Rob Manfred, Astros oyuncularına dokunulmazlık verdiği için pişman olduğunu söyledi

Uzaylı

New member
Rob Manfred yanıldığını kabul ediyor.

Oyunculara Major League Baseball’un Houston Astros’un işaret çalma planına ilişkin soruşturmasında işbirliği yaptıkları için dokunulmazlık mı veriyorsunuz?

MLB komiseri şimdi “Belki de şimdiye kadarki en iyi kararım değil,” diyor.

Az önce duyduğunuz ses, Güney Kaliforniya’nın her yerindeki Dodgers hayranlarının aynı anda alınlarını şapırdatmasıydı.

Manfred, Dodgers’ın Chavez Ravine’de nefret edilen Astros’a karşı üç maçlık bir seriye başlamasından iki gün önce, Çarşamba günü çevrimiçi yayınlanan Time dergisi ile geniş kapsamlı bir röportaj sırasında kabul etti.

13 Ocak 2020’de yayınlanan bir raporda Manfred, 2017 ve 2018 Astros’un bir oyun sırasında işaretleri çalmak için video ekipmanının kullanılmasını yasaklayan kuralları ihlal ettiğine atıfta bulundu. Astros, 2017’de Dodgers’ı yedi maçlık bir seride yenerek Dünya Serisini kazandı.

Astros’un cezasının bir parçası olarak, genel müdür Jeff Luhnow ve teknik direktör AJ Hinch, 2020 sezonu için askıya alındı. Daha sonra raporun yayınlandığı gün, her iki adam da kovuldu.

Takım ayrıca 5 milyon dolar para cezasına çarptırıldı ve birkaç draft seçimini kaybetmek zorunda kaldı. Bu plana fiilen katılan oyunculara gelince… işte, o adamlara ifade vermeleri karşılığında cezadan muafiyet verildi.

16 Şubat 2020’de Manfred, gazetecilere, bu büyüklükte bir skandalla ilişkilendirilmenin küçümsemesiyle yaşamak zorunda kalmanın suçlu oyuncular için yeterli bir ceza olduğunu öne sürdü.

Komiser, “Houston oyuncularının bu konuyu alenen ele alırken yüzlerine bakarsanız, bundan incindiklerini görürsünüz” dedi. “Hayatlarının geri kalanında 2017 ve 2018’de neler olup bittiğine dair sorularla yaşayacaklar ve açıkçası, hayatınızın geri kalanında yaşayacağınız bir cezaya sahip olduğunuz herhangi bir suç için nadirdir.”

Manfred o zamandan beri fikrini değiştirmiş görünüyor. Time’a, “Houston durumunu çevreleyen kararlardan bazıları, onları geri almak istiyor” dedi.

Manfred, bu durumla ilgili neden pişmanlık duyduğu sorulduğunda şu yanıtı verdi:

“Oyunculara dokunulmazlık vererek buna yaklaşabileceğimden emin değilim. Oyunculara dokunulmazlık verdikten sonra, ceza açısından tam olarak ne yapacağınız konusunda sizi bir kutuya koyuyor. Soruşturma sürecine o dokunulmazlık verilmeden devam edebilir ve bunun bizi nereye götüreceğini görebilirdim. Başlangıç olarak, kimseyi cezalandırmayacağım, belki de şimdiye kadar verdiğim en iyi karar değil.”

Dodgers, komiserin sözleri hakkında yorum yapma talebine hemen yanıt vermedi.

Manfred ayrıca, Astros’u 2017 Dünya Serisi unvanından çıkarmama kararını Komiserlik Kupasına “bir metal parçası” olarak atıfta bulunarak savunduğu 2020 yorumunu geri almak istediğini söyledi.

İki gün sonra özür diledi – “Retorik bir noktaya değinmek için, World Series ödülünden saygısız bir şekilde bahsettim. Söylediklerimi söylemek bir hataydı.” – ve Time röportajı sırasında daha fazla pişmanlık duyduğunu ifade etti.

Manfred, “Bir zamanlar World Series kupası hakkında yaptığım oldukça ters yorumu geri alabilseydim, onu geri alırdım,” dedi.