Teoscar Hernández, Home Run Derby'yi kazanan ilk Dodger oldu

Uzaylı

New member
ARLINGTON, Teksas —

Teoscar Hernández, Pazartesi gecesi düzenlenen Home Run Derby'de toplamda yaklaşık dört mil uzunluğunda top vurdu.

Ancak tarihi zaferi sadece birkaç adımla sınırlıydı.

31 yaşındaki güçlü vurucu için defalarca dramatik anlarla tanımlanan yeniden yükseliş sezonunda, Hernández'in kariyerindeki ilk Derby maçı da farklı değildi.

İlk iki etabı her seferinde tek bir home run ile geçen Hernández'in, Kansas City Royals'lı Bobby Witt Jr. ile son turdaki mücadelesi yine tek bir uzun topa kaldı ve Witt'in son vuruşunun sol-ortadaki duvarın tabanına çarpmasının ardından Hernández, Globe Life Field'da 14-13 galip geldi.

“Aman Tanrım,” dedi Hernández, skoru eşitlemeye birkaç adım kala gelen Witt'in vuruşunu izlerken. “Gergindim.”

Ancak bu çabası sonuçsuz kalınca, dokuz yıllık tecrübeli oyuncu sevinçten havaya sıçradı. Ailesi, Dodgers'ın seyahat ekibi ve oyundaki diğer eski dostları tarafından çevrelenen oyuncu, kollarını kaldırarak kutlama yaptı.

Hernández, “Sadece burada olmak, finallere kalmak, o anları yaşamak harika bir duygu” dedi.

“Ayağa kalkıp ellerini kaldırdığı an ne kadar da güzeldi,” diye ekledi Dodgers üçüncü kaleci antrenörü Dino Ebel, etkinlikte Hernández'in atıcısı olarak görev yaptı. “Bir an geriye dönüp ailesine baktım ve hepsi sevinçten zıplıyorlardı. Heyecan bu.”

Hernández, organizasyonun 40 yıllık tarihinde Derby'yi kazanan ilk Dodgers oyuncusu olmakla kalmadı (kulübün daha önceki 13 katılımcısından sadece Joc Pederson 2015'te final turuna ulaşmıştı), aynı zamanda yakın tarihte bu yıllık turnuvanın en beklenmedik şampiyonlarından biri oldu.

Geçtiğimiz hafta sekiz kişilik yarışmada açıklanan son katılımcı, 2024 sezonuna toparlanarak 19 home run yaptıktan sonra oldu.

Daha sonra ilk turdan kıl payı kurtuldu, üç dakikalık zaman diliminde vuruşunu bulmakta zorlandı ve zaman tutulmaksızın üç dışarıda oynanan bonus etabında altı home run yaptı.

İlk turda attığı 19 home run, yarı finallere ulaşmasına yetecek kadar iyiydi ve memleketi Texas Rangers'ın yıldızı Adolis García'dan bile daha iyiydi.

Ve oradan itibaren, uzun toplar onun özel mavi boyalı sopasına çarpıp uçmaya devam etti.

“Gözlerinde, eğer ilk turu geçersek bunu yapacağımızı görebiliyordum,” dedi, 2007'deki zaferinde Vladimir Guerrero Sr.'a karşı olmak üzere üç önceki Derby'de oynayan Ebel.

“Önemli olan, omuzlarını düşürdüğü zaman, ben o zaman atmaya çalıştım,” diye ekledi Ebel. “Bana, 'Omzumu düşürdüğümde, onu ortaya koy ve fırlatmama izin ver,' dedi. Amacımız buydu.”

Hernández, gece boyunca mevcut ve eski takım arkadaşlarından destek ve tavsiye aldı.

Toronto Blue Jays'in güçlü vuruşçusu (ve Derby'nin savunan şampiyonu) Vladimir Guerrero Jr., eski takım arkadaşına bir sürpriz yaptı ve Hernández'in eski Blue Jays formalarından birini giyerken Derby'nin ortalarına doğru ipuçları verdi.

“Dün 'Sana bir sürprizim var. Yarın göstereceğim' dedi,” dedi Hernández, Guerrero Jr.'ın duygusal kıyafetinden açıkça etkilenmiş bir şekilde. “Ve söyledikleri yardımcı oldu.”

Aynı şey, şu anki Dodgers takım arkadaşı Shohei Ohtani'nin stratejik bir ayarlamasıydı. Ohtani, ilk tur molası sırasında Hernández'in faul çizgisinde topları daha yakın duvara çekmeye çalışmak yerine daha çok sol-orta sahaya doğru oynamasını önerdi.

“Daha iyi bir şansım vardı [in left-center] Hernández, “Salınımım nedeniyle” dedi. “Uzak ama [Ohtani] 'Bu sizin için daha hayırlıdır' dedi.”

İkinci turdan önce, yeni Derby kuralları uyarınca zaman dilimi içerisinde sadece vuruşları değil toplam atış sayısını da sınırlayan atıcı olarak rolleri özellikle önemli olan Hernández ve Ebel, oyun planlarını değiştirdiler.

Hernández başlangıçta Ebel'in kendisine biraz içeriye, biraz yukarıya doğru atış yapmasını istiyordu.

Ancak ilerledikten sonra Hernández, Ebel'e “Topu ortaya at ve işimi yapmama izin ver” demiş.

“Bu adam inanılmaz derecede güçlü, topa hızlı ve tüm sahalara gücü var,” dedi Ebel. “Oyunu nasıl yavaşlatacağını biliyor. Kendini nasıl yavaşlatacağını biliyor.”

Hernández'in Philadelphia Phillies'li Alec Bohm ile yarı final karşılaşması, Bohm'un son vuruşunda uyarı pistinde büyük bir fly die yapmasıyla 14-14'lük beraberlikle sonuçlandı.

Beraberliğin son anında Hernández'in iki home run'u Bohm'un bir home run'una karşılık geldi.

Bu, Hernández'den yedi yaş küçük, yükselen bir yıldız olan Witt ile yapılacak final turu düellosunun sahnesini hazırladı.

“Daha genç olabilirler,” diye şaka yaptı Hernández. “Ama bilirsin, ben buradayım ve tüm o adamlar kadar yetenekliyim.”

Hernández, ilk iki etapta olduğu gibi final etabında da gücünü artırdı.

Yavaş bir başlangıçtan sonra, 12 vuruşluk bir dizide sekiz home run yaptı. Bonus turunda üç dinger ekledikten sonra, Witt'in geçeceği toplamı 14 olarak belirledi.

Royals'ın 24 yaşındaki kısa vuruşçusu, son vuruşuna geldiğinde üst üste home run vurarak tehlikeli bir şekilde yaklaştı, ancak beraberlik potansiyeli taşıyan vuruşu dış saha bariyerinin altından sekti.

“Tüm duygularımı bastırmaya çalışıyordum,” dedi kararlı bir tavırla geceyi geçiren Hernández. “Diğer oyuncular hakkında kötü düşünecek adam ben değilim.”

Ancak topun güvenli bir şekilde oyuna girdiğini gördüğünde Hernández iki yumruğunu havaya kaldırdı ve Derby kupasını, 1 milyon dolarlık ikramiyeyi ve Guerrero Jr.'ın sahadaki kutlamasında kendisine hediye ettiği parlak harflerle “Derby Şampiyonu” yazan altın zinciri aldı.

“Tanrıya şükür ki sönmedi,” dedi Hernández daha sonra gülerek. “Çok mutluyum… Harika hissettiriyor. Muhteşem.”