James Outman, geliştirme projesinden nasıl Dodgers’ın öne çıkanı oldu?

Uzaylı

New member
James Outman’ın genç kariyerindeki en önemli gelişme değildi, ama Dave Roberts yine de haberin oldukça önemli olduğunu düşünüyordu.

Geçen hafta Dodgers sezonunun başlamasından birkaç gece önceve bahar antrenmanından kulübün büyük lig kadrosunu oluşturmaya sadece birkaç gün kaldı, Outman’a açılış günü için başka bir sürpriz onurla menajeri yaklaştı.

Roberts, Outman’ın yılın ilk maçında takımın orta saha oyuncusu olacağını söyledi.

Ve 25 yaşındaki çaylak, fırsat için minnettar olsa da, başka çok az görsel tepki verdi.

Roberts daha sonra gülerek, “Bana karşı dürüst davrandı,” dedi. “Balonlu sakızını çiğnerken bir nevi başını salladı ve o kadar. İyiydi. Ben bunu beğendim.”

Gerçekten de, Outman ilk uzatılmış MLB görevinde bir kasırga hissediyorsa, bunu ilk bir buçuk hafta boyunca göstermedi.

Açılış günü selamını, Dodger Stadyumu’ndaki ilk çıkışında iki turluk bir homer ile doğruladı. Dört gün sonra üç RBI patlamasında iki kez üç katına çıktı. Cuma günü çocukluk idollerinden biri olan Madison Bumgarner’ı aldı, ardından Cumartesi günü Dodgers’ın mağlubiyetinde başka bir uzun top attı.

Ve geçen yıl dört maçlık ilk çıkışıyla birleştiğinde, bir Dodgers çaylağı tarafından en ateşli başlangıçlardan birini yönetti ve ilk 12 kariyer maçında toplam 32 üsle franchise tarihinde üçüncü oldu (Yasiel Puig ve Cody Bellinger’ın arkasında).

Pazar günkü eylemde Outman .348 vuruş ortalaması, .516 taban yüzdesi ve dokuz RBI taşırken Roberts, “Onun için hiçbir anın çok büyük olacağını düşünmüyorum,” dedi. “Özel şeylerin olması kaçınılmaz olan belirli adamlar var.”

Outman, filizlenen kariyerinin her adımında – ham bir üniversite adaylığından beklenmedik bir orta tur draft seçimine ve Dodgers’ın kalabalık çiftlik sistemindeki yadsınamaz bir yükselen yıldıza – benzer bir izlenim bıraktı; Neredeyse oyununda yaptığı toplam dönüşüm kadar, sessiz güveni ve kararlı kararlılığı için de övgü aldı.

Sacramento Eyaletindeki koçu Reggie Christiansen, Outman’ın birinci yılında, eski lise avcısı hayatında ilk kez dış sahada oynayan hızlandırılmış bir kursa girerken bunu çabucak gördü.

Christiansen, “Onu oraya koyduğumuz ilk birkaç ay hiç hoş değildi,” diye hatırlıyordu. “Ama o çok iyi bir atlet, çok iyi bir çalışan. Kendine her zaman o kadar çok inancı vardı ki… aklına bir şey koyduğunda, onu yapmanın bir yolunu bulacaktır.”

Dodgers’ın Kuzey Kaliforniya bölge gözcüsü Tom Kunis, Outman ile 2018 taslağına giden bir röportaj sırasında bunu hemen fark etti.

Kunis, “Orada oturuyordu, kelimenin tam anlamıyla göz göze kilitlenmişti” dedi. “Neredeyse rahatsız ediciydi. Mesela, bu adam gerçekten dikkat ediyor. Bu adam içeride kilitli. Bu adam ne dediğimi önemsiyor.”

Ve Dodgers yedinci turda Outman’ı seçtikten sonra – ekibin büyük bir değişime ihtiyacı olduğunu bildiği fiziksel olarak yetenekli ama mekanik olarak kusurlu projede bir şans alarak – kulüp vuruşu danışmanı Craig Wallenbrock, genç sümüklüböcünün sarsılmaz zihniyetiyle ilgili kendi gözlemini yaptı. .

