Meksika, Kanada’yı yenip WBC çeyrek finallerine yükseldikten sonra motive oldu

Uzaylı

New member
ANKA KUŞU –

Geçen hafta Dünya Beyzbol Klasiği başladığında, C Havuzu Amerika Birleşik Devletleri ve diğer herkes olarak görülüyordu. Son şampiyon olan ABD Takımı, haklı olarak ezici bir favoriydi. Pozisyon oyuncu grubu eşsizdir. Atış ekibi, turnuvanın en iyilerinden biridir.

Ancak Meksika, Pazar günü Kolombiya’ya karşı bir grup açılış mağlubiyetinden toparlanarak ABD’yi şaşkına çevirdi. Ve Çarşamba günü Meksikalılar, Kanada’yı 10-3 yenerek havuzu kazandı ve ilk kez turnuvanın çeyrek finallerine yükseldi. Meksika, Cuma günü Miami’de Porto Riko ile oynayacak.

Porto Riko, turnuvanın favorilerinden Dominik Cumhuriyeti’ni 5-2’lik galibiyetle eleyerek öne geçti. Ancak All-Star’a daha yakın olan Edwin Díaz kutlama sırasında sağ dizini yaraladıktan sonra tekerlekli sandalyeyle sahadan çıkarıldığında zafer bozuldu. Díaz’ın ebeveyn kulübü New York Mets, Perşembe günü testten geçeceğini söyledi.

ABD Takımı daha sonra havuz dışında çeyrek finalde Meksika’ya katıldı ve ilerlemek için Kolombiya’yı 3-2 yendi. Mike Trout, üçlü ve üç RBI ile dörde üç yaparak başı çekti. ABD, Meksika gibi, grup oyununu 3-1 bitirdi, ancak kafa kafaya eşitlik bozmaları kaybetti. Amerikalılar Cumartesi günü D Grubu galibi Venezuela ile oynayacak.

Meksika’nın Kolombiya’ya yenilmesi ve diğer üç maçı bilardo oyununda kazanması, takımın derinliğini vurguluyor. İlk maç kazanmaları gereken maçtı. Neden? Çünkü ülkenin en parlak yıldızı Julio Urías, çeyrek final oynayacağı umuduyla başladı.

Meksika menajeri Benji Gil, “Şimdiye kadar başardıklarımızdan çok memnunuz, ancak henüz işim bitmedi” dedi. Henüz tatmin olmadım. İlk adımı attık.”

Gil, Dodgers’ın solak oyuncusunun Miami’de başlama planının hala olduğunu doğruladı – bir uyarı ile.

Gil İspanyolca, “Dodgers’a biraz açıklık getirmeliyiz, ama kesinlikle Julio gidecek,” dedi. “Yanlış bilgi vermek istemiyorum. Ama Dodgers’la bir konuşma olacak. Sadece netleştirmek ve tam olarak kaç atış yapması konusunda rahat olduklarını senkronize etmek için.

Urías geçen Cumartesi Kolombiya’ya karşı beş isteka üzerinden 62 atış yaptı. Gil, Urías’ın Cuma günü benzer bir iş yükü üstlendiğini görebileceğini söyledi. Sürahi, bilardo oyununda gezi başına 65 saha ile sınırlıydı. Çeyrek finalde bu sayı 80’e, yarı final ve finalde ise 95’e çıkıyor.

Gil, “Elbette kazanmaya çalışacağız,” dedi, “ama en büyük beyzbol yıldızlarımızdan birini tehlikeye atmayacağız.”

Meksikalı atıcı Julio Urías, 11 Mart’ta Phoenix’te düzenlenen Dünya Beyzbol Klasiği maçının ilk vuruşunda Kolombiya’ya karşı atış yapıyor.

(Godofredo A. Vásquez / Associated Press)

Turnuvanın en büyük yıldızlarından biri, kaçtıktan sonra Meksika vatandaşı olan bir Küba yerlisi olan Meksikalı dış saha oyuncusu Randy Arozarena oldu.

Tarihi 2020 sezonundan sonra kulübü Dodgers’a karşı bir Dünya Serisi görünümüne götüren Tampa Bay Rays’in öne çıkan oyuncusu, Çarşamba günü yaptığı beş maçta da üsse ulaştı. Önde vuruş yaparak, iki çift vurdu, iki atışla vuruldu ve beş RBI ile bir kez yürüdü. Grup oyununu beş çift ve dokuz RBI ile 14’te yedi bitirdi.

28 yaşındaki Arozarena, kovboy çizmeleriyle tanınıyor. Bir gün sığınakta fötr şapka, başka bir gün lucha libre maskesi taktı. Büyük bir vuruştan sonra kollarını dramatik bir şekilde kavuşturan ince kutlaması, basketbol sahasında taklit edildi. Çarşamba günü sekizinci vuruşta bir atış değişikliği sırasında sol sahadaki taraftarlar için imza imzaladı.

Meksika birinci kalecisi Rowdy Tellez, “Onu gördüm,” dedi. “Dev bir eldivendi [he was signing]. Bana bunu sorup duruyorlar ama ben onlara Randy olduğunu söylüyorum. Çizmelerini giymiş. O sadece Randy Arozarena.”

Milwaukee Brewers ile bir sümüklü böcek olan Tellez, Çarşamba günü bir home run ve iki yürüyüşle ikiye üç yaptı. Grup oyununu .353 vuruş ortalamasıyla bitirdi.

Meksikalı bir babayla Sacramento’nun dışında büyüyen Tellez, “Gerçekten özeldi,” dedi. “ABD Takımını yenmek çılgınca bir andı. Asla böyle bir ortamda oynamadım.”

Miami’deki atmosfer elektrik gibi olmayı vaat ediyor. Meksika ve ABD bir şampiyonadan üç galibiyet alacak.