Miguel Rojas bu sezon Dodgers karşısında değerini nasıl artırdı?

Uzaylı

New member
Fangraphs'a göre, Miguel Rojas'ın defansif katkıları, bu sezon ne kadar az oynadığı göz önüne alındığında dikkate değerdi; Dodgers'ın yardımcı oyuncusu, ikinci aşamada sadece 62 vuruşta iki defans koşusu kurtardı ve stoperde sadece 118 atışta bir defans koşusu kurtardı.

Ancak Rojas'ın, Cuma gecesi Colorado Rockies'e karşı oynanan maça girerken 13 defansif koşuyu kurtaran saha arkadaşları Mookie Betts, Gavin Lux ve Max Muncy üzerindeki etkisini ölçecek gelişmiş ölçümler yok.

Dodgers üçüncü üs antrenörü Dino Ebel, “Eğer varsa, bu rakamı bilmek isterim, çünkü bu rakam grafikte ulaşabileceğinizi düşündüğüm kadar yüksek bir yer olurdu” dedi.

Rojas 35 yaşında ve 11 yılını ustaca saha oyuncusu, hafif vuruşlu bir iç saha oyuncusu olarak geçirdiği büyük lig kariyerinin sonuna yaklaşıyor. Dodgers'ın 2023'teki normal stoperi Rojas, bu sezon yarı zamanlı bir rol oynadı ve hafta sonuna girerken 58 maçın sadece 23'ünde başladı.

Ancak oyun süresindeki önemli azalma onun değerini azaltmadı. Rojas her oyundan üç ila dört saat önce sahada bulunuyor, takım arkadaşlarına eldiven çalışması ve pozisyon almanın daha ince noktaları konusunda eğitim veriyor, yavaş vuruşlar yapıyor ve sert zeminli arka vuruşları ve çift oyun beslemeleri için uygun teknik, ayak hareketleri ve kol açıları ve kol açıları konusunda eğitim veriyor. pivotlar.

Rojas'ın ilk çalışmalarının büyük bir kısmı, liseden bu yana ilk kez bu sezon kısa stoper oynayan ve kurtarılan dört defans koşusu ile Cuma gününe giren ve büyükler arasında dördüncü olan, altı kez Altın Eldiven Ödülü kazanan sağ saha oyuncusu Betts ile oldu. ligdekiler onun pozisyonunda.

Betts, Rojas hakkında “Süreci zorlu ama eğlenceli hale getirdi” dedi. “Böyle bir kaynağa sahip olduğunuzda işler biraz daha kolaylaşıyor.”

Rojas aynı zamanda kurtarılan beş defans koşusu ile büyük ligin ikinci kalesi oyuncuları arasında üçüncü sırada yer alan Lux ile ve kurtarılan dört defans koşusu toplayan ve büyük ligin üçüncü kalesi oyuncuları arasında ikinciliği paylaşan Muncy ile de kapsamlı bir şekilde çalıştı. 17 Mayıs'ta göğüs kafesi gerginliği.

Geçtiğimiz hafta New York Mets'in üç maçlık galibiyetine başlamadan önce hücum iki hafta boyunca kesintiye uğrasa da ve sakatlıklarla boğuşan boğa sahası zaman zaman sivilceli olsa da, savunma sezon boyunca sabit kaldı.

Dodgers Cuma gününe Sports Info Solutions'a göre ligdeki en iyi 35 defans koşusunu kurtararak girdi ve yerden topların %77,9'unu dışarı atarak ligdeki en iyi oranı elde etti.

Ebel, Rojas hakkında şunları söyledi: “Yaptığı şey inanılmaz; tüm bu sıkı çalışmayı sadece kendisi için değil, takım için de ortaya koyuyor.” “Mookie'ye tavsiyeler verdi, ona rutinleri gösterdi… Benden daha iyi bir şey isteyemezdim çünkü oyuncudan oyuncuya her zaman en iyi şeydir, özellikle de Miggy gibi elit bir defans oyuncusu Mookie'ye ipuçları verirken.