Wallenbrock, Outman’ın bir çaylak hissi olarak ortaya çıkışının ana temalarından birini belirleyerek, “Onu ne kadar çok tanırsam, ne olduğunu o kadar çok anladım,” dedi. “Sahip olduğu futbol zihniyeti buydu.”

Outman’ın büyük liglere yükselişinde, futbol gerçekten de neredeyse her önemli adımda iç içe geçmişti.

San Mateo’daki güç merkezi Junípero Serra Lisesi’nde iki sporcu olan Outman, başlangıçta en çok ızgarada evinde hissetti.

1,80 boyundaki yapısı, onu iç savunma oyuncusuna doğal bir uyum sağladı, burada üniversite koçu Patrick Walsh, Outman’ın “kariyerinin çoğunu diğer takımın arka sahasında geçirerek” geçirdiğini hatırladı.

Ünlü azmini de şekillendiren şey buydu.

Walsh, “Sert, huysuz, içgüdüsel ve fizikseldi” dedi. “O daha çok sessiz tarafta. Ama adamım, o bir gaddardı [middle] defans oyuncusu.”

Dodger Stadyumu’ndaki ilk normal sezon maçında James Outman, 30 Mart’ta Arizona Diamondbacks’e karşı iki turluk bir home run yaptı.

(Allen J. Schaben/Haberler)

Outman, kolejde beyzbola odaklandığında ve bunun yerine elmasta bir kariyer yapmak için Futbol Şampiyonası Alt Bölümü seviyesindeki futbol fırsatlarını atladığında, bu özellikler Outman’da kaldı.

“Beyzbol yapmayı daha çok sevdim,” dedi. “Futboldaki oyunları severdim ama futbolda antrenman yapmak zordur.”

Zihinsel olarak, çift sporlu yetiştirilme tarzı, beyzbol akranlarından çok azının boy ölçüşebileceği bir yoğunluğu teşvik etti.

Kolej koçu Christiansen, “Bir beyzbol oyuncusunda oldukça nadir görülen bir cins,” dedi. “[He was] bu kadar sert ve kararlı ama aynı zamanda gerçekten akıllı.”

Ancak fiziksel olarak, yıllarca aldığı darbeler ve mücadeleler vücudunu katılaştırdı ve daha akıcı atletizmini büyük ölçüde kullanılmadan bıraktı.

Wallenbrock, “Vücudu futbol yüzünden çok gergindi,” dedi. “Yani daha çok eğitim odasına girip gevşeme meselesiydi.”

Bu nedenle Dodgers, 2018’de Outman’ı seçtiğinde, oyuncu geliştirme ekibiyle hemen çalışmaya istekli olup olmayacağını sordu. Outman’ın şaka yollu deyimiyle “Mağara Adamı” benzeri salınmasını daha zarif, dinamik bir harekete dönüştürmek için uzun bir yapılacaklar listesi vardı.

Ve tıpkı Kunis’in ekibin en yeni adayıyla yüz yüze görüşmesinden sonra tahmin ettiği gibi, Outman hemen kabul etmeye hazırdı.

Outman, “Cehennem evet gibiydim,” dedi. “Bunun büyük bir proje olacağını biliyorsun. Ama bunun için heyecanlısın. Çünkü sonucun lehinize olacağını biliyorsunuz.”

Outman, bir sonrakine geçmeden önce mekaniğinin yeni bir yönünü mükemmelleştirerek parça parça bir yaklaşımla “toptan salınım yeniden inşasına” girişti.

Zamanlamasını bilemek için bir ön bacak tekmesi ekledi ve birçok Dodgers’ın salıncak değiştirme planlarının ortak zımbaları olan, çarpma eğilimli bir yarasa yolunu düzleştirdi.

Ayrıca ön tarafını daha dengeli ve kapalı kalması için eğitti. Hatta eski küçük lig vuruş eğitmeni Keith Beauregard’ın (şimdi Detroit Tigers’ın vurucu koçu) bazı alışılmadık taktiklerini, zayıf sol eliyle koordinasyonunu geliştirmek için benimsedi – solak vuruşunun çok önemli bir bileşeni.

James Outman, Arizona Diamondbacks'e karşı iki turluk bir home run yaptıktan sonra gülümseyerek sığınağa geri dönüyor.

