Shohei Ohtani’nin cerrahı atıcının iyileşme şansını seviyor

Uzaylı

New member
Dodgers, muhteşem tatil ödülünü Perşembe günü, iki yönlü süperstar ve iki kez Amerikan Ligi’nin en değerli oyuncusu Shohei Ohtani’nin tanıtım haber konferansıyla açacak. Perşembe öğleden sonra yapılması planlanan etkinliğe dünya çapında ilgi var çünkü bu, Japonya’daki izleyiciler için Cuma sabahı.

Festivallerde, yapması gereken birçok NFL ameliyatı olan Dodgers takım doktoru Neal ElAttrache eksik olacak.

Onun için bu perşembe rutini.

ElAttrache bu hafta Haberler’a şunları söyledi: “Bunun, Dodgers ve Los Angeles için anıtsal bir gün, harika bir gün olduğunu düşünmüyorum,” dedi. “Ama yapmam gereken şeyler var.”

Ohtani söz konusu olduğunda ElAttrache önemli parçalar için oradaydı.

Dünyaca ünlü cerrahın hastaları arasında Tom Brady, Aaron Rodgers, Ben Roethlisberger, Conor McGregor, Georges St. Pierre, Klay Thompson, Jamal Murray, Cooper Kupp ve Clayton Kershaw gibi önde gelen sporcular yer alıyor. ElAttrache, Kobe Bryant’ın dizini, omzunu ve Aşil tendonunu onardı.

Son yirmi yılda Los Angeles spor hekimliğinin cenneti haline geldi.

Tüm kariyerini Kerlan-Jobe Ortopedi Kliniğinde geçiren ElAttrache, “Her Pazar gecesi ‘SportsCenter’ı izliyorum ve haftamın nasıl geçeceğini biliyorum” dedi.

ElAttrache, Ohtani’ye ilki 2018’de ve ikincisi Eylül’de olmak üzere iki Tommy John dirsek ameliyatı gerçekleştirdi.

İlgili paraya bakılırsa Dodgers, Ohtani’nin tamamen iyileşmesine güveniyor. Onun 10 yıllık 700 milyon dolarlık anlaşmasının spor tarihindeki en zengin anlaşma olduğuna ve Mike Trout’un 426,5 milyon dolarını gölgede bırakarak Major League Baseball’daki açık ara en büyük anlaşma olduğuna inanılıyor.

“Vermekle ilgilenen tek kişi Dodgers değildi [Ohtani] yarım milyar dolardan fazla” dedi ElAttrache. “O sahada çok sayıda takım vardı.

“Hepsi operasyon notlarına baktı. Hepsinin doktorları ‘Bu adam geri dönüp iki yönlü bir oyuncu olabilecek mi?’ diye baktırdı. Ödediğimiz para sadece vurmak için mi? Vurmak ve sahaya çıkmak için mi? Yoksa vurmak, sahaya çıkmak ve atış yapmak için mi?’

“Size garanti ederim ki bu şimdiye kadar üzerinde en çok incelenen tıbbi durumlardan biridir.”

Efsanevi Dr. Frank Jobe, yaklaşık 50 yıl önce, diğer kolun bileğinden bir tendon aşılayarak, dirsekteki hasar görmüş ulnar kollateral bağın değiştirilmesi prosedürünün öncülüğünü yapmıştı. Bu bilek tendonları dayanıklı olmalarına rağmen günlük işlevler için gerekli değildir ve aslında insanların yaklaşık %20’sinde bu tendonlar yoktur.

İlk hasta, işlemden sonra öncesine göre (124) daha fazla atış yapan ve daha fazla oyun kazanan (164) Dodgers atıcısı Tommy John’du.

“Dr. Jobe bunu benim yeniden beyzbol atabilmem için yaptı,” dedi 80 yaşındaki John, Sarasota, Florida’daki evinden. “Ameliyattan sonra hiçbir başlangıcı kaçırmadım ve hatta arada bir arenadan dışarı fırladım.”

ElAttrache, 1990 yılında Kerlan-Jobe bursiyeri iken ameliyatın nasıl gerçekleştirileceğini öğrenmeye başladı ve Jobe, himayesindeki kişiye elinden gelen her türlü bilgiyi aktararak ameliyatın her küçük ayrıntısını özenle açıkladı. İkili, 1990’lar boyunca haftada iki kez birlikte çalışacaktı ve Jobe’nin 2014’teki ölümüne kadar yakın arkadaştı.

ElAttrache, “Buna Frank Jobe operasyonu adı verilmesi gerekirdi” dedi. “Fakat Frank’in kendisi olduğu düşünülürse, her şey tedavi ettiği kişiyle ilgiliydi. Bu onunla ilgili değildi.”

