” yaptığını ve onu yeni mekaniğinin belirli bir yönünü plakada mükemmelleştirmesi için zorladığını hatırladı. Diğer zamanlarda ikisi birlikte filmi incelerdi, Martinez, Betts’in hızlı ilerlemesindeki kontrol noktalarına dikkat çekerdi.

“Onunla ilgili olan şey, o Mike Trout gibi değil, o gibi değil. [Paul Goldschmidt], doğal olarak çok iyi olan bu adamlar, ”dedi Martinez, Betts için. “Evet, o ucube bir atlet. Ama vuruşa gelince, bunun için çalışmak zorundaydı. Ve yapması gereken buydu. Her gün salıncağı üzerinde çalışması gerektiğini anlıyor. Bul onu. Çimdikle onu.”

Betts iyi sallanırken, Martinez bunu cesaretlendirerek pekiştirirdi. Betts itişip kakışırken, Martinez ona çalışmaya devam etmesini, aynı zamanda gevşemesini ve yeteneğine güvenmesini hatırlatırdı.

Martinez, “Açıkçası, bu iki ucu keskin bir kılıç,” dedi. “Bazen ‘Pekala, artık fazla abartıyorsun’ diyoruz. Arada ince bir denge var.”

O sezonun sonunda ikisi bir dengeye ulaştı.

Red Sox’un Dodgers karşısında Dünya Serisi şampiyonluğuna koşusu sırasında Martinez, 14 playoff maçında 14 RBI ile .300’ü vurdu. Betts, sezon sonrasında sadece 0,210 vuruş yaptı, ancak Dünya Serisinin 2. Maçında üç vuruşluk önemli bir performans sergiledi. Red Sox’un kesin 5. Maç galibiyetinde, Betts ve Martinez homurdandı.

Van Scoyoc, “Boston’da çok yakınlaştılar ve o zamandan beri iyi bir dostlukları oldu,” dedi. “[Mookie] JD’ye güveniyor Bu yüzden, kendinizi iyi hissetmediğiniz zamanlarda güvendiğiniz birinin etrafınızda olması, size yardımcı olması için her zaman çok değerlidir.”

Betts, 2020 sezonu öncesinde Dodgers’a takas edildikten sonra bile – kendisinin ve Martinez’in tekrar All-Star olduğu 2019 kampanyasının ardından – Martinez ile olan bağ azalmadı.

Bunun yerine, bir kıyıda Betts oynarken, Martinez diğer kıyıda geç saatlere kadar ayakta kalma, rutin olarak Dodgers oyunlarını izleme ve sağ saha oyuncusunun nasıl oynadığına girme alışkanlığı edindi.

“Söyleyebilirim [how he was feeling] hemen,” dedi Martinez. “‘Oh, şu anda içeride kilitli’ dediğimde anlayabilirim. Veya, “Şu anda hiçbir şeye vuramaz.” Onu yeterince gördüm. Birlikte çok zaman geçirdik.”

Martinez, Betts’e haftalık olarak mesaj atarak ve Van Scoyoc ile paylaştıkları bir grup sohbetinde gözlemlerini göndererek bilgeliğini aktarmaya devam etti.

Van Scoyoc, “Mookie ile bir şey görseydi, bana söylerdi ve hepimiz mesaj atardık,” dedi. “Hep bu tür şeylerden bahsediyorduk.”

Geçen sezon yeni keşfedilen tutarsızlıkla mücadele ederken onu takip eden Betts’in düşüşleri sırasında, borsalar gerekli bir erteleme görevi görecekti.

Martinez, “Panikle bana mesaj atardı,” dedi. “Sonra konuşuruz [and I would] ona ne yapması gerektiğini göster, benim gördüğümü göster.”

Dış saha oyuncusu 2022’de MVP oylamasında hala beşinci sırada yer alırken, Betts’in genel üretimini sürdürmesine yardımcı olan zirve esnemeleri sırasında, Martinez onu “bıçağını bilemeye ve keskinleştirmeye devam etmeye” teşvik ederek hatırlatmalar sunardı.

“Bunu yaptığında,” diye ekledi Martinez, “onu iyi yapan da bu.”

Dodgers'tan JD Martinez, 26 Mayıs 2023'te St.

Dodgers’ın belirlediği vurucu JD Martinez, 26 Mayıs’ta St. Petersburg, Fla’da Tampa Bay Rays’e karşı RBI single’ını izlerken sopasını düşürüyor.

(Chris O’Meara / Associated Press)

Bu sezon da aynı konuşmalar devam etti. Ancak şimdi, tekrar günlük, yüz yüze, yüz yüze bir rutine geri döndüler.

Menajer Dave Roberts, “Mookie ve JD arasındaki şakalaşmaya tanık olmak çok eğlenceliydi,” dedi.

Son zamanlarda çakışan sıcak serilerinin üretimi de öyle.

Betts ile bu son gerginlik tamamen dirsekleriyle ilgiliydi; Martinez, pozisyonunda ve doğru düzlemde olduğunda, onu “asla sallanıp ıskalamaması gereken” türden bir vurucu yapan, vuruşunda bir manivela olduğunu söyledi. “Bence o çok yetenekli.”

Martinez’in dirilişi çok daha parça parça geldi. 35 yaşındaki oyuncu, Boston’da sakatlıklarla geçen birkaç sezon boyunca kendi tanımladığı bir dizi “kötü alışkanlık” geliştirdikten sonra, elinin yerleştirilmesinden kalça rotasyonuna ve bacaklarını hareketine nasıl dahil ettiğine kadar her şey üzerinde çalıştı.

Van Scoyoc, “Pek çok küçük şeyin bir araya gelmesinin doruk noktası gibi hissettiriyor,” dedi. “Ve sonunda, tümseği aşarsın.”

Hem Betts hem de Martinez için bu yılki yeniden bir araya gelme istatistiklerden daha fazlasıydı.

Martinez, Betts ve Van Scoyoc için “En iyi arkadaşlarınızla birlikte olmak gibi” dedi.. “Ben her zaman onlarla birlikteyim. Alay etmek, ortalığı karıştırmak, şakalaşmak eğlenceli.”

Betts, Friedman bu kış elini uzattığında tasavvur ettiği senaryonun tadını çıkararak, “Burada olduğu ve iyi durumda olduğu için mutluyum,” diye yineledi. “Olsa bile [J.D.] iyi oynamıyordu, açıkçası bu berbat olurdu ama bu benim ona bakış açımı değiştirmiyor.”

Gerçekten de, arkadaşlıkların geçici olabildiği ve kulüp binası bağlantılarının yüzeysel ve işlemsel olabildiği bir sporda, Betts ve Martinez’in arkadaşlığı daha çok “The Shawshank Redemption”u anımsatıyor.

Ayrılan ve sonra yeniden bir araya gelen iki eski arkadaş, Los Angeles’ın kalbinde kendi Zihuatanejo’larını yaratıyor.

Betts, “Benim için yaptığı her şeyi takdir ediyorum” dedi. “Ama biz erkeğiz, bu yüzden olaya gerçekten bu şekilde baktığımızı düşünmüyorum.”