Rui Hachimura beyzbol rüyasını Shohei Ohtani, Dodgers aracılığıyla yaşıyor

Uzaylı

New member
Rui Hachimura, güneş ışığından daha fazla ıslandığından 50.000'i aşacak bir kalabalığın önünde sahaya çıktı.

Beysbol tutkunu bir büyükbabanın adını verdiği çocuk, futbolun en ikonik stadyumlarından birinin tümseğinde duruyordu; yüzüne geniş, endişeli bir gülümseme çarparken kalbi hızla çarpıyordu.

Japon Miras Günü'nde Dodger Stadyumu'nda ilk atışı yapmaya hazırlanırken kalabalığı tezahürat yapmaya çağırdı. İlk başlangıç çizgisinin aşağısında, Angels'ın yıldızı Shohei Ohtani'nin izlemek için esneme rutinine ara verdiğini fark etti.

Parlak beyaz Dodgers formasının arkasında “Siyah Samuray” yazılı olan Hachimura, zor durumda kaldı ve sahayı teslim etti.

“Sinirliydim. Bunun çılgınca olacağını düşünmemiştim ama bir sürü insan vardı” dedi Haberler'a. “Shohei yüzünden bunun büyük bir maç olduğunu unuttum. … Biraz gergindim. Titremeye başladım.”

Lakers forveti Rui Hachimura, geçen Temmuz ayında Dodger Stadyumu'nda oynanan Dodgers-Angels maçı öncesinde törensel ilk atışı yapıyor.

(Getty Images aracılığıyla Icon Sportswire)

Bir ömür öncenin hayali buydu: Hachimura'nın elmas üzerinde profesyonelce oynaması. Bir zamanlar o kadar sert atış yapan bir çocuktu ki, takımdaki hiç kimse onun hızlı topunu kaldıramadığı için antrenörleri onu yakalayıcı olarak çalıştırıyordu.

Geçen yaz Dodger Stadyumu'ndaki o anda, Hachimura o heyecanı, uzun zaman önce geride kalmış bir büyükbabanın gururunu hissetti.

Büyük liglere çıkmayı başarmıştı ve oraya sadece beyzbol oynamayı bıraktığı için geldi.

Japonya'nın çılgın beyzbol kültürü ile Los Angeles arasındaki bağlar hiç bu kadar sıkı olmamıştı.

İlk olarak Dodgers, Ohtani çekilişini dudak uçuklatan 700 milyon dolarlık bir sözleşmeyle kazandı. Daha sonra aranan bir Japon yıldızla Yoshinobu Yamamoto için 325 milyon dolarlık bir anlaşma imzaladılar.

Ohtani anlaşmasının haberi Lakers'ın soyunma odasına ulaştığında, oyuncular anlaşmanın boyutuna hayret ettiler; o sırada sezon içi turnuvayı kazanarak oyuncu başına 500.000 $ bonus kazanmaya çalışmak için tanklarını tüketiyorlardı. Lakers, iki yönlü beyzbol yıldızının tarihteki en büyük sözleşmeyi imzaladığını fark etti.

Ve sözleşmenin ertelenmiş ödeme yapısına ilişkin şaşkınlık yatıştıktan sonra Hachimura'yı yeni bir duygu sardı.

Haberler'a şunları söyledi: “Bir sporcu olarak Japon olmaktan gurur duyuyorum, oradan geldim, büyüdüm ve dünyanın en iyi ligi NBA'de yer almak için buraya ABD'ye geldim.” “Farklı bir spor ama ben dünyanın en büyük organizasyonlarından birindeyim. Lakers. Ve ayrıca o da. Beyzbol. En iyi lig. Dodgers en büyük organizasyonlardan biri. Bir Japon olarak onunla gerçekten gurur duyuyorum ve onun adına mutluyum. Aslında beni motive etti.”

Hachimura'yı zorlayan ilk beyzbol oyuncusu o değil. Japonya'da bir çocukken o ve arkadaşları Ichiro Suzuki'yi putlaştırdılar.

Hachimura, “Herkes onun gibi olmak istiyordu” dedi.

