Freddie Freeman nasıl hâlâ Dodgers'da elit bir smaçör olabiliyor?

Uzaylı

New member
Bu eskiden böyleydi.

Beyzbol topu gece gökyüzünde kaybolurken golf topuna benziyordu. Top, toz mavisi duvarı aşındırıyor. Bütün stadyum onun adını haykırıyordu: “Fre-ddie! Fred-ddie!”

Freddie Freeman gülümsedi.

Freeman, “Her zaman güzeldir” dedi.

Özellikle şimdi.

Pazartesi gecesi Dodger Stadı'nda Arizona Diamondbacks'e karşı kazandığı 6-4'lük grand slam, ona sanki “suda yürüyormuş” gibi hissettiği iki aydan sonra bir erteleme sağladı.

Freeman kötü değildi, Dodgers'ın ilk 50 maçında 0,298'lik bir skor elde etti.

Ama o da çok iyi değildi, bu da onu Shohei Ohtani ve Mookie Betts'in de yer aldığı kadroda neredeyse unutulmuş bir adam haline getirdi. Homer sezonun sadece beşincisiydi.

Freeman, “Hala gerçekten çok sıcak bir galibiyet serisini bekliyorum” dedi.

Bugünlerde bunu ortaya çıkarmak için daha fazlasını yapması gerekse de, içinde hâlâ bu duygunun olduğuna inanıyor.

Freeman, “34 yaşındayım” dedi. “Yıl sonunda otuz beş.

“25 yaşımda yaptığımın aynısını yapacaksam ve aynı şeyi bekleyeceksem, bu hiç akıllıca değil.”

Freeman'ın yakın zamanda oyuncu performans antrenörü Brandon McDaniel ve antrenör Thomas Albert ile “yapabildiğim sürece ben olmak için” neler yapabileceğini görüşmek üzere bir araya geldiğini söylemesinin nedeni de budur.

Dodgers'ın geçen hafta San Diego'ya yaptığı gezide Freeman, sağlık topu ve direnç bandı egzersizlerini, üçüncü kale antrenörü Dino Ebel ile savunma antrenmanlarını içeren oyun öncesi rutinine dahil etmeye başladı.

“Sadece bunu nasıl devam ettirebileceğimizi bulmaya çalışıyorum” dedi.

Freeman bunu fiziksel olarak gerileme yaşadığını düşündüğü için yapmadığını söyledi. Bunu gelecekteki herhangi bir düşüşü geciktirmek için yaptığını söyledi.

Ancak bir noktada kaçınılmaz olarak yavaşladığında bunu normal bir çöküşten ayırt edebilecek mi?

Freeman, “Bunu hiç düşünmemiştim” dedi. “Umarım hiçbir zaman buna mecbur kalmam.”

O güldü.

Dodgers'ın 33-17 önde olması ve Batı Ulusal Ligi'nde ikinci sıradaki San Diego Padres karşısında sekiz maçlık bir farka sahip olması nedeniyle kıkırdamayı göze alabildi.

Freeman aynı zamanda bu sezonun sabrını sınadığını da kabul etti.

“Açıkçası kendimden beklediğim şekilde oynamadım” dedi. “Herkes senden beklentiler yükleyebilir, ama ben kendime herkesin toplamından daha fazlasını yükleyeceğim.”

Freddie Freeman Pazartesi günü grand slam yaptıktan sonra ilk aşamayı tamamladı.

(Wally Skalij / Haberler)

Freeman vuruşunu kestiğini, temel olarak ön kalçasını çok fazla açarak salınım yolunu değiştirdiğini söyledi.

“Geçen yılın eylül ayına benziyor” dedi.

Freeman geçen sezon son 17 maçında 0,262 vuruş yaptı. Dodgers'ın Diamondbacks tarafından süpürüldüğü NL Division Serisinde 10'da sadece bir puan aldı.

Freeman, “Son birkaç hafta, beyzboldaki dalgalanmalar gibi daha olumlu geçti” dedi.

Hatta Pazartesi günü yaptığı ilk vuruşunda cesaretlendiğini ve vuruş sonu ikili oyuna başladığını söyledi.

“İçeriye battım, onun içinde kalmayı başardım” dedi. “Her ne kadar bir çıkış olsa da, oyunun ilerleyen safhalarında bir şeyler yaratan içlerinde çok az kazanç var.”

Bu üçüncü atışta geldi.

Tabanlar yüklüyken Freeman, sağ orta sahadaki Bank of America tabelasının üzerinden Slade Cecconi'nin alçak hızlı topunu fırlattı.

“Isıtıcının üzerinde birinin sağ merkezden, merkezden geçtiğini görmek, bu sezon bunun için mücadele ettiğim bir şey” dedi.

Freeman sekizinci vuruşta tekli merkeze bir vuruş daha topladı.

Maç bittiğinde vuruş ortalamasında takımda dördüncü, çiftlerde ikinci (13) oldu. Ev koşularında beşinci ve (29) vuruşlu koşularda dördüncü olarak berabere kaldı.

Freeman omuz silkerek, “Rakamlara bakıyorum ve her şey yolunda” dedi.

Yönetici Dave Roberts da pek endişeli görünmüyordu.

Roberts, “Freddie'nin özelliğinin, olaylara tutarlı bir şekilde yaklaşması olduğunu düşünüyorum” dedi. “İyi ya da kötü, her gün ortaya çıkıyor ve yarışıyor. Yani her gece sana dört ya da beş iyi vuruş yapacağını biliyorsun.

“Her zaman olduğu gibi arayış içinde olan bir adam olsa bile hâlâ elit bir vurucu.”

Öyle bir Freeman'la bile Dodgers ligin en iyi takımlarından biri. Öyle bir Freeman'a rağmen onlar beyzbolda en yüksek skoru alan takımlar.

Freeman hala yapabileceğini düşündüğü şeyi yapabiliyorsa bundan daha fazlası olabilir. Tarihi olabilirler.