Mookie Betts stoperde neden sandığınızdan daha mantıklı?

Uzaylı

New member
Chicago —

Dodgers’ın artan saha içi yaralanma listesine geçici bir önlem, kısa vadeli bir çözüm olarak başladı.

Ne de olsa Mookie Betts’in doğal becerisine rağmen, Dodgers onun düzenli olarak stoper oynayabileceği bir dünyayı asla düşünmemişti.

Sağ sahadaki üstün savunması çok değerli görünüyordu. Ve kendisinin bile birçok kez belirttiği gibi, takım saha oyuncusu olması için ona 365 milyon dolar ödemiyor.

Ancak, Perşembe gecesi birinci ligdeki ilk maçına çıktıktan ve Cuma günü başka bir vuruş için geri döndükten sonra, Betts ile stoperde denemeye devam etmek birdenbire çok mantıklı gelebilir.

Menajer Dave Roberts, “Mookie’nin ikinci veya kısa oynama yeteneği ve isteği,” dedi, “Bunun daha sık olduğunu görebiliyorum.”

Betts, Gavin Lux’in yılını sona erdiren ve Dodgers’ın iç saha derinliğini önemli ölçüde yiyen yırtık ACL’den kaynaklanan, bu sezon ara sıra ikinci aşamada zaman geçirecekti.

Ancak Shortstop, başlangıçta başka bir canavar olarak görülüyordu.

Evet, Betts, 2011’de Boston Red Sox tarafından kısa stoper olarak seçilen pozisyonda oynayarak büyüdü. Ve kariyerinin başlarında dış sahaya geçişinden sonra bile, neredeyse her gün iç sahada oyun öncesi tatbikatlar yapmaya devam ediyor.

Üçüncü üs koçu ve saha içi eğitmeni Dino Ebel, “Yetenek setine sahip,” dedi. “Aletleri var.”

Dodgers’ın kısa stoperi Mookie Betts, birinci, Perşembe günü Cody Bellinger’ı ikinci sırada zorladıktan sonra Chicago Cubs üçüncü meydan oyuncusu Patrick Wisdom’u ilk başta attı.

(Nam Y. Huh / Associated Press)

Yine de, Betts hiçbir büyük lig maçında stoper oynamamıştı. Perşembe gününden önce, oradaki son profesyonel görünümü 2013’te gelişimsel Arizona Sonbahar Ligi’ndeydi.

Sağ saha oyuncusu olarak ünü – ki bu kuşkusuz Betts’in en sevdiği pozisyon değil, ancak altı kez Altın Eldiven olarak geliştiği pozisyon – onu o noktaya güvercin deliğine soktu.

Ve Dodgers, onun orta sahadaki potansiyelini fark etse de, bunu asla gerçek bir olasılık olarak gerçekten takip etmediler.

Roberts, bu baharda Betts’in saha içi bir pozisyon alıp alamayacağı sorulduğunda, “Bence bu daha yolun aşağısında,” dedi. “Saha içi tarafında o kadar çok derinliğimiz var ki, bunun bu yıl olacağını düşünmüyorum.

Ama sonra Lux, Mart ayında ACL’sini yırttı. Yerine geçen Miguel Rojas, geçen hafta diz dizindeki gerginlik nedeniyle sakatlananlar listesine girdi.

Aynı zamanda, Chris Taylor son günlerde onu yedek görevle sınırlı tutan bir eğik çizgide ince ayar yaptı.

Aniden başka cevaplar arayan Dodgers, Luke Williams’ı aradı ve Betts bu hafta birkaç maç için babalık listesine girdiğinde Yonny Hernández’e bir fincan kahve verdi.

Yine de, Betts Perşembe gecesi – etkinleştirilmek üzere Wrigley Field’a zamanında varmak için havaalanından çılgınca bir hamlenin ardından – döndüğünde, Roberts ve şirket nihayet tetiği çekmeye hazırdı ve Betts’in kariyer boyu süren bir rüya olarak tanımladığı şeyi gerçekleştirdi.