Büyükbabası Hero-o, Japonca'da “temel” anlamına geldiği için Rui adını seçmiştir. Ve çok hastalanmadan önce torununa bir eldiven ve bir top aldı ve ikisi yakalamaca oynadılar.

Doğuştan atlet olan Hachimura biraz futbol oynuyordu. Karate yaptı. Basketbolu denedi (ve nefret etti) – “çok fazla koşmak.” Ve en üretken olanı, 100 metre koşusunda ulusal yarı finallere ulaşan bir ilkokul atletizm yıldızıydı.

Yine de beyzbolla kıyaslanamaz.

“Evet, gerçekten beğendim,” dedi kendini düzeltmeden önce. “Çok sevdim.”

Lakers takım arkadaşları Rui Hachimura (solda) ve LeBron James geçen sezon oynanan play-off maçının ardından birbirlerine saygılarını sunuyorlar.

Lakers takım arkadaşları Rui Hachimura (solda) ve LeBron James geçen sezon oynanan play-off maçının ardından birbirlerine saygılarını sunuyorlar.

(Andrew D. Bernstein / NBAE, Getty Images aracılığıyla)

O kadar başarılı oldu ki sonunda ilkokul takımıyla oynamaya devam etmeye karar vermeden önce bir beyzbol akademisine kaydolmayı düşündü.

Vurabilirim. Oldukça iyi bir vurucu. Bir sayı vuruşu yapan oyuncu” dedi. “O kadar hızlıydım ki her üssü kolayca çalabildim. Ben de öyle bir çocuktum.”

Ama vücudu tepki vermedi. Ayak bilekleri, diz arkası kirişleri, sırtı, hepsi ağrıyordu.

“Fazla hızlıydım. Vücudum yetişemedi. Ve bundan bıktım” dedi. “…Sıkıcı gibi gelmeye başladı. Ben de oldukça iyi olacaktım ama öyle hissetmedim.

Ve Okuda Ortaokulunda “birini” seçme konusunda büyük bir baskı vardı.

Hachimura, Japonya'da ortaokula başladığınızda bir çeşit şerit seçmeniz gerektiğini söyledi; bir spor, sanat veya akademik alan olabilecek bir “kulüp”.

“'Ne yapmak istediğimi bilmiyorum' dedim. Ama beyzbol oynamayacağımı biliyordum” dedi. “Beyzbol takımı geldi, beni itmeye çalıştılar. 'Rui, beyzbol oyna' ama ben iyiyim. Atletizmi düşündüm ama o ortaokul takımı… aslında hiçbir şey yapmadılar.

“… bundan bıktım.”

Çok fazlaydı ve ergenlik yıllarına girerken neredeyse onu kırıyordu.

“Deneme haftaları var ama hiçbir şeye gitmedim. Hiçbir şey yapacağımı sanmıyorum. Belki de sadece vazgeç. Düzenli, normal insanlar olun. … Ve sonra sınıfta… o adamlar benden basketbol oynamamı istediler. Bu adam çok sinir bozucuydu. Her gün, 'Rui, basketbol oyna.' O haftalarda her gün okula giderdim. Sandalyeme otur. 'Rui… basketbol mu?'

Lakers forveti Rui Hachimura (solda), geçen hafta Crypto.Com Arena'da oynanan bir maçta Hornets forveti Miles Bridges'in üzerinden smaç basıyor.

Lakers forveti Rui Hachimura (solda), geçen hafta Crypto.Com Arena'da oynanan bir maçta Hornets forveti Miles Bridges'in üzerinden smaç basıyor.

(Robert Gauthier / Haberler)

“Dersten sonra 10 dakika ara var, yanıma geliyor. 'Rui, hadi.' Öğle yemeği molası, 'Rui, hadi.' Dersten sonra 'Rui, hadi gidelim.' Ben de iki hafta boyunca 'Hayır, hayır, hayır' dedim. Ve çok sinirlendim. 'Durmak. Bunu yapmak istemiyorum.”

Ancak Hachimura'nın arkadaşı Shotaro Okayama ısrar etti. Perde arkasında antrenör Joji Sakamoto bunun için bastırıyordu.

