Gavin Lux, Dodgers'ın Red Sox'u süpürmek için altı home run yapmasıyla formda kalmaya devam ediyor

Uzaylı

New member
Dave Roberts, birkaç hafta önce Dodgers'ın iç saha planlarını görüşürken Gavin Lux'un ismini anmadı.

Kadro yapısı göz önüne alındığında buna gerek yoktu.

Roberts, 3 Temmuz'da kırık eli nedeniyle oyuna dönen Mookie Betts'in ikinci kalede oynatılmasının potansiyeli sorulduğunda, hiçbir garanti vermemeye dikkat etti.

“Mümkün olduğunca çok zaman kullanacağım [before making a decision]Roberts, “Çünkü bundan etkilenebilecek insanları takdir etmeniz gerekiyor.” dedi.

Elbette hiç kimse Lux kadar etkilenmedi. Bu sezon tüm oyun süresini ikinci kalede almıştı. Ve Betts her gün ikinci kale oyuncusu olarak geri dönerse, geçen yıl diz ameliyatından dönüşünde hayal kırıklığı yaratan rakamları göz önüne alındığında, oyun süresinden sıkıştırılmaya en hazır görünen kişi oydu.

Roberts, “Başka bir oyuncunun psikolojisine girme potansiyeli hakkında konuşmamın bir anlamı yok” dedi.

Roberts bunu kamuoyuna açıklamamış olabilir. Ancak son birkaç gündür Lux, Cumartesi günü büyük bir performansın ardından Pazar günü Dodgers'ın Boston Red Sox'a karşı 9-6 galibiyetinde kilit rol oynayan bir başka önemli performansla hikayeyi değiştirmeye motive olmuş bir oyuncu gibi görünüyor.

“Açıkçası, bunun bir sır olduğunu düşünmüyorum, bu yıl benim için biraz yorucu oldu,” dedi Lux rahat bir nefes alarak. “Yani evet, sadece biraz sonuç ve biraz olumlu geri bildirim almak kesinlikle yardımcı oluyor.”

Pazar günü oynanan ilk vuruşta Lux, Dodgers'ın sol saha çizgisine doğru RBI double'ı yaparak erken iki sayılık açığını kapatmasına yardımcı oldu ve Cumartesi gecesi galibiyetinde bir home run ve double'ın ardından üçüncü kez üst üste ekstra-baz vuruşu yaptı.

Üç vuruş sonra Lux bir kez daha sahneye çıktı ve karşı sahadan sola doğru bir home run yaparak Dodgers'a 4-2'lik bir üstünlük sağladı ve Dodger Stadyumu'nda galibiyeti getiren galibiyete ulaştı.

1

2

Dodgers'ın ikinci kalecisi Gavin Lux, Boston Red Sox'a karşı solo home run yaptıktan sonra vuruş sırasına geçtiğinde tepki gösteriyor

1. Gavin Lux, Dodgers'ın Pazar günü Red Sox'a karşı kazandığı galibiyetin dördüncü vuruşunda solo bir home run yaptı. 2. Lux, home run yaptıktan sonra ev sahibi takıma geçerken kutlama yapıyor. (Gina Ferazzi / Haberler)

“Bunun gerçekten vuruş değişikliği veya benzeri bir şey olduğunu düşünmüyorum,” diyen Lux, genel olarak dört vuruştan üçünü tamamlayarak (ayrıca bir üs çaldı) vuruş ortalamasını .225'e (yılın en yüksek seviyesine eşitledi) ve OPS'sini .609'a (bu sezonun herhangi bir noktasında ulaştığı en yüksek seviye) yükseltti.

“Daha agresif olmaya çalışıyorum ve iyi bir vuruş aldığımda iyi bir vuruş yapıyorum.”

Genel olarak, Lux'un rakamları hala yetersiz. 2022'deki çıkış kampanyasından iki yıl sonra – .276 vuruş ortalaması, lig ortalamasının üstünde OPS+ ve NL'de yedi üçlükle liderlik ettiği zaman – 26 yaşındaki oyuncu, geçen bahar yaşadığı yırtık ACL'nin de büyük ölçüde katkısıyla, istikrarlı bir şekilde tekrar en alt sıradaki bir kıvılcım haline gelemedi.

Roberts, Lux'un zaman zaman vuruşlarda çok pasif davrandığını, ameliyatla onarılan dizini “güvenli vuruşlarla” koruduğunu ve bunun üstesinden gelmenin sezonun ilk dört ayını aldığını söyledi.

Ancak son zamanlarda formunun yükselişe geçtiğine dair işaretler var.

31 Mayıs'ta 150 vuruş barajını geçtiğinden beri (Roberts, Lux'ın oyununun genel değerlendirmelerini yapmadan önce bu sınıra ulaşmasını istiyordu) iç saha oyuncusu 31 maçta .250 vuruş ortalaması, altı double, dört home run, 15 RBI ve .700 OPS elde etti.

Kısa mesafe koşucusu pozisyonunda savunma zorluklarının ardından bu baharda geri döndüğü ikinci kaledeki savunması muhteşem.

Ve Betts'in geri dönmesine sadece birkaç hafta kala bile, Lux'un alt sıralarda etkili bir üretim sağlama yeteneği, Dodgers'ın üst sıralardaki oyuncuları için hala çok önemli.