James Outman, Cumartesi günü Arizona Diamondbacks’e karşı iki turluk bir home run yaptıktan sonra gülümseyerek sığınağa geri dönüyor.

(Mat York / Associated Press)

Wallenbrock, “Keith, sol elinizle özel beceriler geliştirmeyi öğrenmeniz gerektiğini söylüyordu,” dedi. “Bu yüzden ona bir sürü boyama kitabı ve boya kalemi aldı ve ona satır aralarını boyamaya başlamasını, ince ayar yapmasını söyledi.”

Wallenbrock gülerek, “Bir tür şakaydı,” diye ekledi. “Ama biliyor musun, bunu yapmak ve buna gülmek ve bunun bile onu daha iyi yapacağı gerçeği hakkında dalga geçmek için mükemmel bir adamdı.”

İş sıkıcıydı. Ve gelişme hızlı değildi.

Outman, ilk iki küçük lig sezonunda 30 home run yaptı, ancak aynı zamanda vuruşlarının neredeyse dörtte birinde gol atarken sadece 0,238 vuruş yaptı.

Yine de kendine olan güveni azalmadı. Futbolla yetiştirilen cesareti asla gevşemedi.

Wallenbrock, “Senin içinize baktığı gibi, bu adama karşı koyamayacaksınız,” dedi. Niyetliydi. Ve… bu nedenle değişiklik yapmasını kolaylaştırdı. Daha fazlasını denemek için onu daha da azimli hale getirdi.”

Outman’ın yolundaki en büyük dönüm noktası, 2020 ikinci lig sezonunun salgın nedeniyle iptal edilmesinin ardından Körfez Bölgesi’nde evinde mahsur kaldığı en beklenmedik koşullarda geldi.

Oynayacak bir üyesi veya Dodgers’ın alternatif site kampına daveti olmayan Outman, gelişimini sürdürmek için alternatif yollar aradı.

Geçici bir yanıt bulan Kunis’ti.

Gözcü olmadan önce uzun süredir üniversite atış koçluğu yapan Kunis, yaz tatili sırasında Sacramento Eyaleti tesisinde yerel Dodgers adayları için haftada iki kez antrenmanlar düzenlemeyi başardı.

Ve sürahi ağırlıklı kampa gidebilen birkaç vurucudan biri olan Outman için, neredeyse sınırsız canlı vuruş yapma şansı sundu.

Kunis, “Temeli yerindeydi” dedi. “Ama bir oyunun sonuçlarına katlanmadan bu küçük şeyler üzerinde çalışabilirdi. Ayarlama yapma ve şunu ya da bunu deneme özgürlüğü vardı.”

Outman, esasen kendi koçu oldu.

Her gün, gelecekteki büyük lig oyuncusu Justin Bruihl de dahil olmak üzere kampın diğer atıcılarıyla tabak görünümlerini tartıştı. Outman, iki saatlik eve dönüş yolculuğunda, zihinsel olarak vuruş ilerlemesini gözden geçiriyor ve olası düzeltmeler üzerine kafa yoruyordu.

“Kendim için bir şeyler hissetmeliyim” dedi. “Salıncağımı tek başıma düşün.”

Gevşemiş pandemi kısıtlamaları, Dodgers koçlarının nihayet o yılın sonuna doğru Outman ile tekrar yüz yüze çalışmasına izin verdiğinde, değişiklikleri hemen fark ettiler.

James Outman, pivot, 31 Temmuz 2022'de Colorado'da ilk büyük ligindeki vuruşunda homering yaptıktan sonra iç saha plakasını aşar.

Pivot James Outman, 31 Temmuz 2022’de ilk büyük liginde Colorado Rockies’e karşı kendi sahasında yaptığı vuruştan sonra Cody Bellinger’dan tebrikler aldı.

(David Zalubowski / Associated Press)

Koç Aaron Bates, “Her şey onun takdirine bağlıydı,” dedi. “Geri döndüğünde yaptığı vuruş harikaydı.”

Dört yıl sonra, onu draft ettiklerinde tasavvur ettikleri salıncağa ulaşmıştı.