“İnsanlar benim iyi bir atlet olduğumu biliyordu ve neden hiçbir şey yapmadığım konusunda kafaları karışmıştı. Uzun boyluydum ama uzun boylu değildim. Ama koç bunu gördü” dedi Hachimura. “Adı Sakamoto'ydu. O büyük bir basketbolcuydu, NBA'i izliyordu. Ve o söyledi [Okayama]'Onu getirmelisin.'”

Sonunda gitti ve hemen eşyasını buldu. O gece doğrulama için eve gitti.

“Anne, basketbol oynasam ne dersin?” O sordu.

“Bence oldukça iyi, değil mi? … Haydi deneyelim,” diye cesaretlendirdi onu.

“Pekala” diye düşündü. “Hadi gidelim.”

Geçtiğimiz Temmuz ayında, Hachimura, Lakers'la kalmak için üç yıllık, 51 milyon dolarlık bir anlaşma imzaladıktan birkaç gün sonra, tümseği almaya hazırlandı.

“Aslında gergindim. Yalan söylemeyeceğim,” dedi ciddi bir kahkahayla. “Bu yüzden pratik yapmam gerekiyordu. Bir süredir yapmamıştım. Gidip eldiven falan almam ve arkadaşlarımla antrenman yapmam gerekiyordu.”

Hachimura ve arkadaşları, bir kez daha beyzbol topunu tuttuğu yerde yerel bir lise elması buldular; beyaz deri, büyümüş ellerinin üzerinde rahatça oturuyordu.

Ohtani'nin Dodgers forması giymesiyle Hachimura, aynı şehirde Japonya'nın en büyük iki yıldızı olan beyzbol hakkında daha fazla düşünmeyi bekliyor. İkili birkaç kez bir araya geldi; Ohtani, Hachimura'nın Washington Wizards'la oynadığı maçlardan birine katılmıştı.

Ohtani için “O benim zihniyetime sahip, her zaman en iyisi olmaya çalışıyor” dedi. “…Uzun süre burada oynamak ve bu organizasyonun bir parçası olmak istiyorum. Birbirimizi en iyisi olmak için motive edebiliriz.”

Şubat ayında 26 yaşına girecek olan Hachimura, LeBron James ve bazı kötü şanslara rağmen sürekli etki yaratan büyük oyun oyuncusu Lakers ile oynayarak kendisinin en iyi versiyonunu nasıl oluşturabileceğini öğreniyor.

Sezonu zaten beyin sarsıntısı ve ameliyat gerektiren kırık bir burun nedeniyle kesintiye uğradı – hakem masasında unutmadığı sürece Hachimura'nın hala koruyucu bir maskenin arkasında oynamasına neden olan bir sakatlık.

Harika bir mizah anlayışına sahip, popüler bir ses olarak soyunma odasına yerleşti. Times köşe yazarı Dylan Hernandez'in Japonca'yı iyi konuştuğu söylenen Hachimura, İngilizce konuşan muhabire kaşlarını kaldırarak baktı ve ardından şu mantıksal soruyu sordu: “Nasıl olurdu?” Sen Bilmek?”

Dodger Stadyumu'ndaki tümseği ele geçirdiğinde James, Hachimura'nın Dodgers menajeri Dave Roberts'ın silkelenmesi ve yumuşak bir bacak vuruşunu içeren atış rutininin videosunu paylaştı.

Rui Hachimura, törendeki ilk atışı yaptıktan sonra Dodgers menajeri Dave Roberts tarafından kucaklanıyor.

Rui Hachimura, geçen Temmuz ayında Dodger Stadyumu'nda Japon Miras Gecesi'nde törendeki ilk atışını yaptıktan sonra Dodgers menajeri Dave Roberts tarafından kucaklanıyor.

(Kevork Djansezian / Getty Images)

“Dostum,” diye paylaştı James, “bu adam çok komik.”

Ancak bu atış daha fazlasını ifade ediyordu; Hachimura için tam bir daire anı ve büyükbabasının hayal ettiği beyzbol hayatı için güzel bir son not.

Hachimura, “Çok mutlu olurdu” dedi.