“Onlar koçları dinleyecekler ve ben de onların işlerini yapmalarını, ayak hareketlerini yapmalarını ve kaleye doğru atış yapmalarını sağlama konusunda onların üzerinde durabilirim, falan filan. Ancak Miggy gibi harika bir savunmacı, sahip olduğu her şeyi Mookie'ye verdiğinde, bu, koçtan oyuncuya değil, oyuncudan oyuncuya çok daha fazla şey ifade ediyor.”

Rojas'ın kontratında, takımın kullanacağını umduğu 2025 yılı için 5 milyon dolarlık bir opsiyon yer alıyor. Bundan sonra büyük ligde antrenörlük görevine geçebilir.

Rojas, “Şu anda kariyerimin hangi bölümünde olduğumu anlıyorum; birkaç yıl daha oynayabilirim ve sonrasında beyzboldan sonra bir şeyler yapmak zorunda kalabilirim” dedi. “Takım arkadaşlarımla biraz koçluk yapmaya başlamak için bu fırsatı değerlendiriyorum. Böylece kendimi bir sonraki adıma hazırlayabilirim.”

Rojas, oyunculuk sonrası kariyer seçeneklerini açık tutuyor. Chris Rose Rotation podcast'inin düzenli ortak sunucusu olan Venezüellalı oyuncu, sezon dışında yaşadığı Los Angeles veya Miami'de iki dilli bir yayıncılık işi keşfedebilir.

Analitikler ve bunların oyun planlamasına nasıl entegre edildiği ve genel menajerlerin olası bir ön büro rolüne hazırlık için kış boyunca ekipleri nasıl bir araya getirdiği hakkında daha fazla bilgi edinmeye çalışıyor.

Rojas, “Birçok olasılık olduğunu hissediyorum, ancak asıl odak noktam ve asıl hedefim büyük lig seviyesinde yönetmek” dedi. “Oraya nasıl gideceğimi bilmiyorum.”

Dodgers menajeri Dave Roberts bir yol haritası sağlayabilir. Boston Red Sox televizyon yayınlarında stüdyo analisti ve renk yorumcusu olarak çalışmaya başlamadan önce 10 yılını (1999-2008) büyük ligde dış saha oyuncusu olarak geçirdi. 2016'da Dodgers'ın menajeri olmadan önce beş yılını (2011-15) San Diego Padres antrenörü olarak geçirdi.

Rojas şimdilik esas olarak oynamaya odaklanmış durumda ancak yedek kulübesinde geçirdiği ekstra süre ona bir gözünü Roberts'tan ayırmama olanağı sağladı.

Rojas, “Yöneticinin bir uzantısı olmaya çalışıyorum” dedi. “Onunla birlikte oyunu okumaya çalışıyorum, ne yapmak istediğini, beni ne zaman oyuna dahil edeceğini, Kiké'yi ne zaman kullanacağını anlamaya çalışıyorum. [Hernández] Ve [Chris Taylor]. Tepede sağ elini kullanan bir oyuncu ve sol dizilişiniz olduğunda, ne zaman hamle yapmak istersiniz?

“Oyunun biraz ilerisine bakmak, [opposing] daha yakın olan sağ elini kullanır, bu yüzden sağ elini kullanan yarasalarınızı çok erken getirmek istemezsiniz, bir boğa güreşi nasıl yönetilir. Bunlar sadece Doc'tan değil organizasyondan da öğrendiğim şeyler.”

Ebel, Rojas'ın “oyuna olan sevgisinden dolayı” koçluk rolünde başarılı olacağından şüphesi olmadığını söyledi. “Her zaman öğrenmeye isteklidir.”

58 yaşındaki Ebel, altı ikinci lig sezonu oynadı, 14 yılını ikinci lig antrenörü ve menajeri olarak geçirdi, 13 yılını Angels üçüncü kale antrenörü ve takım antrenörü olarak geçirdi ve Dodgers'ın üçüncü kale antrenörü olarak altıncı yılında. Her ne kadar büyük liglerde hiç oynamamış olsa da Ebel, Rojas'ta kendinden bir parça görüyor.