ElAttrache’in tahminine göre kariyeri boyunca yılda 50 ile 75 kez bu ameliyatı gerçekleştirdi. Ve Ohtani’nin dirseğini daha da güçlendirmek için ikinci bir greftin de dahil olduğu ameliyata kendi imzasını atmış olmasına rağmen, Jobe’nin 1974’te ilk kez gerçekleştirdiği ameliyattan bu yana ameliyat büyük ölçüde aynı kaldı.

ElAttrache, “Bu, sahip olduğumuz en başarılı bağ rekonstrüksiyon operasyonu” dedi. “ÖÇB rekonstrüksiyonundan bile daha fazlası.”

Ancak ilk Tommy John’dan sonra performansın zirvesine dönen bir oyuncu ile Tommy John revizyonu olarak bilinen ikinci bir oyuncu arasında belirgin bir fark var.

9 Mayıs 2023’te Houston Astros’a karşı Angels adına sahaya çıkan Shohei Ohtani, Eylül ayında ikinci Tommy John ameliyatını geçirdi.

(Luis Sinco/Haberler)

ElAttrache, “Frank bana bunu yapmayı öğrettiğinde, revizyon yapıyorsanız önceki oyun seviyesine dönüş oranı %30 ila %33 arasındaydı” dedi. “O zamanlar hiç kimse, eğer 1990’larda bunu yaşıyorsanız, Tommy John’un revizyonunu yapıyorsanız başlangıç atıcısı olmaya geri dönmedi.”

Ancak ElAttrache, revizyonlardaki başarı oranlarının çeşitli nedenlerden dolayı iki katından fazla arttığını söyledi. Teknoloji, yırtıkların ve diğer sorunların daha erken ve daha kesin tespitine olanak sağlar. Dirseği güçlendirmek için bilek tendonu kullanma tekniğinde çeşitli değişiklikler yapıldı. Ve üst düzey sporculara ilişkin sonuçlar tutarlı olma eğilimindedir çünkü ameliyatların çoğu, aralarında ElAttrache, Teksas’tan Keith Miester ve New York’tan David Altchek’in de bulunduğu az sayıda uzman tarafından gerçekleştirilmektedir.

ElAttrache, Ohtani’nin durumunun özellikle cesaret verici olduğunu çünkü yaralanmasının belirli ayrıntılarının olduğunu (her ne kadar bunları açıklamayı reddetse de) ve tam iyileşme şansının ilk kez Tommy John hastasıyla aynı olduğunu düşündüğünü söyledi.

Ohtani, çeşitli tedavi yöntemlerini denedikten sonra 2018 yılında ameliyat oldu. Tommy John ameliyatından sonra büyük ligde başlayan bir atıcının geri dönmesi genellikle 14 ay sürer. Ancak atış yapmak Ohtani’nin oyununun sadece bir parçası ve o, belirlenmiş smaçör rolüne çok daha erken geri dönebildi.

ElAttrache, “2018’de yaptığımız ilk Tommy John, geri gelip gelecek sezonun başında hiçbir sorun yaşamadan şut atmayı başardı” dedi. “Geçen yıl bağını kopardığında Angels adına aktif olarak oynamaya devam edebildi ve onların yaptığı home-run yarışının bir parçasıydı. Ağustos ve Eylül aylarında evleri bombalıyordu.

“Yaklaşık altı hafta boyunca yırtıldığını bildiğimiz bir bağla oynadı ve vuruş yaparken hiçbir belirti göstermedi.”

Bunun büyük bir kısmı Ohtani’nin sağ eliyle atış yapması, ancak sol eliyle vuruş yapması ve bu taraftan vuruş yaparken sağ dirseğinin baskı altında olmamasıdır.

ElAttrache, “Eğer sağ elini kullanan ve aynı zamanda sağ elini kullanan bir atıcı olsaydı, onun vuruşa bu kadar çabuk dönmesine izin verebileceğimden bu kadar emin olamazdım” dedi.

Tıpkı 2019’da olduğu gibi, her haftanın önemli olmasına rağmen Ohtani’nin gelecek sezonun başında vurucu kulübesine geri dönmesi bekleniyor ve ElAttrache, Dodgers-San Diego’ya hazır olup olmadığına karar vermenin Ohtani ve koçlarına bağlı olacağını söyledi. 20-21 Mart’ta Güney Kore’de Padres serisi ya da bir hafta sonra Dodgers’ın iç saha açılışı.

Her şey planlandığı gibi giderse Ohtani ilk simüle oyununu Eylül ayında, orijinal Tommy John operasyonunun 50. yıl dönümüne denk gelen bir zamanda sunmaya hazır olacak.

Saygıdeğer cerrah, “Bu tesadüf o kadar esrarengiz ki” dedi. “Öyle olması gerekiyormuş gibi görünüyor.”