“Öyle olması gerekiyordu,” diye ekledi Bates. “Oynarken ve büyürken böyleydi. Programınızı alırsınız, sonra bir kışa gidersiniz ve iyileşirsiniz ve geri gelirsiniz ve yeniden ilk izlenim bırakma şansı yakalarsınız. Adamların çalıştığını, yüksek karakterli adamlar olduklarını anlamamı sağlıyor. “

Çok geçmeden Outman’ın hisseleri yükselmeye başladı.

2020 sonbaharında eğitim kampına hakim oldu, ardından ertesi baharda oyunuyla Roberts’ın dikkatini çekti. 2021’de ilk kez 0,289 vuruş yaptığı çift A’ya ulaştı.

Geçen yıl, hem üçlü A’da hem de 1.018’lik taban artı yavaşlama yüzdesi yayınlayarak ve MLB’deki kısa ilk çıkışında, sopadaki ilk kariyerinde bir home run ile etkileyici bir dört maçlık bir süre yayınlayarak mükemmelleşti.

Outman, “Değişikliklerin olduğunu görüyorsunuz” dedi ve “Vay canına” dedim. Tüm bu şeyler sebepsiz değildi. ”

Bunu sık sık yapmaz, ancak Outman eski sert vuruşunun filmine baktığında hayret etmekten asla vazgeçmez.

“Bazen erkeklerle ‘Buraya geldiğimde salıncağımı görmeliydin’ gibi şakalar yapacağım” dedi. “O zaman videoyu çekeriz. Ve ‘Evet, bu oldukça farklıydı’ gibi. ”

Yine de geriye dönüp baktığında, sanki tüm farklı parçalara ince ayar yapmak için Ikea benzeri bir kullanım kılavuzu varmış gibi, süreci şaşırtıcı derecede basit gösteriyor.

“Çoğu, ‘Bunun üzerinde çalışacağım ve ikinci doğam olduğunu hissedene kadar yapmaya devam edeceğim’ şeklindeydi” dedi. “Yol boyunca adım adım gidiyorsun.”

Wallenbrock’a göre bunların hepsi Outman’ın futbol geçmişinin bir yansımasıydı. Atletik kariyeri sadece beyzbol temeline dayanmadığı için, sporun kaçınılmaz olarak getirdiği başarısızlığı kesin olarak kabul etmeye şartlandırılmamıştı.

Wallenbrock, “Bu futbol zihniyeti, her hafta sonu mutlaka kazanılması gereken bir maç için inşa ediyorsunuz” dedi. “James’te hemen fark ettiğim zihniyet buydu. … Öğütmeyi sever. Öğütmenin tadını çıkarıyor. Bu yüzden onun için eziyet değil.”

En azından boyama kitapları ve simüle edilmiş yarasalarla uğraştığı günlerdeki kadar değil.

Slugger, Dodgers’ın yeni görünüşlü takımında şimdiden önemli bir rol oynuyor. Sağ elini kullanan atışlara karşı cazip bir seçenek sağladı. Üç dış saha pozisyonundan herhangi birinde artı savunma oynayabiliyor. Ve organizasyondaki birçok kişinin uzun zamandır beklediği umutları gerçekleştiriyor.

Kunis, Outman’ın çiftlik sistemi aracılığıyla yükselişi hakkında “Herkes beşlik çakmayı hak eder,” dedi. “Bu sadece iyi yapılmış bir süreç. Ne alacağımızı düşündüğümüzü biliyorduk. Ve kimse şaşırmadı [to see him do this]”

Outman, hala gelişmek için yer olduğunu ve muhtemelen vuruşuyla “her zaman kurcalayacağını” kabul etti.

“Ama,” diye ekledi, “Önemli değişikliklerin yolun dışında olduğunu hissediyorum. Nasıl hareket ettiğimi öğrendim. Salıncağımı biraz daha öğrendim. Artık büyük düzeltmelerden çok daha fazla ince ayar var.”

Pazartesi gecesi kulüp binasından çıkarken, Outman kısa bir süre için metanetli tavrını bıraktı ve o zamandan beri bir maçta iki üçlük atan ilk Dodger olacağını bilip bilmediği sorulduğunda memnun bir gülümsemeyle telefonundan başını kaldırdı. 2014 yılında Puig

“Evet,” dedi, en son büyük lig başarısıyla ilgili heyecanla dolup taşan bir sosyal medya akışına göz atarak. “Twitter bana söyledi.”