Juan Gomez, Dodger temalı restoranını Hawaii’deki orman yangınında kaybetti

Uzaylı

New member
LAHAINA, Hawaii —

Mart ayında eşim ve ben Lahaina’da üç gün geçirdik ve artık yok olan Front Street’in iki blok uzağında kaldık. Hava karardıktan ve uzun bir uçuştan yorulduktan sonra gelen ilk günümüzde, geç bir akşam yemeği için yakınlardaki bir İtalyan restoranı olan Penne Pasta’ya kısa bir yürüyüş yaptık.

Biraz dinlenirken bir köşedeki dört raf gözüme çarptı. İçleri bobblehead’lerle doluydu ve sadece Dodgers’lıydı.

Yaklaşık beş düzine kadar.

7 yaşımdayken Ebbets Field’da bir maç izlemiş, ömür boyu bir Dodgers hayranı ve Brooklyn yerlisi olarak merakım daha da arttı. Etrafa bakındım. Ben şaşkına dönmüştüm. Dodger Stadyumu’nun iki bin beş yüz mil batısında, Dodgers’ın hatıralarının ana damarı vardı.

İsteğim üzerine, gülümseyen şef Juan Gomez mutfaktan çıktı, müşterilerle (yerli halk ve turistler) sohbet ederek masamıza katıldı. Sonraki iki günün her birine geri döndük.

Juan Gomez, Lahaina, Hawaii’deki restoranı Penna Pasta’da sergilenen Dodgers bobblehead koleksiyonunun önünde oturuyor. O zamandan beri restoran yandı.

(Sandra Lideri / Haberler İçin)

Üç öğün yemek yerken, Gomez bana mutlu bir şekilde restorandan ve Dodgers’ı desteklemesinden bahsetti.

Lahaina, 8 Ağustos’ta 100’den fazla kişinin ölümüne, yüzlerce kişinin de kaybolmasına neden olan korkunç, hızlı ilerleyen orman yangını nedeniyle harap olduğunda Penne Makarnası ve içindeki her şey yok oldu.

49 yaşındaki Gomez, hayatının neredeyse yarısını, Lahaina’nın ana caddesi olan turistik Front Street’in gürültüsünden bir buçuk blok uzakta, sakin bir ara sokakta yer alan bu rahat, aile dostu restoranda çalışmıştı.

2001 yılında trattoria’da bulaşıkçı olarak işe başlayan Gomez, aşçıdan yöneticiye, şeften ortağa kadar restoranın kademesinde yükseldi ve daha önce hakkında hiçbir şey bilmediğini söylediği İtalyan mutfağı sanatını öğrendi.

Her şey Gomez’in çalışkanlığı ve restoran sahibi Mark Ellman (“akıl hocam ve arkadaşım”) sayesinde değişti; o Mark Ellman, bu yetenekli öğrenciye sadece şef olmanın inceliklerini değil aynı zamanda restoran işletmeyi de öğretti.

“2009 yılında kendim için çalışmak ve kendi restoranımı açmak istediğimi fark etmeye başlamıştım. Bunu Mark’a anlattım ve ona ‘Zamanı geldiğinde bunu yapacağım’ dedim” diye hatırladı Gomez.

Şubat ayında 67 yaşında ölen Ellman, Hawaii’li ünlü bir şef ve restoran sahibiydi. 2010 yılında Penne Makarna’yı Gomez’e satarak krediyi kendisi finanse etti.

2006 yılında ABD vatandaşı olan Gomez, haftada 70 ila 80 saat çalışarak, “1 numaralı satıcımız” pişmiş ziti, penne puttanesca ve tavuklu piccata gibi benzersiz dokunuşlarla spesiyaliteler geliştirerek şef olmaya devam etti. mutfakta ve yemek alanında.

Ama her hafta değil.

İçeride ve verandada yaklaşık 10 masadan oluşan restoranı işletmeyi ne kadar seviyorsa Gomez, Dodgers’ı da o kadar seviyordu. Her yıl bir veya iki hafta izin alıp Los Angeles’a uçuyor, bu ziyaretleri Dodgers’ın evindeki maçlarla zamanlıyor ve birkaçına katılıyordu.