Roberts, “Her gün mücadele ediyor,” dedi. “Savunma konusunda tüm yıl boyunca onu övdüm ve şimdi sopası her zamanki gibi geliyor. Son birkaç haftaya bakarsanız, sayıların sıralandığını düşünüyorum. Gözlerim sıralanıyor. Gördüklerimi beğeniyorum. Ve, biliyorsunuz, özgüveni kesinlikle ondan fışkırıyor.”

Lux, Dodgers'ı Red Sox'a karşı seride galibiyete taşıyan tek isim değildi; bu, geçen haftaki All-Star arasına yedi maçtan altısını kaybeden bir kulüp için çok ihtiyaç duyulan bir sonuçtu.

Dodgers, Chavez Ravine'de sıcak bir öğleden sonra toplamda altı home run yaptı. Freddie Freeman, Teoscar Hernández, Austin Barnes, Jason Heyward ve Shohei Ohtani de bu maçta home run yaptı.

Ohtani'nin beşinci vuruşta attığı 143 metrelik vuruş, sağ saha pavyonunun üzerindeki tavanı neredeyse aşıyordu ve Ulusal Lig'de yılın 30. home run'unu yaparak takım arkadaşlarını hayrete düşürdü.

Lux, “Sanki sopasından çıkan bir av tüfeği sesi gibiydi,” dedi.

Sezonun ilk home run'unu önceki vuruşta vuran Barnes şunları ekledi: “Hala benimkini düşünüyordum. [and then] “Bir silah sesi duydum ve herkes çığlık atıyordu.”

1

Dodgers'ın yıldızı Shohei Ohtani, Dodger Stadyumu'nda 140 metrelik bir home run yaptıktan sonra sopasını fırlatıyor.

2

Shohei Ohtani, Dodger Stadyumu'nda yaptığı solo home run'un ardından üçüncü kale antrenörü Dino Ebel ile kutlama yapıyor.

3

Shohei Ohtani, beşinci vuruşta home run yaptıktan sonra ev vuruşuna ulaştığında ellerini çırpıyor.

1. Dodgers'ın yıldızı Shohei Ohtani, Pazar günü Dodgers'ın Red Sox'a karşı kazandığı galibiyette 140 metrelik bir home run yaptıktan sonra sopasını fırlatıyor. 2. Ohtani, solo home run'unun ardından üçüncü kale antrenörü Dino Ebel ile kutlama yapıyor. 3. Ohtani, beşinci vuruşta yaptığı home run'un ardından ev vuruşuna ulaştığında ellerini çırpıyor. (Gina Ferazzi / Haberler)

Roberts şunları söyledi: “İnsanların gitmediği yer burası. Gerçekten etkileyici. Her gece insanların yapamayacağı şeyler yapıyor gibi görünüyor.”

Tepede, James Paxton, Jarren Duran'ın ilk vuruşta iki sayılık home run'undan geri dönerek altıncı vuruşa girdi ve bir aydan uzun süredir yaptığı en uzun başlangıçta sadece bir sayı daha verdi. Bu arada Daniel Hudson, closer Evan Phillips'in dokuzuncu vuruşta üç sayı vermesinin ardından kurtarışı yaptı (son sekiz maçında dokuz kazanılmış sayıya izin verdi).

“Bence sadece kazanmak, geriden gelip bu oyunların çoğunu kazanmak [from] Ohtani, tercüman Will Ireton aracılığıyla, “Zor durumlarda, takım için gerçekten çok fazla ivme yaratıyor,” dedi. “Bu yüzden bunu ileride de sürdürmeyi umuyorum.”

Yine de Lux'un ani hücum patlaması, Dodgers'ın uzun vadeli görünümü üzerinde en büyük etkilere sahip olabilir.

Eğer formda kalırsa, sağ elli atıcılara karşı vuruş yapmaya devam edebilir ve Betts geri döndüğünde muhtemelen o günlerde kısa stoper olarak oynar (Betts, elinin kırılmasından önce Dodgers'ın her gün kullandığı kısa stoperdi).

Kısa vadede Lux'a daha fazla ihtiyaç duyulabilir, zira kısa stoper Miguel Rojas, Pazar günkü maçta sağ ön kol sakatlığı nedeniyle erken oyundan çıkmıştı.

Rojas sakatlığının ciddi olmadığını düşündü ve bunu yakın zamanda vuruş kafesindeki rutinine eklediği tek elle, ağır vuruşlu bir vuruş egzersizine bağladı. Pazartesi günü oynamayacağını söyledi Roberts, ancak muhtemelen tıbbi bir görüntülemeye de ihtiyacı olmayacak.

Rojas, “Yarın gelip atış yaptığımda nasıl hissettiğime bakacağım” dedi.

Lux'un yeniden yükselişi, takas son tarihine kadar da etkisini gösterebilir; zira onun yaşadığı sıkıntılar kulübün daha fazla iç saha oyuncusu arayışına girmesine yol açabilir.

Ancak Dodgers, eski birinci tur draft seçimine olan inancını henüz kaybetmemişti. Bir noktada, yılın yavaş başlangıcının üstesinden gelip Dünya Serisi için mücadele planlarında önemli bir parça olacağı umudunu taşıyorlardı.

Lux bu hafta sonu, oyunun seviyesinin hala mümkün olduğuna dair uzun zamandır beklenen işaretleri verdi.

Uzun bir aradan sonra ilk kez, takımın başarısında hâlâ önemli bir rol oynayabilecek biri gibi görünüyordu.