Hâlâ menajerlik yapmak isteyen Ebel, “İkinci ligdeyken, genç oyunculara yardım eden, oyunu nasıl yöneteceğini öğrenmek isteyen adamdım ve Miggy'nin oynamadığı zamanlarda yaptığı da bu” dedi. büyük liglerde.

“Ve o gün onun için geldiğinde bu tam yerine oturacak. Eğer oyunda kalmak istiyorsa onun için bir iş olacak.”

Rojas'ın şu anda yaptığı iş önemli ve o bu konuda çok başarılı. Rojas, iki pozisyondaki güçlü savunmasına ek olarak, 33 maçta 0,790 taban artı yavaşlama yüzdesi, iki homers, sekiz double ve dokuz RBI ile 0,284 (81'de 23) vuruş yapıyor ve bu da . Geçen sezon 0,236 ortalama ve 0,612 OPS'ye ulaşmıştı.

Dodgers'ın kısa stoperi Miguel Rojas, Dodgers'ın üssünde imza niteliğindeki pozunu veriyor.

Dodgers'dan Miguel Rojas, Rockies'e karşı bu hafta sonu serisine 0,284'lük (81'e 23) ve 0,790 taban artı yavaşlama yüzdesiyle giriyor.

(Gina Ferazzi / Haberler)

Rojas, “Haftada iki veya üç kez oynadığınızda, 'Tamam, burada bir çift vurmaya çalışayım, biraz hasar vermeye çalışayım' gibi hissetmek benim için gerçekten zor” dedi. “Yani yapmaya çalıştığım şey ortada kalmak ve eğer vuruş alırsam harika, eğer alamazsam bu doğru şeyi yapmadığımdan değil.”

Ölçüler, toplarının %39,7'sini orta sahaya, %32,9'unu sağ sahaya ve %27,4'ünü sol sahaya atan sağ elini kullanan Rojas'ı destekliyor. Geçen sezon Rojas toplarının %34,6'sını orta sahaya, %29,1'ini sağ sahaya ve %36,3'ünü sol sahaya vurdu.

Fangraphs'a göre Rojas, hücum sahası dışındaki sahalarda vuruş oranını 2023'teki %35,9'dan bu sezon %27,0'a düşürerek saha konusunda daha seçici davrandı.

Rojas, Salı günü çift kafalı taramanın ikinci maçında Mets'i 3-0 yendikleri galibiyetin ikinci vuruşunda orta saha oyuncusu Harrison Bader'ın kafasına RBI double'ı vurdu ve bir double dahil olmak üzere dört vuruş yaptı ve bir RBI, Çarşamba günü Mets'i 10-3 yenerek seriyi tamamladı.

Rojas, “Geçen yıl her gün oynayacağımı bildiğimde biraz rakamların peşinde koşuyormuşum gibi hissediyorum” dedi. “Artık sayıların peşinde değilim. O gün zaferin peşindeyim. Günün sonunda 'Bu takıma gerçekten yardımcı olmak için ne yapabilirim?' Odaklandığım yer burası… ve rakamlar daha iyi.”

Betts'e ve saha arkadaşlarına akıl hocalığı yapmaya odaklanması, Çarşamba günü kısa stoper oynayan Rojas'ın savunmadaki yüksek seviyesini korumasına da yardımcı oldu.

Rojas, “Tüm yıl boyunca Mookie ile çalışmak, zinde kalmama yardımcı oldu” dedi. “Mesela, bir gün izin almayacağım. Her gün kısa stoperde yerden top alıyorum çünkü bunun birinci sınıf bir pozisyon olduğunu, oynaması gerçekten zor bir pozisyon olduğunu biliyorum. Eğer stoperde işimi yapmazsam, benden istediklerinde orada oynamak zor olacak.”