Juan Gomez, Lehaina, Hawaii'deki restoranı Penne Pasta'da Dodgers'ın büyük yıldızı Sandy Koufax'ın portresini tutuyor

Juan Gomez, Lehaina, Hawaii’deki restoranı Penne Pasta’da Dodgers’ın büyük yıldızı Sandy Koufax’ın portresini tutuyor. O zamandan beri restoran yandı.

(Sandra Lideri / Haberler İçin)

Meksika’nın Jalisco eyaletinin yerlisi olan Gomez, vatandaşı Fernando Valenzuela sayesinde büyük bir Dodgers hayranı oldu.

1981’de Gomez 7 yaşındayken, o zamanlar 20 yaşında olan Valenzuela, Meksika ve ABD’deki beyzbol hayranlarının dikkatini ve kalbini yakaladı. Her atıştan önce gözleri gökyüzüne bakan Sonora’nın solak atıcısı, Dodgers’ın flamayı ve 16 sezondan sonra ilk kez Dünya Serisini kazanmasına yardımcı oldu. Valenzuela, Ulusal Lig Cy Young ödülünü ve yılın çaylağı ödülünü aldı; aynı yıl her ikisini de kazanan tek oyuncu oldu.

Gomez’in yaşadığı yerde televizyonda yayınlanan tek maç Valenzuela’nın tümseği ele geçirmesiydi. Ve her birini izlemeye çalıştı.

1991 yılında, 17 yaşındayken Gomez, dokuzuncu sınıfı tamamladığı Montebello’ya taşındı. Okula dönmedi. İşleri arasında ev boyamak da vardı. Daha iyi bir yaşam arayışıyla 1995 yılında Maui’ye taşındı. Ancak başka bir restoranda bulaşık yıkarken ve ananas toplarken saatler daha uzundu.

Dodgers’a olan sevgisi hiç azalmadı ve yıllar geçtikçe, Dodgers’ın koleksiyon ve hatıra eşyalarından oluşan muhteşem bir koleksiyona dönüşecek şeyleri biriktirmeye başladı. Bunlar arasında Valenzuela, Clayton Kershaw, Vin Scully ve Tommy Lasorda gibi çok sayıda bobblehead ve Cody Bellinger, Jeff Kent, Adrian Gonzalez, Yasiel Puig, Zack Greinke ve Joc Pederson gibi daha az ünlü Dodgers vardı. Ve kulübün uzun süredir İspanyolca yayın yapan yayıncısı olan Ekvador doğumlu Jaime Jarrín, 64 sezonun ardından 2022 sezonunun sonunda Scully’den sadece üç eksik olarak emekliye ayrıldı.

Gomez’in ilk bobblehead’i, 1998’den 2004’e kadar Dodgers’ı yakalayan Paul Lo Duca’ydı. Bu, Dodger Stadyumu’nda bir hediyeydi. Ancak Gomez’in koleksiyonunun çoğu, ana karada yaşayan ve tekrar ziyaretlerinde onları da getiren müşterilerden hediye olarak geliyordu.

Penne Pasta’daki cam bir dolabın içinde eklektik bir koleksiyon vardı: Sandy Koufax’ın renkli bir fotoğrafı, bir Ron Cey eldiveni ve bir Austin Barnes 2020 Dünya Serisi forması. Hepsi imzalıydı. Bir duvarda, Dodger Stadyumu’nun açılış gününde tıklım tıklım dolu olan kalabalığın (muhtemelen 1,2 metreye 2,5 metrelik) devasa, renkli bir fotoğrafı asılıydı. Bütün bu eşyalar Gomez’e Dodgers’da çalışan bir arkadaşı tarafından verilmişti.

Penne Pasta’nın içinde tüm Dodgers maçları devasa bir televizyonda gösteriliyordu.

Yangının ardından yaptığı telefon görüşmelerinde Gomez, facianın büyük acısını paylaştı.

