Freddie Freeman çalınan 20. üssüyle seçkinler kulübüne katıldı

Uzaylı

New member
Freddie Freeman’ın ikinci kale çantasını yerden çıkarıp Rickey Henderson’ın Pazartesi günü yedinci vuruşta Dodgers’ın ilk kalecisi kariyerinin en yüksek 20. çalıntı üssünü çentikledikten sonra yaptığı gibi başının üzerine kaldırmamasının iki çok iyi nedeni var. Detroit Tigers’a karşı gecenin 8-3’lük galibiyeti.

Bunlardan ilki, Freeman’ın başlangıçta hakem Dan Bellino tarafından yakalayıcı Jake Rogers’ın tek atlamalı atışında elenmesi ve kendiliğindenliğe zaman bırakmamasıydı. Ancak tekrar incelemesi ile çağrının reddedilmesinden sonra Freeman, büyük lig tarihinde bir sezonda en az 20 homers’ı vuran ve 20 üssü çalan 11’inci ilk kaleci oldu.

İkincisi, Freeman’ın başarısı, pek çevik olmayan 34 yaşındaki bir birinci kaleci için ne kadar etkileyici olsa da, bu onun 14 yıllık kariyerinin yalnızca 86. çalınan üssüydü ve ona Henderson’ın tüm zamanların 1.320 çanta kadar utangaçını bırakmıştı. 1979-2003 yılları arasında 1.406 çalıntı üssün kaydı.

Kendisi de oynadığı günlerde başarılı bir üs hırsızı olan Dodgers menajeri Dave Roberts, maçtan sonra şaka yollu bir şekilde “Rickey’den bu kategoriye göre çok uzakta” dedi, “ama yine de bu bir dönüm noktası.”

Bu nedenle, 2020’de Atlanta Braves ile Ulusal Lig’in en değerli oyuncusu ödülünü kazandıktan sonra MVP kalitesinde bir sezon daha hazırlayan Freeman, içeride Henderson gibi hissetti.

2022’de 13 çalıntı üs ile önceki rekorunu kıran Freeman, “Bu, kariyerim boyunca yapacağımı hiç düşünmediğim bir şeydi, bu yüzden oldukça güzeldi” dedi. [first-base coach] Clayton McCullough. Maçlardan önce çok fazla iş yapılıyor, atıcıların desenlerini, ne zaman gidilip gidilmeyeceğine dair durumları öğreniyoruz.

“İlk kaleciler genellikle hız şeytanları değildir. Mesela babam bana mesaj attı ve ‘Yeterince hızlı’ dedi. Freeman’ların çok hızlı olduğu bilinmiyor. Ama sadece gidilecek doğru durumları seçmeye çalışıyorum. Koşmak için kendimi iyi durumda tutuyorum, bu yüzden umarım bir süre daha bunu yapmaya devam edebilirim.”

Dodgers’ın birinci kalecisi Freddie Freeman, Pazartesi günü Tigers’ın ikinci kalecisi Andy Ibáñez’in unvanını yenerek ikinci kaleyi çaldı.

(Robert Gauthier / Haberler)

Çalınan üslerin sayısı bu sezon, üslerin boyutlarının artması ve atıcıların plaka görünümü başına iki atış denemesi veya “bağlantıdan ayrılma” ile sınırlandırılması nedeniyle çok arttı, bu nedenle Freeman beyzbolun yeni kurallarından yararlanmayı düşündü.

Ancak olabileceği en çok yönlü oyuncu olmakla gurur duyan Freeman, bu sezon çalıntı üslerdeki başarı oranının (21’e 20) ve takım lideri 124 koşunun da gösterdiği gibi, yıllar içinde baserun’unu geliştirdi.

“Gol attı [124] Bu yıl koşuyor ve bu, baserunning ve üsse girme, ikinci çalma, birinciden üçüncüye gitme becerisine değiniyor; o şimdiye kadar gördüğüm kadar iyi,” dedi Roberts. “Oyunun amacı diğer takımdan daha fazla koşu yapmaktır. Onun koşucu prodüksiyonu ve yaratımı inanılmaz.”

Freeman’ın çalınan üssü, JD Martinez’in iki çıkışlı RBI single’ında sigorta koşusu yapma pozisyonuna getirdi; JD Martinez, ikinci vuruşta tek başına home run yaptı ve Tigers’ın üçüncü solak oyuncusu Eduardo Rodriguez’in üçüncü vuruşunda üç sayılık şut attı. 1 Ağustos’ta Dodgers’la olası bir anlaşmayı iptal etmek için takas yasağı maddesini uygulayan kişi.

Freeman’ın, saatte 96 mil hızla giden bir çift hızlı topla Martinez’in önüne geçen kurtarıcı José Cisnero ile 0 ve 2’lik bir sahadan başlama kararı, içgüdü ve hazırlığa dayanıyordu. Saatte 88 mil hızla aşağıya ve uzağa doğru hızla giden bir topla ikinci sırayı aldı.

“Bu durumda ısıtıcıya, ısıtıcıya gitti, yani 0-2 ve [Cisnero] Freeman, başlangıç noktasına 1,3 ila 1,35 saniye kaldığını söyledi. “İki dışarı çıktı ve onun grev yapmak istediğini biliyorum. Biraz daha yavaş gideceğini düşündüm ve JD’ye arka arkaya üç atış yapacağını düşünmemiştim. Bölgenin alt kısmında hız dışı bir sahaya yöneldim ve bunun doğru olduğu ortaya çıktı.

“Birçok kişi her zaman koşabilir çünkü daha hızlıdırlar. Ama benim için durumları seçmeye çalışıyorum, Clayton’la maç öncesinde işimi yapıyorum, takımın kazanmasına yardımcı olmak için elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum ve bazen yapabileceğim şey 90 feet çalmak oluyor.”

Freeman, Salı gecesi Tigers’a karşı oynadığı maça 0,335 ortalama, 0,983 taban artı yavaşlama yüzdesi, 26 homers, 196 vuruş, büyük lig lideri 55 double ve 93 RBI ile girdi.

Grady Sizemore (2006), Alfonso Soriano (2002) ve Chuck Klein’dan (1932) sonra bir sezonda en az 25 homers, 50 double ve 20 çalıntı üssü olan dördüncü oyuncudur. Dört vuruşla daha, beyzbol tarihinde bir sezonda 200 vuruş, 20 homers ve 20 çalıntı üs biriktiren ilk kaleci olacak.

“Dostum, bu bir ünlem [point] muhteşem bir sezona,” dedi Roberts. “İlk kaleci için [steal 20 bases] ve sonra potansiyel olarak 200 tıklama alın, bu daha önce hiç yapılmadı. Onun için bu dönüm noktasına ulaşmak oldukça özel olacak.”