Freddie Freeman sezon başında yaşadığı çöküşü nasıl atlattı?

Uzaylı

New member
ANKA KUŞU –

Görünüşte pek de bir çöküş gibi görünmeyebilir.

Ancak Dodgers'ın ağır top oyuncusu Freddie Freeman'ın başrolde olduğu bir dönemde, Nisan ayı boyunca gösterdiği performans kesinlikle öyle hissettirmeye başlamıştı.

Pazartesi günü oyuna giren Freeman, sekiz double, iki home run ve 19 RBI ile 0,306 vuruş yaptı. Tabanda 0,861 artı yavaşlama yüzdesi ve 142 OPS+ (yani ortalama MLB vurucusundan %42 daha üretken olduğu anlamına geliyor) vardı.

Bunlar Los Angeles'taki ilk iki sezonundan düşenler ve her ikisinde de MVP oylamasında ilk beşte yer aldı.

Ama bir çöküş mü? Gerçekten mi?

Freeman, “Tutarlı olmaktan gurur duyuyorum” dedi. “Ve şu anda tutarlı değilim.”

En azından Freeman'ın iki hafta önce, vuruş ortalamasını 0,259'a düşüren 47'ye sekizlik maçın ortasında hissettiği şey buydu.

Freeman o zaman “Normalde vurduğum atışları yapmıyorum” dedi. “Orada çok şey oluyor. Anlamaya çalışıyorum.”

Her sezon Freeman'ın sakinleştiği ve hassas vuruş mekaniğinin bozulduğu noktalar oluyor. Neredeyse her zaman bunun nedeni kalçalarının fazla açık dönmesi ve sopasının vuruş bölgesi boyunca kısa ve çapraz kesmesi, kare şeklinde ve düz bir şekilde değil.

Sonuç: Freeman, karşı saha çizgisi atışları için hızlı toplara vurmayı bırakacak veya sağ orta saha boşluğuna doğru atışları hızlandıracak. Bunun yerine, tembel pop-fly'leri vuracak ya da yerdeki bir topu çekme tarafına çekecek ya da genellikle yaptığı hatalı sahalarda faul yapacak.

Freeman, sezon başındaki mücadelelerinin zirvesindeyken, “Kötü sahalarda sallanmıyorum” dedi. “Onlara gitmeleri gereken yere vurmuyorum.”

Çözüm: Çöküşü bozan oyun öncesi tekniklerden oluşan özel olarak hazırlanmış bir rutin; özellikle de Freeman'ın vuruş perdesinden yaklaşık bir kol mesafesi uzaklığında kurulum yapacağı, ardından namluyu fırçalamadan bir vuruş yapmaya çalışacağı ve uzun süredir kariyerinin anahtarı olan içten dışa sopa yolunu yeniden kalibre etmeyi umduğu imza niteliğinde bir “ağ matkabı”. kariyer 0,301 vuruş ortalaması.

Freeman, çocukluğundan beri yaptığı tatbikat hakkında “Genelde yılda yalnızca 5-10 kez çıkarırım” dedi. “Bu genellikle işlerin gerçekten kötü gittiği zamandır.”

Bu yıl Freeman, oyun öncesi titiz sürecinde yaptığı birkaç dikkate değer değişiklikten biri olarak, bu durumu erkenden ortadan kaldırdı.

Son haftalarda, 34 yaşındaki oyuncu neredeyse her gün açık havada vuruş antrenmanı yapmaya başladı; bu, Dodgers'daki ilk iki yılında nadir görülen bir durum (genelde kulüp binasındaki vuruş kafeslerinde vuruş yapmayı tercih ediyor).

Genel olarak, oyun öncesi toplam vuruş miktarını üç kat artırdığını söyledi, “bu işi aceleye getirmek için.” [process] yukarı.”

Son zamanlarda, sonunda daha iyi sonuçlar gelmeye başladı.

Freeman Pazartesi gününe sekiz maçlık bir galibiyet serisiyle girdi ve son 27'sinde 11 RBI ile 12'ye çıktı ve vuruşlardan (dört) daha fazla ekstra taban vuruşu (beş) yaptı.

Bu oyunların yarısı çoklu vuruş çabalarıydı. Ve biri hariç hepsinde, ortadan ya da diğer taraftan bir vuruş kaydetti; vuruşunda mekaniğin senkronize olduğunun göstergesi.