Restoranı ve tüm hatıra eşyalarını, Dodgers takım tarihçisi Mark Langill, felaketle sonuçlanan yangında “bir koleksiyoncudan diğerine” olarak bunların çoğunu değiştireceğini söyledi, ancak Gomez, sorunlarının diğerleriyle karşılaştırıldığında son derece küçük olduğunu biliyor. Batı Maui’deki büyük trajediden etkilendi.

Ölümün, yıkımın ve parçalanmış umutların aurası, bir zamanların büyük balina avcılığı yapan bu köyünün üzerinde yıllar boyunca asılı kalacak.

Gomez, “Yıllarca ter ve gözyaşı dökerek evlerini, işlerini inşa etmek ve aileleri için bir şeyler elde etmek için çok çalışan bu kadar çok insanın hayallerinin bir gecede gerçekleşmesi çok sinir bozucu…” dedi. , sesi azalıyor.

“Bir parçam gitti ama hiçbir aile üyemi kaybetmedim ve kız kardeşim Martha Yepez de dahil olmak üzere 10 çalışanımızın tamamı güvende ve güvende. Müşteri olan ve arkadaş olan bazı arkadaşlarımı kaybettim. Bazıları öldü. Bazıları hâlâ kayıp.”

Son on yılda Gomez için çeşitli görevlerde çalışan AJ Wilson, Mart ayında Gomez’in “benimle ilgilendiğini” söyledi. O benim babam gibi.”

Diğer çalışanlar gibi o da artık işsiz.

Yangının çıktığı gün, evindeki kamera sisteminin Penne Pasta’nın elektriğinin o sabah erkenden kesildiğini göstermesi nedeniyle restoran kapatılmıştı. Bunun üzerine Gomez ve eşi Esperanza oraya gitti.

“Jeneratörlerimizi çalıştırarak yiyecekleri soğuk tutmaya çalışıyorduk” dedi.

O akşam Gomezler hâlâ restorandayken yangın hızla kapandı.

“Çok rüzgarlıydı ve her şey kararmaya başladı” dedi. “Bunun büyük bir yangın olduğunu biliyordum çünkü çok çok kalın siyah dumanı görebiliyordunuz. Arabaların ya da propan tanklarının patlamalarını duyabiliyordunuz ve çok gürültülüydü. Polis arabaları geçip ‘Gitmelisiniz!’ diye bağırmaya başladı. Gitmek zorundasın!'”

Gomez’ler hızla oradan ayrıldı ve kaçan insanların oluşturduğu yoğun trafik sıkışıklığına yakalanmaktan kurtuldu. Evleri yaklaşık bir düzine Lahaina’dan kilometrelerce uzakta, yangından kurtuldu.

Gomez’in Jalisco’dan ziyarete gelen iki kızı, yangından birkaç gün önce eve dönmüş oldukları için güvendeydi.

Gomez’in restoranın bulunduğu yere dönmesine izin verilmedi. Kadavra köpekleri kalıntıları ararken güvenlik güçleri başlangıçta insanları uzak tuttu. Ancak fotoğraflardan ve videolardan geriye hiçbir şey kalmadığını biliyor.

Gomez yıllardır Dodgers maçını izlemeyi hiç kaçırmadı. Ancak yangından bu yana sadece oyun parçalarını gördü. Tartılması gereken çok daha önemli şeyler var.

Gomez’lerin geleceğinin ne olacağı belli değil.

“Bu, 28 yıldır çalışmadığım en uzun süre. Ne yapmak istediğimize karar vermek için henüz çok erken” dedi ve ekledi “ve bu %100 bizim kararımız değil.”

Restoranın bulunduğu iki katlı, ahşap karkaslı binanın sahibi olmadığı için sigorta sorunlarının çözülmesi gerekiyor.

Gomez, “Bu, sahiplere kalmış” dedi. “Belki de taşınmamız gerekecek. Şu aşamada bir planım ya da kararım yok. Sadece akışa bırakacağım. Kendimi sakin hissediyorum. Kendimi kutsanmış hissediyorum. Hala bir çatımız var. Pek çok insanın geri dönecek hiçbir şeyi yok. Sadece hayatlarımıza devam etmeliyiz. Yeniden inşa etmeliyiz ya da devam etmeliyiz.

Carmel Valley’den Leader, Haberler’ın eski editörüdür.