Justin Turner, Red Sox’ta ilk kez Dodgers’la karşılaşacak

Uzaylı

New member
BOSTON —

Justin Turner’ın Dodgers’a karşı oynadığı son maçta Don Mattingly Los Angeles’ın menajeriydi, Chris Capuano başlangıç atıcısıydı ve Turner da New York Mets’in 2013 kadrosundaki sıradan isimlerden sadece biriydi.

On yıl sonra koşullar değişti.

Cuma günü, Fenway Park’ta yeniden bir araya gelinen gecede Turner’ın Boston Red Sox kadrosundaki varlığı, Dodgers’ın 7-4’lük galibiyeti öncesindeki en önemli olaydı.

Geçen yaz Dodgers’ı serbest oyuncu döneminde bıraktığından bu yana ilk kez iç saha oyuncusu, son dokuz yılını birlikte geçirdiği kulüple karşı karşıya geldi.

Tuhaf çıkışının üzerinden sekiz ay geçmiş olmasına rağmen Turner’ın takıma karşı duyguları hâlâ karmaşık görünüyordu.

Turner, Fenway Park’ın kulüp binasındaki yeni dolabının önünde dururken, “Olan oldu,” dedi. “Bunu değiştirebilecek hiçbir şey yok. Artık bu şehirde bu üniformayı giyiyorum. Ve benim işim bu kulüp binasında neler olduğu ve burada beyzbol maçlarının nasıl kazanılacağı konusunda endişelenmek.

Turner uzun zamandır Cuma günkü gibi bir sahneden kaçınmayı umuyordu.

Los Angeles yerlisi, Mets tarafından reddedilen habersiz bir ıslah projesinden iki kez All-Star, üç kez flama kazanan ve kulübün tecrübeli liderine dönüşerek Dodgers ile hayranların favorisi ve franchise simgesi haline geldi. 2020 Dünya Serisini kazanan kadro.

Dodgers sezon dışında kulüp seçeneğini reddetse de Turner, kariyerini Dodgers formasıyla bitirebileceğini umarak hâlâ Los Angeles’ta kalmak istiyordu.

Ancak kış uzadıkça ve taraflar arasındaki müzakereler durdukça Turner’ın başka bir yerde oynaması fikri yavaş yavaş gerçeğe dönüştü.

17 Aralık’ta Dodgers, eski Red Sox atanmış smaçör JD Martinez’i bir yıllık, 10 milyon dolarlık bir sözleşmeye imza atarak Turner’ın yerini aldığında Turner’ın kaderi neredeyse kesinleşti. Ertesi gün, Turner’ın Boston’da iki yıllık, 21,7 milyon dolarlık bir anlaşma yapmasıyla bölünme resmileşti.

Dodgers menajeri Dave Roberts Cuma günü Turner’ın hala takımda olmamasına şaşırıp şaşırmadığı sorulduğunda “Her şey dikkate alındığında kesinlikle” dedi. “Kimsenin bu şekilde biteceğini düşündüğünü sanmıyorum ama bu şekilde sonuçlandı. Ve JD’yi aldığımız için mutluyum ama [it was] Justin’i kaybetmek kesinlikle üzücü.”

Bu durum Turner’ı da hayal kırıklığına uğrattı. Ocak ayında serbest oyunculuğuyla ilgili soruları geçiştirdi.

“Geriye dönüp ne olduğuna dair spekülasyon yapmanın kimseye faydası olacağını düşünmüyorum” dedi. “Hiçbir şeyin geriye gitmesini ya da geçirdiğim son dokuz yılı ve başardığımız her şeyi lekelemesini istemiyorum.”

Mayıs ayında kendisine Dodgers’la neden anlaşmaya varamadığı soruldu.

“Hiçbir fikrim yok” diye yanıtladı ve şunu ekledi: “Kendimi başka bir organizasyonda oynarken görmedim.”

Cuma günü de tamamen açılmaya hazır değildi.

Dodgers’la yaptığı görüşmelerin bu şekilde sonuçlanacağını biliyor muydu?

“Hayır” dedi Turner. “Bu konuyu biraz bırakacağım.”

Dodgers’ın ikinci kalecisi Mookie Betts, Cuma günü Dodgers’ın 7-4’lük galibiyetinin yedinci vuruşunda Bostonlu Justin Turner’a sarılıyor.

(Michael Dwyer / Associated Press)

Dodgers’ın lüks vergi endişeleri nedeniyle sürecin karmaşıklaştığını mı düşünüyordu (AM 570’e serbest oyuncu döneminin başlarındaki bir faktör olduğunu söylediği bir şey)?

Dodgers’ın 267 milyon dolarlık maaş bordrosu 233 milyon dolar eşiğinin çok ötesine geçerken Turner, “Şimdi geriye dönüp baktığımda, bunların vergi sınırına yakın bir yerde olduklarını düşünmüyorum” dedi. “Planımızın bir parçası gibi görünüyor. Bilmiyorum.”

Turner, Los Angeles’ta geçirdiği zamanın güzel anılarını paylaştı.

“Elbette inanılmazdı” dedi. “Bunun kariyerimde bir dönüm noktası olduğuna hiç şüphe yoktu. Benim için işlerin başladığı yer burası.”

Los Angeles ile olan bütün bağlarını da koparmış değil. Örneğin Turner ve eşi Kourtney, Dodgers’ın Boston’da olacağı için yıllık “Turner Trot” yardım kampanyasını bu hafta sonu için planladılar.

“Los Angeles’tan birçok insanın çıkacağı bu hafta sonu, en fazla etkiyi yaratmanın en mantıklısı olduğunu düşündük” dedi.

Ancak bu hafta sonu söz konusu olduğunda Turner yeniden bir araya gelme serisinin önemini küçümsedi.

“Eğleneceğim, eğlenceli olacak” dedi. “Los Angeles’a döndüğümde nasıl hissedeceğimi bilmiyorum ama burada, Fenway’de başka bir oyun oynanıyor ve orada bir grup adamı tanıyorum.”

Tek uyarı mı?

“Eski takımınıza karşı oynadığınızda onlara karşı iyilik yapmak istersiniz” dedi. “Ve onlara bir hata yaptıklarını düşündüğünüzü gösterin.”