Freeman, “Her şey yolunda gidiyor” dedi. “BP'de gerçekten çok yavaş, yumuşak salınımlar yapıyorum ve ardından oyunun adrenalininin salınımı biraz daha sertleştirmesine izin veriyorum. Geçen hafta işler çok daha iyi oldu.”

Mart 2022'de geldiklerinden bu yana 162 milyon dolarlık ilk meydan mücadelesini pek görmeyen Dodgers için bu hoş bir manzara.

Yönetici Dave Roberts bu hafta sonu “Bu işin içinden çıkacak” dedi. “Ama karanlık bir yerdeyken biraz üzüntü var.”

“Üzüntü” ve “karanlık yer” gibi ifadeler Freeman'ın gerçek rakamlarıyla örtüşmeyebilir.

Üç maçlık kuraklığın 19 Nisan'da üç galibiyetle doruğa ulaştığı son düşük noktasında bile Freeman'ın üretimi hâlâ lig ortalamasının üzerindeydi.

Her ne kadar sıralamada tutarsızlıkla mücadele etse de sürekli bir gülümsemeye sahipti, antrenörleri ve takım arkadaşlarıyla şakalaşıyordu.

Roberts, “Bazen oyuncular karanlık bir noktadalar ve bunu gerçekten hissediyorlar ve ciddiler” dedi. “Fakat Freddie kendisinin harika bir smaçör olduğunu biliyor… Bu yüzden onun bu konuda biraz hafif olduğunu düşünüyorum.”

Aslında geçen hafta vuruş rutinini değiştirerek batıl inançlı olup olmadığı sorulduğunda Freeman, Steve Carell'in “The Office”teki Michael Scott karakterinden bir repliğe atıfta bulundu.

“Sadece biraz inatçıyım” diye yanıt verdi.

Freeman bu hafta sonu şaka yollu olarak beyzboldaki en kötü 300'lük smaçör olduğu söylendiğinde kıkırdadı ve omuz silkti.

“Öyle hissettiriyor” dedi.

Yine de, bu çöküşün farklı hissettirmesinin nedeni, hayal kırıklığının yüzeye çok daha yakın bir şekilde kaynaması, bunun geçen sonbaharda benzer mücadelelerin ardından gelmesiydi.

2023 normal sezonunun sonunda Freeman, son 17 maçında sadece 0,262 vuruş yaptı (o zamandan önceki 0,339'luk ortalamasına göre kayda değer bir düşüş). Daha sonra, Dodgers'ın Arizona Diamondbacks'e karşı sezon sonrası süpürmesinde, vuruşu tamamen hatalı görünüyordu ve bu, Dodgers'ın erken elemesinde büyük görünen 10'a bir puanla sonuçlandı.

Freeman bu ayın başlarında “Bu yüzden bu kadar çok hayal kırıklığı yaşandı” dedi. “Çünkü neyi yanlış yaptığımı biliyorum. Kalçalarımın aşırı dönmesi, bu da neden oluyor [other issues]. Her seferinde aynı şey. Ama bazı nedenlerden ötürü, her şeyi yaklaşık 20 kez denedim ve henüz tıklanmadı. İşte bu yüzden buradayım, dışarı çıkıyorum, küçük şeyleri farklı yapıyorum, [trying to] gülümse.”

Nihayet, geçen haftadan itibaren durum değişmeye başlamış gibi görünüyor.

Freeman, sekiz maçlık galibiyet serisine ek olarak Pazar günü başka bir tür kuraklığı da atlattı ve Dodgers'ın tam bir ay önceki iç saha açılışından bu yana ilk home run'unu gerçekleştirdi.

Freeman, 26 maç boyunca bir sayıya takılıp kaldıktan sonra kendi sayı toplamına ekleme yapmaktan endişe edip etmediği sorulduğunda “Hayır” dedi. “Halihazırda iyi bir vuruşa sahip olmadığınızda sadece iktidara gidiyorsanız, bu asla gerçekleşmeyecek.”

Ancak şimdi, zorlu swing ilerlemesi ve vuruş sürecine olan güven sayesinde, o an, Freeman'ın devam eden geri dönüşünün son işaretini sundu; Sezonun başlangıcındaki uzun süreli (en azından onun için) çöküşün sonunda büyük ölçüde bitmiş gibi görünüyor.

Freeman, “Orada hâlâ kötü dalgalanmalar var” dedi, “ama sonuçta son zamanlarda çok daha iyi dalgalanmalar oldu.”