“Doc’a ‘Sadece kazanmak istiyorum’ dedim. Ben her yerde oynarım. Altıncı vuruşta Williams’ın çimdik atıcısı olarak oyuna giren Betts, son üç devrede stoper oynadı ve sekizinci vuruşta tek topa vuran etkileyici bir ikili oyuna dönüştü. o.

Betts, “Bunu yaparak büyüdüm,” diye ekledi. “Yani yeni bir şey değil.”

Sığınaktan Ebel, Betts’in ikili oyundaki rahatlık seviyesini hemen fark etti, bir tek hazneyi yakaladığında, kendisi ikinci sıraya koştu ve kayan bir Cody Bellinger’ın üzerinden atlayarak birinci kaleye atış yaptı.

Ebel, “İçgüdüler devreye girdi,” dedi. Orada 12 yıl oynamış gibi tepki verdi.”

Freeman da şaşırmıştı – pek şaşırmasa da.

Freeman, “Her pozisyonda Altın Eldiven olabileceğini düşünüyorum,” dedi. “Beyzbolun tamamında en iyi beş oyuncusu olarak kabul edilebilecek ve birden fazla pozisyonu kapsayan ve kolay görünmesini sağlayan başka pek çok insan tanımıyorum.”

Sürecin bundan sonra nereye gideceği belli değil.

Roberts, Betts’in Cumartesi günü stoperden başlayabileceğini ve Rojas ile Taylor tam gücüne kavuşana kadar birincil yedekleri olarak kalacağını söyledi.

Belki de bu, Betts’in stoper kariyeri için son nokta olacaktır.

Mookie Betts, pivot, 10 Nisan'da San Francisco Giants'a karşı oynayacağı maçtan önce ısınıyor.

Mookie Betts, pivot, 10 Nisan’da San Francisco Giants’a karşı oynayacağı maçtan önce ısınıyor.

(Jeff Chiu / Associated Press)

Ama belki de kadrosunda “isteğe bağlılığa” değer veren bir organizasyon için, Betts’in pozisyonda bir faktör olmaya devam ettiği bir dünya vardır.

İkincisi için durum şuna benziyor: Rojas ve Taylor kısa stoperde Betts’ten çok daha fazla oyun deneyimine sahipken, ikisi de sezona başlamak için plakada çok mücadele ettiler (Rojas 32’ye dört; Taylor 40’a beş ve dört homers ama aynı zamanda 18 üstü çizili).

İşleri tersine çevirmezlerse, Dodgers son takas tarihinde bir yedek arayışına girebilir.

O zaman çekici hedefler bulunsa da, belki de hiçbiri Chicago White Sox’tan Tim Anderson’dan daha büyük değil, meşru bir stoper başlangıç için takas yapmak genellikle basit bir teklif değildir.

Öte yandan, ofansif fikirli köşe dış saha oyuncuları, son teslim tarihi geldiğinde genellikle daha fazla arzda bulunur.

Ve eğer Dodgers başka bir darbe sopasına ihtiyaç duyarsa, bir dış saha oyuncusu için bir ticaret peşinde koşarak ve karşılığında Betts’e stoperde daha fazla oynama süresi vererek, potansiyel olarak uygun bir seçenek gibi görünebilir.

Bu ihtimal çok uzak. Dodgers’ın tercihi, Betts’i öncelikle doğru alanda bırakmak için Rojas veya Taylor’dan yeterli üretim almak olacaktır.

Ancak, devreye girebilecek değişkenler olması durumunda, ona şu anda kısa süreli tekrarlar vermek kesinlikle zarar vermez.

Her zaman orta sahaya geri dönmeyi hayal etmiş olan eski bir MVP için, Dodgers’ın desteği zaten var.

Betts, “Nerede oynadığım veya ne yaptığım umrumda değil,” dedi. “Sadece kazanmak istiyorum.”